Sieć 5G jeszcze jest nam obca, a Huawei już zmienia nasze podejście do niej

Łukasz Pająk Artykuły 2019-02-26

Na trwających właśnie targach Mobile World Congress znajdziemy od groma nowych produktów. Niekoniecznie muszą to być tylko smartfony, bo do gry weszły też na przykład nowe routery i laptopy od Huawei. Z kolei Seat pokazał wyjątkowy samochód do miast, który cieszył się… specyficznym odbiorem. Niemniej niemalże wszystkie premiery mają wspólny mianownik i jest nią sieć 5G, która ewidentnie przestaje być tylko śpiewem przyszłości, a staje się rzeczywistością. LG pokazało V50 ThinQ 5G, Samsung z kolei postawił na Galaxy S10 5G, a Huawei poszedł o krok dalej i połączył wszystkie nowości w kompletnego Mate X. Niemniej Chińczycy są zdecydowanie bardziej zaangażowani w sieć 5G, co udowadnia dodatkowa konferencja, która odbyła się już podczas trwania targów MWC. Na niej poznaliśmy między innymi uproszczoną strategię wdrażania 5G.

Co tak właściwie oznacza dla nas sieć 5G?

Nie chciałbym Was zanudzać tym, co zapewne każdy zainteresowany już zna od strony technicznej, więc skupię się na tym, co jest naprawdę istotne dla końcowego odbiorcy. Jak to zrobić? Najlepiej w punktach:

 • zdecydowanie wyższe prędkości przesyłu: pobieranie do 20 Gb/s, wysyłanie do 10 Gb/s
 • opóźnienia do 4 ms, gdy liczy się prędkość lub do 1 ms, gdy liczy się niezawodność
 • możliwość podłączenia więcej urządzeń na tej samej przestrzeni (do 1 miliona na jednym kilometrze kwadratowym)

To są główne parametry, które powinny interesować odbiorcę. Ma być zdecydowanie szybciej, bez opóźnień i bez obaw o duże zagęszczenie odbiorców. Oczywiście nie mogę pominąć kwestii zdrowotnych, które wywołują dużo zamieszania. Czy sieć 5G będzie szkodzić naszemu zdrowiu? W końcu będziemy mieć do czynienia z nowymi mikrofalami, co… Po prostu nie, nie będzie szkodzić. Żadne badania nie wskazują na negatywny wpływ nowej technologii łączności na zdrowie i życie człowieka. Za to Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie potwierdziła, że stosowane częstotliwości w 5G są bezpieczne.

Sieć 5G w Polsce

t-mobile 5g siec polska

Zanim przejdziemy do głównego tematu, to warto wspomnieć, jak radzą sobie operatorzy w Polsce w kwestii wdrażania infrastruktury 5G. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest źle. Wszelkie plany wskazują, że do 2025 roku miasta i główne szlaki transportu mają mieć zapewniony stały dostęp do sieci nowej generacji. Brzmi to odlegle, ale już w tym roku poszczególne firmy chcą wystartować z komercyjnym dostępem do sieci 5G. Ambitnie do tej kwestii podchodzi Orange, które razem z Huawei w zeszłym roku wykonali pierwsze testy przesyłu poza laboratorium. Podobnie zrobiło T-Mobile w ramach swojego #5G_LAB w Warszawie. Wiadomo też, że Play ambitnie pracuje nad stworzeniem własnej infrastruktury i już montuje pierwsze nadajniki.

plus logo operator

Niemniej bardzo ciekawe podejście oferuje Plus, który… nie chce podziałów. Zygmunt Solorz-Żak oficjalnie wypowiada się, aby tworzyć wspólną sieć, co ostatecznie przyspieszy wdrażanie nowej technologii i zmniejszy koszty inwestycji. Jakby nie patrzeć, jest w tym sens, bo właśnie cena całego projektu zwala z nóg najbogatsze firmy. Niemniej Plus, jak i cała Grupa Cyfrowy Polsat też jest w trakcie stawiania swoich stacji bazowych.

