Apple przemienia stare produkty w nowe. To strategia jakiej nie ma nikt

mm Mariusz Nowak Artykuły 2019-03-25

Podejście Apple do konstruowania nowych sprzętów bywa często zupełnie odmienne od konkurencji. Szczególnie biorąc pod uwagę kwestie samej konstrukcji urządzeń, a także po prostu wizualne. Z jednej strony firma Tima Cooka zapewnia produktom bardzo mocną specyfikację, a z generacji na generację oferuje ogromne przyrosty wydajności. Z drugiej strony Apple aktywnie poszukuje sposobów wykorzystania poprzednich wersji swoich produktów. Stają się one początkiem czasem zupełnie inaczej pozycjonowanych urządzeń. Jest to posunięcie, którego większość firm nie zdoła nigdy zrealizować, ale Apple odniosło wielki sukces. Na pewno ta strategia będzie wielokrotnie używana w przyszłości. W minionym tygodniu widzieliśmy kolejny jej etap.

Zobacz także: Mozilla Firefox Send w Sklepie Play – oto bezpieczne wysyłanie plików

Apple żegna całkiem świeżego iPada…

Jesienią 2018 roku gigant z Cupertino zaprezentował zupełnie nową generację iPada Pro. Obydwie wersje tabletu zostały zupełnie na nowo zaprojektowane. Zobaczyliśmy dwa modele, 11-calowy oraz 12,9-calowy. Po nieco ponad roku Apple wycofało się z 10,5-calowego iPada Pro. Został on co prawda jeszcze na jakiś czas w ofercie, ale raczej jako alternatywa dla konserwatywnych klientów. Taka decyzja firmy może dziwić. Choć szybkie zmiany w produktach nie są jej obce. Wystarczy wspomnieć o siedmiomiesięcznej obecności na rynku iPada trzeciej generacji. Jednak wydaje się dziwne skonstruowanie zupełnie nowego rozmiaru urządzenia, a następnie wycofanie go z oferty. Wraz z zaprezentowaniem w tym tygodniu 10,5-calowego iPada Air sprawy stały się bardziej jasne.

Nowy iPad Air wykorzystuje konstrukcję iPada Pro

Nowy Air różni się dość mocno od Pro. Ma wewnątrz nowszy i bardziej wydajny procesor, jednak brakuje mu kilku funkcji. Zaliczyć do nich możemy choćby dwa głośniki stereo, zamiast czterech czy wyświetlacz z technologią ProMotion. Ta równowaga funkcji pozwala ustawić go między 9,7-calowym iPadem, a poniżej 11-calowego iPada Pro. Co ważniejsze, obudowa iPada Air wykorzystuje konstrukcję 10,5-calowego Pro. Pasują więc do niego te same akcesoria, jak choćby klawiatura Smart Keyboard. Cały proces produkcji też pewnie był łatwiejszy, a samo urządzenie przez to tańsze w produkcji. 

Tak samo było z iPhone SE

Podobnie było z iPhone’m SE. Wykorzystywał on obudowę modelu 5S, który z kolei odziedziczył ją od iPhone’a 5. W związku z tym firma była w stanie prawdopodobnie utrzymać linię produkcyjną w bardzo podobnym stanie. Produkcja bardzo podobnych urządzeń, co prawda z innym wnętrzem, przez blisko pięć lat pomogła zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na badania i rozwój. Podobnie jak w przypadku iPada Air, SE nie tylko wykorzystał samą obudowę, ale stał się zupełnie innym urządzeniem. To nie był taki przypadek jak choćby różnice między iPhone’ami 6, a 8. Zamiast tego firma wzięła coś co stało się lekko przestarzałe i wskrzesiło jako nowy, inaczej pozycjonowany, tańszy produkt. Mimo, że wycofano go z rynku SE cały czas odnosi sukcesy. W przeciągu ostatnich miesięcy był wielokrotnie dodawany do sklepu Apple i szybko z niego znikał – tak duże było zapotrzebowanie. Pogłoski o następcy pojawiały się wielokrotnie, ale nie przyniosły żadnych rezultatów. Pokazały jednak, że wielu ludzi nie ma nic przeciwko najnowszej technologii w opakowaniu starszych produktów.

