Kolejny tydzień dobiega końca, a więc nadszedł czas na jego podsumowanie. Co interesującego działo się w mijających siedmiu dniach? Zapraszam do lektury.

Pochwała

Rozsuwany smartfon ZTE. Pomysł na smartfon, który będzie miał wysuwaną część, nie jest nowy. Widzieliśmy chociażby Xiaomi Mi MIX 3, który jest sliderem i po rozsunięciu uwidacznia przednie aparaty. Jednak to, co zaprezentowało ZTE na wizualizacjach budzi moją ekscytację. Część do wysuwania pojawia się bowiem na boku smartfona, a nie ponad jego górną krawędzią. Oby takie rozwiązanie nie zmniejszyło drastycznie pojemności baterii, jak ma to miejsce w przypadku wspomnianego Mi MIXa 3.

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Świetne wyniki Xiaomi. Podczas gdy rynek smartfonów złapał zadyszkę, Xiaomi nadal odnotowuje wzrosty sprzedaży urządzeń mobilnych. Firma zanotowała rekordowe przychody, a także zysk netto względem analogicznego okresu. Po szczegóły odsyłam do wpisu Kacpra.

Nowe AirPods. Na to urządzenie czekali chyba nie tylko fani Apple. Słuchawki AirPods pierwszej generacji, to jedne z najpopularniejszych słuchawek dousznych i bezprzewodowych na rynku. Cieszą się one bardzo dobrą opinią klientów i sprzedają się rewelacyjnie. Ich sukces sprawił, że wielu producentów (np. Xiaomi) postanowiło zaoferować podobne rozwiązanie, niektóre firmy jednak przesadziły i dostarczyły na rynek wręcz klony AirPodsów. Wracając jednak do tematu, nowe AirPods mają zaoferować dłuższy czas pracy na baterii, a także w końcu możliwość ładowania bezprzewodowego. Ciekawe zatem czy iPhone XI będzie miał funkcję ładowania zwrotnego… Po szczegóły dotyczące specyfikacji i ceny AirPods 2019 zapraszam do wpisu Łukasza.

Krytyka

Nowe iPady. Nie rozumiem za bardzo tego co zrobiło Apple. Z jednej strony iPad Air poniekąd zastępuje 10,5-calowego iPada Pro. Z drugiej jednak zabrakło w nim nowszej technologii, jaką jest Face ID. Do tego przyznam, że totalnie gubię się w nazewnictwie sprzętu Apple. Liczba urządzeń zróżnicowanych nazwami w przypadku tabletów staje się znaczna.

Chrome pod ostrzałem Unii Europejskiej. Około 10 lat temu wielu znawców technologii zarzucało Microsoftowi, że ma monopol na przeglądarki internetowe, chodziło oczywiście o Internet Explorer. Ta sama sytuacja spotyka dziś Google w kwestii Chrome. Komisja Europejska przyczepiła się do faktu preinstalowanych przeglądarek giganta na urządzeniach. W celu uniknięcia kar, Google zwróciło się do europejskich użytkowników o wybranie preferowanych przeglądarek.

Cena Huawei P30 Pro. Ja rozumiem, że to urządzenie względem P20 Pro wprowadzi wiele zmian. Ekscytująca wydaje się być funkcja dziesięciokrotnego zoomu hybrydowego. Jednak obawiam się, że Huawei trochę przegiął z ceną. Wynika to pewnie z faktu, że firma zachłystnęła się wzrostem w segmencie premium. W końcu modele z serii P20 i Mate 20 sprzedawały się świetnie. Niezmienia to faktu, że przekroczenie granicy 1000 euro to już naprawdę przesada. Być może jednak klientów zachęcą gratisy, które mają być całkiem okazałe w przypadku przedsprzedaży urządzeń.

 

 
Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.