[SPT #53] Żenujące 5G Ready Play, sprzedaż Galaxy S10, zegarki z eSIM

Adam Lulek Artykuły 2019-03-10

To był kolejny tydzień obfitujący w newsy ze świata technologii i smartfonów. W subiektywnym podsumowaniu ostatnich siedmiu dni, wybieram te informacje, które wzbudziły moje pozytywne lub negatywne emocje. Zapraszam do lektury, już po raz pięćdziesiąty trzeci.

Pochwała

Rewolucyjny aparat P30 Pro. Premiera Huawei P30 Pro już za niecałe 3 tygodnie. Wieszczą o tym nawet billboardy w największych polskich miastach, co jest dość niespotykane. Rzadko, która firma decyduje się na promocję urządzenia przed jego premierą… Tak czy owak, aparat w Huawei P30 Pro ma być rewolucyjny. Ma on charakteryzować się bezstratnym zoomem, dzięki wykorzystaniu technologii peryskopu. Nie wiadomo, czy chodzi o zbliżenie 5x czy 10x. Podobne rozwiązanie pokazało jakiś czas temu Oppo, a media mogły je testować podczas targów MWC.

eSIM dla zegarków w Orange. To rozwiązanie jest naprawdę świetne. Orange wprowadziło do oferty eSIM z myślą o smartwatchach. Co ciekawe, nie otrzymujemy nowego numeru, a jedynie kopię już istniejącego. Zatem na takim zegarku jak np. Samsung Galaxy Watch LTE możemy już odbierać połączenia przychodzące na normalny telefon. Szczegóły oferty znajdziecie we wpisie Adriana.

Kolejne składane smartfony Samsunga. W ostatnim czasie dwie najważniejsze firmy w świecie Androida zaprezentowały swoje wizje składanych urządzeń. Chodzi o Huawei Mate X i Samsung Galaxy Fold. Huawei twierdził, że również pracował nad podobnym projektem co Samsung, ale go anulował. Teraz okazuje się, że Samsung pracuje nad kolejnymi tego typu urządzeniami, które będą składały się w inny sposób. Czyżby firma nie widziała potencjału w Galaxy Fold? A może tym sposobem chce zbadać rynek – która wersja urządzenia najbardziej przypadnie mediom i klientom do gustu.

Świetne tapety na Galaxy S10+. Galaxy S10+ nie ma bardzo nielubianego notcha, za to możemy tu znaleźć dość charakterystyczny podwójny aparat umieszczony w prawym górnym rogu wyświetlacza. Niektórych to może razić, ale jest sposób, aby „schować” aparaty w dość interesujący sposób. Z pomocą przyszli użytkownicy, którzy udostępniają serię zabawnych tapet wykorzystujących wcięcie na aparat. Szczegóły znajdziecie we wpisie Kacpra.

Krytyka

Marketingowy bełkot Play. Nie rozumiem tego, co Play pokazuje w reklamach. W Internecie i telewizji od jakiegoś czasu atakują nas spoty, w których sieć przedstawia, że jest 5G Ready. Niby to w porządku, bo operator jest „gotowy” na 5G. Jednak przekaz jest bardzo mylący dla zwykłego Kowalskiego, któremu może wydawać się, że Play ma już 5G. Ubieranie czegoś w taką nazwę to istny marketingowy bełkot. Nie dziwię się, że przedstawiciele Orange i T-Mobile zaatakowali profil Play Polska na Twitterze. Rzecznik Orange nazwał kampanię konkurenta jako wyrób czekoladopodobny i zwrócił uwagę, że Orange nawet w snach nie określa takiej samej technologii jako 5G.

Słaba przedsprzedaż Galaxy S10. Co prawda dane pochodzą póki co jedynie z rodzimego rynku, czyli Korei Południowej, jednak mogą one zwiastować trend na całym rynku. Chętnych na zakup najnowszego dzieła Samsunga było jednie 140 tysięcy klientów. Z jednej strony mnie to dziwi, gdyż Galaxy S10 i S10+ są naprawdę dobrymi smartfonami, których design jest oryginalny. Z drugiej jednak sam czekam na to co, pokaże Huawei, a w szczególności na Mate 30 Pro jesienią. Przykro mi Samsungu, obawiam się, że Chińczycy bardziej trafiają w moje potrzeby.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x