Facebook usuwa wpisy przeciwne kwarantannie

Zapłać przez Facebooka, czyli gigant społecznościowy chce stworzyć swój Internet

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Artykuły

Niedawno mogliśmy się zastanowić co by było, gdyby Facebook stworzył własnego smartfona. Wspomniałem w tym tekście, że gigant społecznościowy ma już tyle usług i aplikacji wewnątrz siebie, że start z własnym systemem wcale nie musiałby być ciężki. Teraz do gry może wejść kolejna propozycja w postaci własnego systemu płatności. Niektórzy zwiastują śmierć takich serwisów jak Allegro i OLX, ale czy tak faktycznie się stanie? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Zapłać przez Facebooka zniszczy zdecydowanie więcej.

Zapłać przez Facebooka, czyli własna waluta na przekór konkurencji

facebook marketplace

Oczywiście słowem kluczowym jest „jeśli”, bo przypominam, że niektórzy zwiastowali upadek YouTube’a, gdy tylko Facebook wprowadził swoje filmy. Jakby nie patrzeć, od niedawna można spotkać w nich wiele reklam, ale nie o wideo jest ten wpis, a o zakupach przez omawiany portal. Zapewne Facebook Marketplace wielokrotnie już rzucił się Wam w oczy i z dużą dozą pewności mogę stwierdzić, że nie byliście zachwyceni propozycjami. Algorytmy ewidentnie wciąż się uczą, ale popularność tego rozwiązania zaskakuje. W takim razie, gdyby teraz Facebook dodał własną usługę płatności, to… po co korzystać z Allegro i innych serwisów aukcyjnych? Ok, o tym możemy porozmawiać w komentarzach, a tymczasem skupmy się na kolejnych konkretach.

Przede wszystkim usługa Zapłać przez Facebooka czy też Zapłać Facebookiem pojawiła się we Włoszech. Niejednokrotnie pojawiały się już pogłoski, że gigant społecznościowy chce zainteresować się kryptowalutami i to może być jedno z pierwszych urzeczywistnień. Jednak uspokajam, dostępne będą też standardowe formy płatności, czyli mamy do czynienia z czymś w rodzaju PayU. Jak to działa? W skrócie… kiepsko. Na początek kupujący musi poprosić sprzedawcę o akceptację oferty, aby następnie przejść do właściwego procesu płatności. Z jednej strony można doszukać się w tym zalet, ale na dłuższą metę to rozwiązanie może okazać się irytujące.

Zobacz też: Jakie funkcje zaoferuje składana Motorola RAZR?

Jak wspomniałem, Zapłać przez Facebooka pojawiło się obecnie we Włoszech. To zapewne pierwszy rynek, na którym amerykański gigant społecznościowy chce testować swoje rozwiązanie. Na razie nie pojawiły się żadne wzmianki, aby usługa została udostępniona gdziekolwiek indziej.

Zapłać przez Facebooka kontra WeChat Pay

Oczywiście Facebook nie ma zamiaru zlikwidować swoim ruchem wspomnianego Allegro. Amerykanie mają zdecydowanie inny cel, czyli kolejne kopiowanie konkurencji. W tym wypadku chińskiego giganta w postaci WeChat, które ma swoje WeChat Pay. W Państwie Środka ogromną popularnością cieszą się płatności za pomocą kodów QR — ogólnie jest to bardzo popularna forma przekazywania informacji. Dotychczas Facebook nie miał żadnej możliwości konkurowania z tym rozwiązaniem. Jednak z czasem Zapłać przez Facebooka może ewoluować w Zapłać przez WhatsApp i inne usługi. Wciąż zagadką pozostaje własna kryptowaluta. Czy będzie ona częścią tej formy płatności? Być może dopiero z czasem zostanie wprowadzona.

Źródło: Android Police

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy