Google Duplex AI

Google rozwija AI. Oto projekty giganta wsparte sztuczną inteligencją

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Google jest pionierem w dziedzinie sztucznej inteligencji i nieustannie bada nowe aplikacje do wykorzystania AI. Gigant chce, aby każdy mógł uzyskać dostęp do sztucznej inteligencji. Jakie są zatem najważniejsze projekty Google wykorzystujące sztuczną inteligencję?

Google Assistant to początek zabawy z AI

Zaczynamy od projektu, który dostępny jest dla każdego odkąd pojawił się on w Polsce. Oczywiście chodzi o wszechobecnego i pozornie wszechstronnego Asystenta Google. Google Assistant jest zbudowany w oparciu o przetwarzanie języka naturalnego, procedurę, w której AI rozpoznaje mowę i łączy ją z dźwiękami, słowami i pomysłami. W tym celu Asystent Google rejestruje Twoją mowę, wysyła ją na serwery Google, które analizują dźwięki, aby wybrać kluczowe słowa i frazy do zrozumienia Twojej prośby oraz odesłania wyniku. Brzmi dość skomplikowanie, a odbywa się to bardzo szybko. Asystent uczy się na podstawie Twojego zachowania, więc najpierw sprawdzi odpowiedzi dotyczące kontaktów, harmonogramu dziennego, historii wyszukiwania, obszaru lokalnego i tak dalej.

Asystent Google jest obecny nie tylko na smartfonach, ale także wielu urządzeniach domowych, takich jak Google Home, Mountain Mini i Max oraz Hub. Jednak jest to również popularny wybór dla wielu urządzeń innych producentów. Podczas gdy Google Assistant staje się coraz bardziej czymś, co uważamy za oczywiste na naszych urządzeniach, nie oznacza to, że jego rozwój utknął w martwym punkcie.

Google Lens

Jeśli Google Assistant jest AI z uszami, Google Lens ma oczy. Program ten zadebiutował na telefonach Pixel w 2017 roku, a w 2018 dotarł do innych smartfonów z Androidem, a także do iPhone’ów. Google Lens widzi to, co pokazuje nasza kamera i wykorzystuje sieci neuronowe do wykrywania i identyfikacji obiektów, tekstu i punktów orientacyjnych. Sieci neuronowe szkolą ogromne ilości danych, aby pomóc w uporządkowaniu elementów wizualnych i umieszczeniu ich w kontekście. Przykładowo możesz skierować kamerę na etykietę zawierającą nazwę i hasło sieci Wi-Fi, a urządzenie automatycznie połączy się z tą siecią. Możesz również zeskanować słynne punkty orientacyjne w celu uzyskania informacji na temat ich znaczenia i historii lub wyszukać element menu restauracji, aby dowiedzieć się o jego składnikach. Obiektyw jest również zintegrowany z aplikacjami Google Photos i Google Assistant.

DeepMind i AI

DeepMind to brytyjska firma AI, która została kupiona przez Google w 2014 roku, a teraz działa pod egidą Mountain View, aby tworzyć rozwiązania oparte na uczeniu maszynowym dla różnych aplikacji. DeepMind rozpoczął trening sztucznej inteligencji, która gra w gry. Słynny agent DeepMind AI AlphaGo triumfował ponownie nad ludźmi w StarCraft II.

Sukces w grach pomaga rozwinąć silniejszą sztuczną inteligencję, która może być wykorzystana bezpośrednio w bardziej praktycznych aplikacjach w świecie rzeczywistym. Agenci AI DeepMind pomagają także w badaniach medycznych, biorą udział w diagnozowaniu chorób i organizacji dokumentacji pacjentów.

Jeśli chodzi o te ostatnie, DeepMind sprawił trochę problemów związanych z ochroną danych pacjentów podczas pracy z brytyjską National Health Service. Po tym, jak firma została za to skrytykowana, podkreśliła swoje zaangażowanie w etyczne i społecznie korzystne wykorzystanie sztucznej inteligencji, zakładając grupę DeepMind Ethics & Society, której zadaniem jest kierowanie wykorzystaniem sztucznej inteligencji w społecznie odpowiedzialny sposób. DeepMind przyczynił się również do subtelnych udogodnień na smartfonie na przykład: zalecenia aplikacji Google Play Store oraz funkcje Adaptive Battery i Adaptive Brightness systemu Android 9.0 Pie.

Zobacz także: Misja na Marsa potrzebuje klauna

Google Duplex

Google Duplex to narzędzie sztucznej inteligencji, które wykonuje dla ciebie rozmowy telefoniczne. Wykorzystuje przy tym naturalne wzorce mowy ludzkiej do robienia takich rzeczy jak rezerwowanie stolika w restauracji lub umówienie się w salonie, zamawianie przedmiotów, planowanie spotkań i tym podobne. Po stronie biznesowej, Duplex ma również na celu obsługę interakcji z obsługą klienta.

Jego demo zostało pokazane na konferencji Google I / O 2018. W tej chwili Duplex cieszy się ograniczonymi możliwościami w Stanach Zjednoczonych. Niestety różne przepisy prawne dotyczące zgody na nagrywanie połączeń uniemożliwiają jej dostęp w takich stanach jak Indiana, Kentucky, Louisiana, Minnesota, Montana, Nebraska i Teksas. W pozostałych stanach Duplex jest zintegrowany jako funkcja Google Assistant.

Źródło: androidpit

Sprawdź najnowsze wpisy