Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 4 do 10 marca 2009 roku.

Nokia zapowiada pierwszy telefon z LTE

internet szybkosc predkosc ranking polska lte 4g

W 2009 roku trwały przygotowywania do uruchomienia sieci LTE. Oczywistym problemem był fakt, że nie istniały ani stacje bazowe, ani same urządzenia wspierające LTE. Nokia mimo wszystko zapowiedziała, że pracuje nad stworzeniem swojej linii urządzeń ze wsparciem dla LTE. Miało się to odbyć kosztem porzucenia wsparcia na technologii WiMAX, w której kiedyś pokładano duże nadzieje. Nokia pierwsze urządzenie wspierające LTE miała zaprezentować już w 2010 roku. Jak było w rzeczywistości? W tamtym czasie Nokia przechodziła ogromne zmiany, pojawił się między innymi nowe CEO, który miał inne priorytety. Pierwszą Nokią z LTE była prawdopodobnie Lumia 900 zaprezentowana w 2012 roku. Było to dla Nokii urządzenie bardzo pechowe, klienci nie byli nim zainteresowani, ponieważ jego premiera zbiegła się z uśmierceniem przez Microsoft systemu Windows Phone 7.

Telefon z TripleSIM

Pierwsze telefony komórkowe nie miały kart SIM. Popularna na początku lat 90 sieć NMT nie korzystała z tej metody identyfikacji abonenta, karty SIM nie były potrzebne. Pierwsze telefony GSM korzystały z jednej karty SIM, to ze względu na te czasy dzisiejsze karty są sprzedawane w dużym plastiku o wymiarach karty kredytowej. Z czasem pojawiła się obsługa dwóch kart SIM, choć rozwiązanie to nie zawsze działało tak jak powinno. Mimo wszystko było to ułatwienie dla ludzi korzystających z numerów służbowych. Pewien chiński producent, na temat którego nie wiem prawie nic postanowił złamać kolejną granicę i stworzyć telefon na 3 karty SIM. Fizycznie faktycznie mogliśmy zamontować 3 karty SIM, jednak tutaj pojawiał się mały haczyk – jednocześnie można było korzystać tylko z dwóch. Niewiele wiadomo na temat specyfikacji urządzenia, wiem tylko o wyświetlaczu 2,4″, aparacie 2 Mpx i baterii 2000 mAh.

Premiera Nautiz X5

Podczas targów Cebit 2009 zaprezentowane zostało PDA Nautiz X5. Mimo, że powyższe urządzenie było wyposażone w łączność komórkową, to nazwanie go smartfonem byłoby niepoprawne. Windows Mobile królował na urządzeniach określanych jako PDA i to jest właśnie przykładowe PDA. Nautiz X5 nie powstał do przeglądania internetu, a do pracy wymagającej np. magazynowania informacji czy łączności z siecią. Z takimi PDA pracowali np. ludzie spisujący stany liczników czy pracownicy magazynów. Nautiz X5 został przygotowany do takiej pracy, producent chwalił się, że urządzenie może działać w temperaturach od -20 do +55 stopni Celsiusza, znalazł się także wbudowany skaner kodów kreskowych. Tak prezentowała się specyfikacja:

  • Wyświetlacz: 3,5″, 480×640 px
  • CPU: Marvell PXA320 XScale 806MHz
  • RAM: 256 MB
  • Flash: 512 MB
  • Aparat: 3 Mpx
  • Łączność: HSDPA, GPS, WiFi, Bluetooth 2.0
  • Bateria: 4400 mAh
  • Wymiary: 160 x 80 x 35,5 mm
  • Waga: 410 gram
  • Windows Mobile 6.1

Warto chwilę uwagi poświęcić baterii – ta pojemność dzisiaj to nieco więcej niż standard, jednak w swoim czasie podzespoły były mniej wymagające i taka pojemność była wręcz ogromna. Do dziś w wielu zawodach wykorzystuje się PDA z Windows Mobile.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.