Co zyskam, dzięki sieci 5G?

huawei 5g predkosc siec

Już pisałem, że Internet stanie się szybszy, pojemniejszy i bez opóźnień. Jednak co to oznacza w praktyce? W końcu YouTube dobrze działa w miastach i na głównych trasach, a w większości gier multiplayer nie ma problemu z rozgrywką. W takim razie zacznijmy właśnie od tych najprostszych zmian, czyli minimalne opóźnienia. Jeśli dana gra multiplayer działa sprawnie na sieci 4G, to z pewnością nie wymaga ona ogromnego refleksu. Wszelkie „strzelanki” czy też gry zręcznościowe będą mogły działać sprawnie za sprawą 5G. Mało tego, sama rozgrywka może ulec zmianie, bo nie będziemy potrzebowali niesamowitej maszyny do gier pod względem wydajnościowym, gdyż wszelkie obliczenia zostaną przeniesione na zewnętrzne serwery. Między nimi, a naszymi urządzeniami przesyłane będą informacje o obrazie oraz nasze polecenia. To właśnie minimalizacja latencji.

huawei predkosc siec rozwoj

Zwiększenie prędkości to coś naturalnego, ale przykłady lepiej obrazują rzeczywistość, która nadchodzi. Przede wszystkim strumieniowe oglądanie filmów w rozdzielczościach 4K lub nawet 8K nie powinny stanowić problemu. Zdecydowanie szybciej zacznie rozwijać się rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, nie mówiąc już o zwiększeniu jakości na wielu serwisach internetowych.

siec 5g lodz architektura huawei

Na koniec pojemność sieci 5G. Wszystko będzie mogło zostać podpięte do Internetu — żarówki, pralki, ale też samochody i całe budynki. Smart city to tylko część tego, co głównie rozwinie się za sprawą wdrożenia następcy 4G. Weźmy na przykład na warsztat taką Łódź, która ma stanowić pierwsze miasto z 5G w Polsce. Planowane inwestycje związane z nową technologią obejmuję między innymi innowacyjne systemy oświetlenia, Elektroniczny System Sterowania Ruchem, mapę jakości powietrza w czasie rzeczywistym czy też tak prozaiczną czynność, jak system naprowadzania na miejsca parkingowe. Pozwólcie, że kwestia szpiegowania, stałej kontroli i inne tego typu tematy zostawię na inny artykuł.

Uproszczona strategia wdrażania 5G od Huawei

Tymczasem przejdźmy do tego, co Huawei postanowiło zaprezentować, a właściwie przypomnieć wraz z dodatkową konferencją na targach Mobile World Congress. Chińczycy są świadomi, że wdrażanie 5G do najtańszych nie należy. Dlatego firma proponuje uproszczoną strategię, która sprowadza się do rozwiązania Super Blade Site. To pojęcie może być niektórym znane jeszcze z zeszłego roku, ale Huawei potwierdza, że są gotowi na małą rewolucję w rewolucji. W końcu 5G nie wyprze poprzednich generacji. Przynajmniej nie wszystkich. Operatorzy nie mogą ot tak zrezygnować z obecnej infrastruktury, więc spodziewajmy się, że z czasem 4G będzie służyć do rozmów, a 5G wyłącznie do Internetu. Do tego typu zestawu dąży Huawei i oferuje modułowe systemy łączące NR i LTE. Czym jest NR? Jest to skrót od New Radio (Access Technology), czyli oficjalnej nazwy standardu 3GPP dla sieci 5G. Upraszczając, NR dla 5G jest tym, czym LTE dla 4G. Ogólnie rzecz biorąc, Super Blad Site ma obniżyć wszelkie koszty wynajmu, zużycie energii czy też uprościć serwisowanie.

Zobacz też: Zaskoczę Was, nie chcemy coraz droższych smartfonów.

Jak bardzo istotne może się okazać rozwiązanie Huawei, udowadniają analizy rozwoju 5G. Sieć 3G potrzebowała 10 lat, aby dotarła do 500 milionów użytkowników. Sieć 4G ten sam wynik osiągnęła już po 5 latach. Z kolei w przypadku 5G mówimy o… trzech latach. Co z zagrożeniem, które teoretycznie wiąże się ze stosowaniem technologii Huawei? Zagrożeniem naszego cyberbezpieczeństwa, naszych danych i najzwyczajniej w świecie naszej prywatności? O tym więcej opowiedziałem w artykule na temat sieci 6G Donalda Trumpa oraz przy okazji wydania oficjalnego stanowiska Chińczyków na temat panującego zamieszania.

Źródło: informacja prasowa • ozykus

  Dlatego też fajnie by było mieć nową sieć jak najszybciej u siebie. Coraz więcej urządzeń będzie oparta na 5G i przydałoby się móc z nich korzystać.

 • May Czos

  Taa, 10Gb/s… Obecne LTE ma maxa na poziomie 1Gb/s, tyle że średnia to 20…

 • Sławek

  Rozumiem rozwój, ale te wszystkie przykłady są delikatnie z d..y.

