Po co nam 5G? Samsung tłumaczy

mm Adam Lulek Artykuły 2019-02-27

Rok 2019 oznacza duży popyt operatorów telekomunikacyjnych i producentów smartfonów na 5G, nowego standardu sieciowego, który obiecuje niesamowicie wysokie prędkości, ale nie tylko. Na MWC LG, Huawei, Xiaomi i OPPO ogłosiły swoje pierwsze urządzenia kompatybilne z następną generacją łączności, podczas gdy w ubiegłym tygodniu Samsung na konferencji pokazał Galaxy 10 5G. Można zastanowić się po co taki pośpiech, kiedy infrastruktura dopiero raczkuje. Co stoi za taką presją wprowadzania stadardu przez producentów, w tym przez Samsunga?

4G stało się rozpowszechnione w wielu krajach, a operatorzy już zaczynają przygotowywać się do wdrożenia nowego standardu oraz planowania przyszłych ofert dla potencjalnych abonentów nowego standardu. Według wielu producentów i operatorów – 5G to magia. Mniej entuzjastyczni analitycy wyjaśniają, że następna generacja to „wszystko, co już robimy w 4G, ale lepiej”. Jaka jest prawdziwa korzyść 5G i jakie są trwałe obietnice w zakresie użytkowania? Jakie są plany numeru jeden na rynku mobilnym?

Zobacz także: Rewolucyjna funkcja w Chrome?

Strategia Samsunga

Według Olafa Maya, wiceprezesa ds. IT i komunikacji mobilnej w niemieckim oddziale Samsunga: „następca 4G zmieni sposób, w jaki żyjemy, pracujemy, łączymy się i komunikujemy”. W związku z powyższym wprowadzenie smartfona 5G jest niezbędne już w 2019 roku, nawet jeśli infrastruktura sieciowa jest jeszcze w powijakach, a pierwsze testy są zarezerwowane tylko dla dużych miast. „Nowy standard będzie mobilnym standardem przyszłości, innowacja jest tu ważnym czynnikiem. Wraz z wprowadzeniem smartfonów 5G, w 2019 roku wprowadzamy naszą wizję ‘połączonego życia’ dla naszych klientów”.

Pojawienie się pierwszych smartfonów dostosowanych do nowej technologii oznacza także początek długiego procesu, który rozpoczął się na początku 2010 r., kiedy 5G było nadal tylko koncepcją. Miało to miejsce jeszcze przed spopularyzowaniem 4G. „Wierzymy, że nowy standard jest niezbędny do rozwoju sztucznej inteligencji (AI), Internetu rzeczy (IoT), chmury, technologii Big Data i IT oraz do realizacji naszej wizji połączonego świata” – dodaje May.

5G – o co w tym wszystkim chodzi?

Dla każdego użytkownika 5G poprawi szybkość połączenia z prędkością „do 20 razy większą niż 4G, przy ultra-niskim opóźnieniu i niezrównanej łączności”. Innymi słowy, aplikacja zostanie pobrana w czasie krótszym niż dotknięcie ikony. Nic dziwnego, że wspomniane prędkości rozwiną nowe zastosowania dzięki „możliwości dostępu do wysokiej jakości treści nawet w podróży i przy małym opóźnieniu”. Obejmuje to aplikacje wymagające obliczeń w czasie rzeczywistym, które mogą być potrzebne w świecie rozszerzonej rzeczywistości lub rzeczywistości wirtualnej. Dotyczy to przede wszystkim zaawansowanych gier wideo.

Pierwszymi, którzy skorzystają z nowego standardu, będą profesjonaliści. Dla Olafa Maya „następca 4G jest tkanką łączną czwartej rewolucji przemysłowej”. Nowy standard umożliwia dostosowanie do potrzeb, zapewniając w razie potrzeby gwarantowaną prędkość. W związku z tym „wiele branż, takich jak motoryzacja, technika medyczna i elektronika użytkowa” będą z pewnością korzystać z 5G.

Rewolucja potrzebuje pewnych warunków

Oprócz wprowadzenia nowych smartfonów, pojawienie się 5G przynosi rewolucję w sposobie korzystania z telefonu. „Smartfon staje się uniwersalnym pilotem zdalnego sterowania dla inteligentnego domu, który odgrywa swoją rolę w połączeniu z innymi podłączonymi urządzeniami.” Urządzenie mobilne pozwoli nam coraz bardziej kontrolować nasze usługi i inne gadżety, trend, który już dziś obserwujemy.

