ToF dla Samsunga

Kamery 3D ToF są na wyciągnięcie ręki. Po co nam one?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Rynek smartfonów wciąż szuka kolejnych dróg ewolucji. Jedną z nich jest montowanie coraz lepszych aparatów. W tym momencie producenci rywalizują na liczbę obiektywów, z których każdy pełni inną rolę. Jeden z nich może być wykorzystany do pomiaru obiektów w 3D. Chodzi o ToF.

ToF – Time of flight

ToF czyli Time of Flight (czas lotu) – to pomiar czasu, jaki zajmuje obiektowi, cząstce lub fali (np. akustycznej, elektromagnetycznej itp.), aby przebyć dystans przez medium. Ta informacja może być następnie wykorzystana do ustalenia standardu czasowego, jako sposób pomiaru prędkości lub długości ścieżki lub jako sposób na poznanie właściwości cząstki lub medium (takich jak skład lub natężenie przepływu). Dzięki temu można wykrywać aparatem obiekty w 3D.

Technologia działa zasadniczo wysyłając wiele impulsów świetlnych na odległość do pięciu metrów. Jasne impulsy wracają do aparatu 3D TOF, gdy trafiają w obiekt, a czas potrzebny do powrotu do kamery jest wykorzystywany do obliczenia odległości lub głębokości obiektu. Wystarczy pomyśleć o tym, jak o sonarze lub echolokacji, choć raczej w świetle, niż w dźwięku.

Widzieliśmy już kamery 3D Time of Flight (TOF) w smartfonach w 2018 roku, ale wygląda na to, że rok 2019 jest rokiem, w którym więcej firm zastosuje tę technologię. Takie firmy jak Oppo, Huawei czy Samsung mają takie rozwiązanie. Plotkuje się, że w tym roku do stawki dołączy także Apple. Branża postrzega to jako drogę przyszłości.

Zobacz także: Rewolucyjna funkcja w Chrome?

ToF w praktyce

Wiele flagowców z 2019 roku będzie zawierało aparat umożliwiający skanowanie w 3D ToF z tyłu telefonu i łatwo zrozumieć, dlaczego. Jest on szybszy i dokładniejszy niż przy użyciu dodatkowego czujnika głębokości lub kamery 3D z ustrukturyzowanym oświetleniem. Oznacza to, że można stworzyć lepszy tryb portretu i poprawić efekty głębi, tak jak w przypadku Galaxy S10 5G. Wykrywanie obiektów i scen również staje się lepsze – telefony mogą szybko zidentyfikować sytuację i odpowiednio dostosować ustawienia aplikacji aparatu.

Oppo użył kamery 3D ToF w R17 Pro, aby umożliwić skanowanie 3D, dzięki czemu użytkownik może skanować obiekt. Tymczasem Honor View 20 wykorzystuje technologię do dostarczania efektów upiększających. Jest to dość kontrowersyjny ruch, ponieważ efekt jest używany głównie do tego, aby osoba wyglądała na szczuplejszą.

Ponadto wspomniana sub-marka Huawei korzysta również z tej technologii, aby umożliwić wrażenia z gry w stylu Kinect. Podłączając View 20 do telewizora i mając przed sobą kamerę 3D, możesz grać w rzutki i gry na nartach używając swojego ciała. Jest to całkiem interesujący przypadek użycia technologii i potencjalnie otwiera drzwi dla wielu gier bez użycia rąk w sposób bezpośredni.

Honor oferuje również funkcję liczenia kalorii AI, używając kamery głównej 48MP i kamery 3D w modelu View 20, aby dokładniej obliczyć kalorie i wielkość porcji jedzenia. Technologia może też sprawdzić się w rzeczywistości rozszerzonej AR.

ToF w przednim aparacie

Żaden z komercyjnie dostępnych telefonów z 3D ToF nie ma jeszcze systemu umieszczonego z przodu, aczkolwiek LG i Samsung ogłosiły je. Na rynku pojawią się niedługo LG G8 ThinQ oraz Samsung Galaxy S10 5G z taką technologią.

Przednie kamery 3D ToF umożliwiają również gesty bezdotykowe, co widać na przykładzie LG G8 ThinQ. Podczas gdy zawsze możesz po prostu dotknąć ekranu, umiejętność „machnięcia” nadgarstkiem w celu zmiany utworu lub odebrania telefonu może być wygodne podczas prowadzenia auta lub w kuchni. Co więcej, niektóre funkcje już widziane na telefonach z tylnymi kamerami 3D TOF mogą być powtórzone z przodu, przynajmniej teoretycznie. Funkcje te obejmują skanowanie 3D oraz gry kontrolowane przez Honor View 20 w stylu Kinect.

Podsumowanie

Co ciekawe, Sony wcześniej zapowiadało szereg innych potencjalnych zastosowań technologii, takich jak możliwość dołączania wiadomości do określonej lokalizacji lub obiektu lub zdolność dokładnego pomiaru obiektów. Honor reklamuje również możliwość modelowania ciała ludzkiego i skanów architektonicznych.

W połączeniu z istniejącymi aplikacjami LG, Huawei, Oppo i Samsung oraz oczekiwanymi przyszłymi możliwościami innych producentów, kamery 3D ToF mają duży potencjał.

Źródło: androidauthority

Zobacz komentarze

Sprawdź najnowsze wpisy