ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Thunderbolt 5 z 80 Gbps

Wprowadzenie USB4 to wielkie zmiany w ekosystemie Apple

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Nie zdążyliśmy się jeszcze przyzwyczaić do standardu USB 3.2, a już wiemy wiele na temat jego następcy. Pierwsze informacje na temat USB4 dają nam też nadzieję na ujednolicenie nazewnictwa i zmniejszenie w nim bałaganu. Nowy standard zapewni przepustowość na poziomie 40 Gb/s. Będzie to więc dwa razy tyle niż w przypadku USB 3.2 Gen 2×2. Co niezwykle ważne – wykorzystane zostanie złącze typu USB-C, co oznacza świetną kompatybilność. Czy USB4 wniesie coś nowego do komputerów Mac? Wpływ raczej nie będzie duży. Zupełnie inna sytuacja może być jednak w przypadku urządzeń z iOS. 

Zobacz także: Fiat Centoventi – elektryczny samochód, który można personalizować bez końca

Co to jest USB4?

Obecnie USB4 to tylko uzgodniony pomysł. Specyfikacja nie jest jeszcze ostateczna i opublikowana. Prawdopodobnie nastąpi to dopiero w połowie roku. Po tym, urządzenia wykorzystujące nowy standard rozpoczną testy, a następnie podbój rynku. Architektura nowej technologii opiera się na specyfikacji protokołu Thunderbolt, udostępnionego przez Intela. Jednym z najważniejszych elementów jest kompatybilność. Specyfikacja USB4 wprowadza możliwość działania z istniejącymi hostami i urządzeniami USB 3.2, USB 2.0 oraz Thunderbolt 3. Dokumenty przedstawiają trzy kluczowe cechy nowego standardu: 

  • Praca dwupasmowa z wykorzystaniem istniejących kabli USB-C i do 40 Gb/s na kablach z certyfikatem 40 Gb/s.
  • Wiele protokołów danych i wyświetlania, aby efektywnie współdzielić całkowitą dostępną przepustowość przez magistralę.
  • Kompatybilność wsteczna z USB 3.2, USB 2.0 i Thunderbolt 3.

Czy będzie się na pewno nazywać USB4?

USB Promoter Group odpowiada za tworzenie specyfikacji USB i składa się z członków kilku firm: Apple, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, Renesas Electronics Corporation, ST Microelectronics i Texas Instruments. Jednak inna grupa jest odpowiedzialna za marketing – jest to USB Implementer’s Forum, oddzielna grupa non-profit. To właśnie ta grupa winna jest skomplikowanemu nazewnictwu i zmiany nazw różnych protokołów. Dlatego zamiast USB4 możemy ostatecznie zobaczyc USB 4.0 40×2 albo USB 3.2 2×2 Plus Display…Miejmy nadzieję, że zdecydują się na totalną prostotę.

USB4

W jakich urządzeniach Apple jest Thunderbolt 3?

W przypadku komputerów Mac, Thunderbolt 3 obsługiwany jest na prawie każdym urządzeniu. Wyjątki to 12-calowy MacBook, cały czas dostępna poprzednia wersja MacBooka Air oraz co dziwne – stacja robocza Mac Pro. Pierwszy z modeli wykorzystuje tylko złącze USB-C, a drugi i trzeci są zwyczajnie zbyt stare, wyposażono je w porty Thunderbolt 2. Jednak wszystkie pozostałe komputery: wszystkie MacBooki Pro, iMaki, nowy MacBook Air oraz Mac mini wyposażono w Thunderbolt 3. Co to oznacza dla Apple? Mówiąc najprościej ułatwi to obsługę urządzeń z systemem iOS, Apple TV i wszystkich innych produktów bez wbudowanego układu Intela, aby obsługiwać funkcje Thunderbolt 3. 

Co oznacza USB4 dla Apple?

Nowy iPad Pro, chociaż wyposażono go w USB-C nie obsługuje wyświetlaczy Thunderbolt 3. Jest kompatybilny tylko z ekranami, które akceptują protokół USB-C. Może to być mylące – złącze takie same jak w przypadku komputera, a działanie zupełnie inne. Thunderbolt to marka należąca i utrzymywana przez firmę Intel. Chociaż w zeszłym roku firma udostępniła protokół bez licencji, wdrożenie go nadal wymaga współpracy z firmą. Jest to konieczne w celu używania lub licencjonowania znaku towarowego Thunderbolt i przechodzenia testów zgodności. USB4 pozwoli prawdopodobnie każdemu, kto tworzy kontrolery USB, na wytwarzanie produktów, które mogą podłączyć do zgodnego sprzętu bez przeszkadzania Intelowi. Port USB-C kolejnego iPada Pro może być kompatybilny z nowym standardem i współpracować z różnymi rodzajami monitorów. Ponadto możliwa będzie współpraca z dyskami twardymi, stacjami dokującymi, zgodnymi teraz z Thunderbolt. USB4 pozwoli Apple na wprowadzanie standardu do przyszłych układów serii A, czyli urządzeń takich jak sprzęty z iOS, Apple TV i podobne. Podobno firma Tima Cooka pracuje nad zupełnie nową linią procesorów i uniezależnieniem się od Intela. W tym roku to się jeszcze nie zdarzy. Jednak specyfikacja USB4 umożliwi kompatybilność nowych komputerów z poprzednimi modelami.

Źródło: MacWorld

Sprawdź najnowsze wpisy