Po co nam 5G? Samsung tłumaczy

mm Adam Lulek Artykuły 2019-02-27

Rok 2019 oznacza duży popyt operatorów telekomunikacyjnych i producentów smartfonów na 5G, nowego standardu sieciowego, który obiecuje niesamowicie wysokie prędkości, ale nie tylko. Na MWC LG, Huawei, Xiaomi i OPPO ogłosiły swoje pierwsze urządzenia kompatybilne z następną generacją łączności, podczas gdy w ubiegłym tygodniu Samsung na konferencji pokazał Galaxy 10 5G. Można zastanowić się po co taki pośpiech, kiedy infrastruktura dopiero raczkuje. Co stoi za taką presją wprowadzania stadardu przez producentów, w tym przez Samsunga?

4G stało się rozpowszechnione w wielu krajach, a operatorzy już zaczynają przygotowywać się do wdrożenia nowego standardu oraz planowania przyszłych ofert dla potencjalnych abonentów nowego standardu. Według wielu producentów i operatorów – 5G to magia. Mniej entuzjastyczni analitycy wyjaśniają, że następna generacja to „wszystko, co już robimy w 4G, ale lepiej”. Jaka jest prawdziwa korzyść 5G i jakie są trwałe obietnice w zakresie użytkowania? Jakie są plany numeru jeden na rynku mobilnym?

Zobacz także: Rewolucyjna funkcja w Chrome?

Strategia Samsunga

Według Olafa Maya, wiceprezesa ds. IT i komunikacji mobilnej w niemieckim oddziale Samsunga: „następca 4G zmieni sposób, w jaki żyjemy, pracujemy, łączymy się i komunikujemy”. W związku z powyższym wprowadzenie smartfona 5G jest niezbędne już w 2019 roku, nawet jeśli infrastruktura sieciowa jest jeszcze w powijakach, a pierwsze testy są zarezerwowane tylko dla dużych miast. „Nowy standard będzie mobilnym standardem przyszłości, innowacja jest tu ważnym czynnikiem. Wraz z wprowadzeniem smartfonów 5G, w 2019 roku wprowadzamy naszą wizję ‘połączonego życia’ dla naszych klientów”.

Pojawienie się pierwszych smartfonów dostosowanych do nowej technologii oznacza także początek długiego procesu, który rozpoczął się na początku 2010 r., kiedy 5G było nadal tylko koncepcją. Miało to miejsce jeszcze przed spopularyzowaniem 4G. „Wierzymy, że nowy standard jest niezbędny do rozwoju sztucznej inteligencji (AI), Internetu rzeczy (IoT), chmury, technologii Big Data i IT oraz do realizacji naszej wizji połączonego świata” – dodaje May.

5G – o co w tym wszystkim chodzi?

Dla każdego użytkownika 5G poprawi szybkość połączenia z prędkością „do 20 razy większą niż 4G, przy ultra-niskim opóźnieniu i niezrównanej łączności”. Innymi słowy, aplikacja zostanie pobrana w czasie krótszym niż dotknięcie ikony. Nic dziwnego, że wspomniane prędkości rozwiną nowe zastosowania dzięki „możliwości dostępu do wysokiej jakości treści nawet w podróży i przy małym opóźnieniu”. Obejmuje to aplikacje wymagające obliczeń w czasie rzeczywistym, które mogą być potrzebne w świecie rozszerzonej rzeczywistości lub rzeczywistości wirtualnej. Dotyczy to przede wszystkim zaawansowanych gier wideo.

Pierwszymi, którzy skorzystają z nowego standardu, będą profesjonaliści. Dla Olafa Maya „następca 4G jest tkanką łączną czwartej rewolucji przemysłowej”. Nowy standard umożliwia dostosowanie do potrzeb, zapewniając w razie potrzeby gwarantowaną prędkość. W związku z tym „wiele branż, takich jak motoryzacja, technika medyczna i elektronika użytkowa” będą z pewnością korzystać z 5G.

Rewolucja potrzebuje pewnych warunków

Oprócz wprowadzenia nowych smartfonów, pojawienie się 5G przynosi rewolucję w sposobie korzystania z telefonu. „Smartfon staje się uniwersalnym pilotem zdalnego sterowania dla inteligentnego domu, który odgrywa swoją rolę w połączeniu z innymi podłączonymi urządzeniami.” Urządzenie mobilne pozwoli nam coraz bardziej kontrolować nasze usługi i inne gadżety, trend, który już dziś obserwujemy.

Jednak do wdrożenia 5G i jego sukcesu potrzebne są duże inwestycje. Samsung już zaczął zajmować się tym tematem, zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla profesjonalistów: „W Samsungu wszystkie urządzenia będą gotowe do IoT do roku 2020 i będą również wyposażone w sztuczną inteligencję. Inwestujemy intensywnie we wszystkie aspekty 5G, aby stworzyć bardziej ‘połączoną’ przyszłość – od urządzeń mobilnych po technologię sieciową. Jesteśmy liderami w 5G jeżeli chodzi o różne gałęzie przemysłu ze względu na nasze zrozumienie wszystkich części ekosystemu, od sieci po urządzenia, a także spuściznę innowacji w zakresie smartfonów oraz niezrównany zasięg, skalę i partnerstwo. ”

Dopiero za jakiś czas okaże się, czy użytkownicy będą skłonni zapłacić za tę rewolucję. Historia 4G ilustruje trudność w dokonywaniu ważnych inwestycji, które są korzystne dla branży, ale które są przyjmowane przez zwykłych użytkowników powoli ze względu na początkowe wysokie ceny. Czy Samsung znajdzie rozwiązanie na ten problem? Czas pokaże.

Źródło: androidpit

x