Jednak do wdrożenia 5G i jego sukcesu potrzebne są duże inwestycje. Samsung już zaczął zajmować się tym tematem, zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla profesjonalistów: „W Samsungu wszystkie urządzenia będą gotowe do IoT do roku 2020 i będą również wyposażone w sztuczną inteligencję. Inwestujemy intensywnie we wszystkie aspekty 5G, aby stworzyć bardziej ‘połączoną’ przyszłość – od urządzeń mobilnych po technologię sieciową. Jesteśmy liderami w 5G jeżeli chodzi o różne gałęzie przemysłu ze względu na nasze zrozumienie wszystkich części ekosystemu, od sieci po urządzenia, a także spuściznę innowacji w zakresie smartfonów oraz niezrównany zasięg, skalę i partnerstwo. ”

Dopiero za jakiś czas okaże się, czy użytkownicy będą skłonni zapłacić za tę rewolucję. Historia 4G ilustruje trudność w dokonywaniu ważnych inwestycji, które są korzystne dla branży, ale które są przyjmowane przez zwykłych użytkowników powoli ze względu na początkowe wysokie ceny. Czy Samsung znajdzie rozwiązanie na ten problem? Czas pokaże.

Źródło: androidpit • Levusek

  Może i się ściągnie szybciej niż dotknięcie ikony. Ale ogarniczeniem dalej są pamięci i dyski które już tak szybko tego nie zapiszą 🙂

 • Tomasz

  Czyli kolejne oszustwo. Wmawiaja nam potrzebe czegos, co jest nam zbedne.

 • Mariuszko

  Do czego doszło, żeby tłumaczyć ludziom, że technologia przynosi dobro, ma ułatwiać i być ogólnie dla ludzi. Niestety, nie wiadomo skąd, Polacy podłapali szkodliwość 5G i teraz trzeba wszytsko co fałszywe prostowac.

  • Michał Derej

   Polacy podłapali chyba szkodliwość wszystkiego. Technologii, szczepionek, nawet geoidalnej Ziemi. Szkoda słów już.

   • mico11

    jakieś 60 lat temu takie same kozaki twierdziły, że palenie nie szkodzi. potem że plastikowe opakowania są cool… dopóki nie zbadali tych wszystkich rakotwórczych substancji. Także powodzenia chłopaki! dużo zdrowia!

  • mico11

   jakie dobro konkretnie ? aha już wiem – jak w poprzednim wpisie jakiś redaktor napisał, że będzie można szybciej grać w strzelanki i oglądać filmy 8K na komórce. aha i bedzie można zadzwonić do odkurzacza, do pralki i do ekspresu do kawy, bo będą podłączone do 5G. no qzwa, faktycznie warto wywalić na to piardyliard dolarów.

   • Mariuszko

    Szukanie miejsc parkingowych – nie krążysz po mieście, nie marnujesz paliwa, nie przyczyniasz sie jeszcze bardziej do zanieczyszczenia powietrza, dalej-rozładowanie korków, zaplanowanie tras przejazdu i aktualizowanie ich, inteligentny monitoring, usprawnienie wypożyczania rowerów miejskich, wsparcie systemów medycznych i szkolnictwa, a gdzieś na końcu szybszy internet.

 • Vatrax

  „W Samsungu wszystkie urządzenia będą gotowe do IoT do roku 2020 i będą również wyposażone w sztuczną inteligencję” – tzn że w przyszłym roku będzie można kupić lodówkę, pralkę, kuchenkę i inne AGD i wszystko podłączone do neta?

  • mico11

   taka wspaniała przyszłość, będzie można podzwonić do sprzętów AGD

  • Muzufuzo

   kosiarka robot ma sens ale po co mi pralka ze sztuczną inteligencją?

 • camdell

  „Dopiero za jakiś czas okaże się, czy użytkownicy będą skłonni zapłacić za tę rewolucję……Czas pokaże.” To są święte słowa Panie Redaktorze !

 • Mnie tylko zastanawia jedna kwestia. Kupno dziś telefonu z 5G. Chciał bym taki telefon nabyć ale wychodzi na to ze będzie niedostępny bo u nas do 5G jeszcze daleka droga. Ale przecież czy jest 5G czy nie ma telefon bedzie działał na innych częstotliwościach np.4G. Wiec jakie ma ograniczenia dostępności telefonow w danym kraju.

  • Gagman

   Bardzo ograniczony popyt (przez wysoka cenę samego urządzenia i jednocześnie brak infrastruktury w której to urządzenie mogłoby działać, za co przecież tą zwiększona cenę się płaci).
   I dla tak małego popytu koszty ściągnięcia telefonów, ich sprzedaży, marketingu i serwisowania są nieopłacalne.

   • No Ok ale jesli przypadł mi do gustu LG V50 z dwoma ekranami. To bardzo dziwne podejscie bo telefony z 5G powinny być również w wersji 4G. Ogólno dostępne skoro to taki problem. Tym bardziej że snapdragon855 jest dostępny również bez 5G

   • Tomasz

    Cena wynika z oplat licencyjnych. Kilkadziesiat dolarow od uzadzenia.x