ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei chce licencjonować 5G w USA

Wiele premier, ale mało szczegółów. Oto smartfony 5G pokazane na MWC

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

MWC upływa pod znakiem technologii 5G. Obecna ona jest wszędzie, na chyba każdym stoisku. „technologia mobilna piątej generacji już jest” takie określenie mogliśmy zobaczyć choćby w przypadku Qualcomm. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana. Dostawcy usług są dopiero na wstępnym etapie modernizacji swoich sieci. Nawet jednak po uruchomieniu, technologia będzie dostępna tylko dla nielicznych, ze względu na niewielkie pokrycie. 5G to jednak nośne hasło, co widzimy też na naszym rynku. Czasem niestety wykorzystywane niewłaściwie. Mimo, że mamy jeszcze trochę czasu, producenci nie tracą czasu. Na tegorocznym MWC takie firmy jak Huawei, LG, Samsung, Xiaomi i ZTE pokazały smartfony z 5G i określiły bliższe lub dalsze daty ich wejścia na rynek. Z drugiej strony Sony, Oppo i OnePlus zaprezentowały swoje prototypy.

Zobacz także: Tryb ciemny w Messengerze dla wszystkich „sprytnych”! Jak włączyć?

Czy smartfony 5G mają teraz sens?

Czy w ogóle będzie sens kupować takiego smartfona? To zależy, kiedy nowa technologia wejdzie na nasz rynek. W Stanach Zjednoczonych sieć Sprint uruchomi 5G już w maju, podczas gdy T-Mobile i Verizon obiecują zrobić to do końca roku. Teoretycznie sieć ATG 5G została w tym kraju już uruchomiona pod koniec 2018 roku. Jednak minie wiele czasu zanim ktokolwiek będzie mógł jej używać, a logo nowej technologii z literą E wprowadza nieco w błąd. Niezależnie od tego nikt nie może zabronić producentom pokazywania nowych, gotowych modeli. Poniżej przeczytacie co ciekawego i gotowego na 5G już pokazano.

Huawei Mate X

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą tego urządzenia jest oczywiście składana konstrukcja. Przez to jeszcze ktoś mógłby przeoczyć obecność 5G, a jest to pierwszy tego typu smartfon Chińczyków. Łączność w nowej technologii zapewnia własny modem, a nie konstrukcja Qualcomm, preferowana przez większość producentów. Znamy zarówno datę wydania tego bardzo ciekawego telefonu jak i jego cenę. 

Xiaomi Mi Mix 3

Urządzenie zostało zapowiedziane już październiku minionego roku. Smartfon jest już od pewnego czasu dostępny na rynku, teraz zobaczymy jego wersję obsługującą 5G. Wyposażono go w wyświetlacz OLED o przekątnej 6,4-cala oraz konstrukcję typu slider. Poza nowym typem łączności, największą zmianą jest obecność procesora Qualcomm Snapdragon 855. Kiedy debiut na rynku? W maju 2019 roku za cenę 599 EUR.

LG V50 ThinQ

Mamy tutaj sytuację podobną jak w przypadku Xiaomi. Smartfon LG to nowa wersja obecnego od pewnego czasu na rynku modelu V40 ThinQ. Żebyśmy nie przeoczyli nowej technologii, przypomni nam o tym świecące logo z tyłu. Jakie jeszcze różnice zobaczymy? Przede wszystkim telefon wyposażono w większy akumulator o pojemności 4000 mAh oraz układ Qualcomm Snapdragon 855. LG twierdzi, że jest gotowe do premiery już pod koniec marca, ale nastąpi ona wtedy gdy pierwsze sieci będą na niego gotowe. Podobno dostępny na początku może być tylko w sieci Sprint. Cen jeszcze nie znamy.

Samsung Galaxy S10 5G

To chyba najciekawsze urządzenie z serii S10 i prawdziwy pokaz możliwości firmy. Nie jest tylko ulepszoną wersją tańszych modeli. Wyposażono go w większy 6,7-calowy wyświetlacz, a także zdecydowanie większą baterię o pojemności 4500 mAh oraz dodatkowe kamery z przodu i tyłu dla wspomagania AR. Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery tego niezwykle ciekawego smartfona – ma to być pierwsza połowa roku. 

ZTE Axon 10 Pro 5G

Smartfon napędzany jest przez procesor Snapdragon 855. Wyposażono go w ekran typu OLED o przekątnej 6,47-cala, 6 GB RAM oraz akumulator 4000 mAh. Cena urządzenia nie została jeszcze potwierdzona, a data premiery jest przewidziana na pierwszą połowę tego roku.

Alcatel 7 5G

Firma znana jest z budżetowych konstrukcji, ale zapragnęła też mieć swój model 5G. Smasrtfon wyposażono w 6,5-calowy wyświetlacz, procesor Snapdragon 855, 6 GB RAM oraz baterię 4000 mAh. Na rynku możemy się go spodziewać dopiero pod konieć 2019 roku. Oryginalny model 7 sprzedawany jest po około $179, dlatego wersja z nową łącznością może być wyceniona niezwykle atrakcyjnie. 

OnePlus 5G

Czas na prototypy. Nie znamy w zasadzie żadnych szczegółów na temat nowego modelu OnePlus. Zobaczyliśmy go tak zakamuflowanego, że ukryte jest dosłownie wszystko poza wiadomą obecnością nowej technologii. Nie wiemy w zasadzie nic poza tym, że zadebiutuje na rynku w drugim kwartale 2019 roku. Cena oczywiście też nie jest znana, ale szef firmy poinformował niedawno, że urządzenia z 5G będą około $200 do $300 droższe nić ich odpowiedniki 4G.

Oppo 5G

Obok urządzenia OnePlus, na stoisku Qualcomm obecny był także prototyp Oppo. Urządzenie ma być wyposażone w układ Snapdragon 855 oraz model X50 5G. Poza samym zasięgiem sieci nie wiemy nic na temat telefonu. Wydanie planowane jest na drugi kwartał tego roku.

Sony 5G

Sony także pokazało prototyp. Na urządzeniu zademonstrowano przesyłanie strumieniowe materiałów wideo 4K ze stacji bazowej przez mmWave 5G. Przedstawiciel Qualcomm potwiedził, że również ten smartfon został wyposażony w model X55. Sam wyświetlacz przypomina to co zobaczyliśmy w przypadku flagowego smartfona Xperia 1. Szczegóły czy data wydania? Nie podano ich w ogóle.

Źródło: The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy