Rodzice zalety gier

Stadia – platforma Google odmienia świat gier!

Artykuły

Grasz w gry? Oglądasz, jak ktoś gra w gry? Może tworzysz gry? Google postanowiło połączyć wszystkich w jedną społeczność. Dokładnie ta zasada przyświecała gigantowi z Mountain View przy tworzeniu swojego nowego projektu. Stadia, bo o nim mowa, to platforma dla graczy, która ma zrewolucjonizować świat gier. Zapowiedzi są więcej niż obiecujące, ale te zawsze takie są. W końcu, co Google ma wspólnego z grami? Okazuje się, że naprawdę wiele, czego przykładem może być niedawno zakończony projekt Stream. Dlatego skupmy się na nowości z minionej konferencji na GDC 2019 – Stadia to prawdziwy przełom.

Stadia to platforma do gier od Google

google stadia platforma dla graczy gry chmura

Nie przegap
Huawei Mobile Services – wszystko, co musisz wiedzieć o HMS w jednym miejscu
Huawei Mobile Services hms uslugi co to jest
Rosnąca popularność Huawei Mobile Services, w skrócie HMS, a w Polsce Mobilne Usługi Huawei to nic innego jak wypadkowa rozwoju jednego z największych graczy na mobilnym rynku. Perturbacje światowych mocarstw często zbierają żniwa tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. Stany Zjednoczone i Chiny wciąż szukają porozumienia, choć najbardziej poszkodowanym wydaje się właśnie Huawei. Gigant […]

Google chce przenieść wszystko do Internetu tak, aby nasze urządzenia nie musiały wszystkiego liczyć. To już znamy ze wspomnianego projektu Stream. To, co nowego ma zaprezentować Stadia, to na przykład możliwość natychmiastowego włączenia gry prosto z trailera na YouTubie. Jednak to tylko szczegół w całości. Zacznijmy od podstaw, czyli rozgrywki w Chmurze. Jak wspomniałem wcześniej, nasze urządzenia nie muszą nic liczyć — wszystko odbywa się na zewnętrznych serwerach. My tylko odbieramy obraz i przekazujemy polecenia. To oznacza, że tak naprawdę nie potrzebujemy żadnej konsoli z dedykowanymi podzespołami, co doskonale pokazano na konferencji. Możemy grać na dowolnym urządzeniu — zaczynamy na komputerze, przechodzimy na smartfona i kontynuujemy w miejscu, gdzie skończyliśmy wcześniej. Nawet Chromecast może służyć za urządzenie do przekazywania obrazu.

Stadia to gra w chmurze, więc co z wydajnością?

stadia controller google platforma dla graczy wydajnosc

Oczywiście obawy są, a wśród nich opóźnienia. Niewątpliwie profesjonalni gracze je zauważą, ale Google zapewnia, że ich centra danych są przygotowane pod najwyższe obciążenia. Mimo wszystko należy też pamiętać, że odbiorca też musi mieć szybkie łącze. W końcu Stadia jest w stanie strumieniować obraz w 4K i 60 FPS, a Amerykanie już się szykują do 8K i ponad 120 FPS. W osiągnięciu takich wyników ma pomóc AMD, które dla Google przygotowuje dedykowane układy graficzne. Mają one osiągnąć 10,7 teraflop mocy, co w porównaniu do 4,2 teraflopów Playstation 4 Pro i 6 teraflopów Xbox One X pokazuje różnice. Każda instancja Stadii, do której łączy się jeden użytkownik będzie oferowała 16 GB pamięci operacyjnej i autorskie procesory x86 taktowane częstotliwością 2,7 GHz.

 

Stadia Controller — tylko on wystarczy, aby cieszyć się rozgrywką

stadia controller google kontroler

Po co nam w ogóle smartfon, komputer, jak wszystko zmieścimy w dedykowanym kontrolerze? To właśnie pomysł Google. Design to ewidentny kompromis pomiędzy znanymi nam już kontrolerami od Playstation 4 i Xbox One. Jednak nie zabrakło wyjątkowych przycisków, które mogą automatycznie nagrywać obraz i transmitować go na YouTube. Amerykanie nie byliby też sobą, gdyby nie zintegrowali Asystenta Google.

stadia kontroler konami code

Ciekawostka? Poznajecie powyższe polecenie? Tak, to kod Konami.

Czy Stadia odniesie sukces?

stadia controller google platforma dla graczy

Oczywiście na tym etapie nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy Stadia to murowany sukces. U podstaw tak to właśnie wygląda, bo Google od podstaw przemyślało różnorakie podejście do gier. Do tego firma zna błędy swoich poprzedników, a do tego ma wsparcie wielkich graczy. Tytuły takie jak Doom, Assasin’s Creed Odyssey to tylko początek. W końcu Amerykanie otwierają swoje studio. Kolejnym potencjalnym problemem może się okazać wydajność, a raczej opóźnienia. Niewątpliwie bez szybkiego łącza internetowego nie ma co szukać szczęścia w Stadii. Niemniej Google znalazło idealny moment na uruchomienie swojej platformy, bo jesteśmy na początku drogi do 5G, a to właśnie ta sieć ma pozwolić nam grać gdziekolwiek jesteśmy. Tak, tylko gdziekolwiek to tam, gdzie jest 5G, a w Polsce na razie nie jest to traktowane jako zaleta.

Kiedy Stadia zostanie udostępniona?

Google zapowiedziało, że Stadia zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Europie oraz Kanadzie. Tak Brytyjczycy są traktowani osobno. Więcej szczegółów mamy poznać latem, więc… czekamy z niecierpliwością.

Zobacz też: Redmi Note 7 i Xiaomi Mi 9 w Polsce w niesamowicie niskiej cenie.

Google jest gotowe na rewolucje, a wręcz je wprowadza. Stadia to platforma, która zmienia podejście do gier. W teorii nie potrzebujemy już kupować nowych konsol, pakować pieniędzy w rozwój komputerów, bo wystarczy grać w chmurze. Nasza rozgrywka może być prowadzona na smartfonie, laptopie, tablecie czy jakimkolwiek innym urządzeniu, które jest podłączone do Sieci. Oczywiście konkurencja nie śpi, więc mamy też Steam Link, Geforce Now, Microsoft xCloud i kilka innych systemów. Jednak to Google i Stadia na poważne oraz ze zdecydowanie największym rozmachem podeszli do tematu gry w chmurze.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x