Co Apple zrobi w przyszłości?

Wszystko to oczywiście rodzi pytanie czy istnieją inne produkty Apple, którym można dać nowe życie. Taka taktyka z pewnością nie jest stosowana przez firmę w przypadku komputerów. Nawet nowy MacBook Air wykorzystuje zupełnie inną konstrukcję niż jego protoplasta. Choć oczywiście widać wizualne inspiracje. Trudno sobie wyobrazić, że firma bierze MacBooka, który nie był od jakiegoś czasu aktualizowany i wkłada do niego na przykład własny układ ARM. Wszystkie te zmiany są świadectwem mądrości w łańcuchu dostaw firmy. Na pewno doświadczenie Tima Cooka odgrywa w tym wielką rolę. Apple nie lubi marnotrawstwa, dlatego na przyszłość musimy patrzeć pod tym kątem.

Źródło: Macworld • Rafał

  Czemu na stronie o androidzie jest tyle artykułów o Appel ? Jak będę chciał poczytać o produktach z jabłkiem, to wejdę na odpowiednia stronę. Jakoś na np. https://myapple.pl/ nie ma artykułów o androidzie a jak są, to w nawiązaniu do produktów Appel – u was artykuły stricte o appel i jego produktach.

  • Vatri91

   Nie chcesz? Nie klikaj. Tytuł jasno wskazuję, że to artykuł o Apple

   • GLOCK

    Jest to rozwiaznie…jakieś, jednak nie odpowiada na zadane pytanie. Mnie tez to mocno zastanawia, w koncu nazwa serwisu mocno do czegos zobowiazuje i gdyby nie byla nakierowana na androida to takie artykuły byly by ok. To tak jak bys na forum miłośników bmw pytal o porady naprawy swojego passata-niby mozna ale czy jest to odpowiednie miejsce?

    Tak mamy artykuł z doopy, z dobrze na napisanym tytulem który nurtuje do wejscia a sama tresc o niczym.
    I zeby nie bylo ze jestem jakims androidowym fanatykiem-mozna napisac o konkurencji jesli ta zrobila cos naprawde niesamowitego ale nie pisac dla samego pisania.

    Kończąc ten przydlugawy wywód, dziekuje autorowi bo popelniajac ten artykuł pomógł mi podjac ostateczna decyzje o zaprzestaniu śledzenia tego portalu. Moze dla redakcji zadna strata bo to tylko 1 osoba ale ja uwazam ze zyskuje…tak wiec artykuł chyba nie do konca bezsensowny. Pozdrawiam.

   • Rafał

    To nie jest rozwiązanie. Jak wynika z nazwy portalu, jest to portal o androidzie. Tak, jak kolega @disqus_7EE19zaRMm:disqus napisał, to tak jakbyś wszedł na forum o BMW i zaczął pytać o inną markę samochodu.

    • Vatri91

     Zakładka o nas:

     „Android.com.pl to największy polski serwis zajmujący się systemem operacyjnym dla smartfonów i tabletów – Android. Otwieramy się również na ogólnie rozumianą tematykę nowych technologii. Chcemy wiedzieć, co nas otacza!”

     Jak widać serwis jest otwarty na inne technologie. Mnie przykładowo interesuje cały rynek mobilny i chciałbym również wiedzieć co się dzieje w Androidowej konkurencji. Mam wybór w co klikam i nie chciałbym, aby ktoś mi ten wybór zabierał. Jeżeli nie odpowiada mi jakiś temat, to mój palec, lub kursor nie poleci w jego stronę

  • LCD

   Przeczytaj notkę o autorze pod artykułem. Tu po prostu serwis z Android przeszedł na Apple i czasem o android bo w redakcji chyba sami użytkownicy Apple zostali.x