  Do sterowania inteligentnym oświetleniem miejskim wystarczy przepustowość sieci 2G, to samo się tyczy sterowania
  wymienioną w artykule pralką (tym bardziej, że wcześniej wepniemy ją do Wifi), czy czujnikami jakości powietrza. Każde
  z tych urządzeń wymaga tak minimalnych ilości danych, że w zupełności obsłużą je obecne technologie. Czytanie o takich
  przykładach w artykule który mówi po co nam 5G nie pozwala pozbyć się wrażenia, że to marketingowa papka.

  Podawana prędkość 10G to już zupełna abstrakcja, jeszcze większa niż 150MB od LTE – którego mimo upływu czasu chyba też
  jeszcze nikt nie widział 🙂

  • mico11

   ta sieć 5G jest całkowicie bez sensu, znowu chcą wykreować u ludzi potrzebę, której w ogóle nie ma. inwestycje za miliardy, po to żeby pograć w „strzelanki” czy oglądać filmy w 4K? Że co????

   • Takaszi

    No niestety ale nadal nic nie ogarniasz, przeczytaj opis standardu i założeń. W SKRÓCIE DLA NIEKUMATYCH, 5G ma mieć minimalne opóźnienia i w możliwie krótkim czasie wysyłać żądane dane, przez co pasmo ma być zwolnione. PONADTO smartfony będą komunikować się na innych zasadach z BTS’ami, rzadziej i na innych zasadach, co ma zaowocować mniejszym zużyciem energii.

    Jest tego więcej, między innymi spełni po trosze twój „postulat” mniej i krótszych połączeń z BTS = mniej promieniowania. Widzę, że już się cieszysz. :-).

 • camdell

  Nie wiem czy 5G szkodzi czy nie, kiedyś pestycydy też chwalono 🙂 dlatego pożyjemy zobaczymy. Co do szybkości wdrożenia to zależy czy inwestycje się szybko zwrócą. Dlaczego w Polsce tak szybko sie sieć komórkowa rozwineła – dlatego, że nie było kablowej. Obecnie jest sieć 4G i kablowa dość dobra, dlatego nie będzie bumu na 5G. Ja tak sądzę 🙂 .

  • May Czos

   5G to żadna nowość, wykorzystuje znane już częstotliwości.

   • Marek Markowski

    częstotliwości znane bez dwóch zdań. Ale w takim zagęszczeniu nadajników? Rzeczywiście, masz jakis punkt odniesienia w historii? Śmiem wątpić. Jak słysze , ze ten, który zbiera kasę mówi mi, ze coś jest nieszkodliwe, i wszyscy mądrzy ludzie o tym wiedzą, to zapala mi się czerwona lampka. Zwłaszcza, kiedy wiem, że moje zdrowie i życie dla nikogo sie nie liczy.

    • May Czos

     Wifi w twoim domu generuje znacznie silniejsze promieniowanie niż nadajniki mobilne.

     • Marek Markowski

      ryli? chyba ci nie uwierzę 🙂

     • May Czos

      Twój problem.

     • Tadeusz Donald

      Szkoda że ci ludzie nie zainteresują się tym co jest na tej stronie https://telewizja-cyfrowa.com/nadajniki/

    • Tadeusz Donald

     Polecam się zainteresować tym:: Po pierwsze promieniowanie jest wszędzie – wymienić możemy maszty telewizyjne z mocami dochodzącymi to 150 kW, maszty lokalnych dostawców Internetu czy promieniowanie elektromagnetyczne z instalacji elektrycznych, w tym z linii wysokiego napięcia gdzie mowa o naprawdę dużych wartościach. Parę lat temu w każdym domu stał kineskopowy telewizor, czasem także monitor.
     ps
     Tu link do strony z mocami nadajników, przekaźników telewizyjnych https://telewizja-cyfrowa.com/nadajniki/ No ale jak to zrezygnować z telewizji wszyscy mamy? Tak, zrezygnować, natychmiast. O ironio? Ehhh

 • Marek C

  Zapewne dlatego, że 5G jest takie bezpieczne naukowcy, lekarze publikują apele o dokładne zbadanie skutków jakie będzie za sobą niosło jego użytkowanie, jak np.
  https://www.jrseco.com/european-union-5g-appeal-scientists-warn-of-potential-serious-health-effects-of-5g/
  Wg moich, potwierdzonych linkiem poniżej informacji WHO, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, IARC – będąca agendą WHO zakwalifikowała promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące z telefonów komórkowych jako potencjalnie rakotwórcze
  https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/electromagnetic-fields-and-public-health-mobile-phones
  Na jakiej podstawie Autor napisał, że 5G „Po prostu nie, nie będzie szkodzić.” Czy Autor jest specjalistą w dziedzinie badań nad wpływem pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka, przeprowadził lub chociaż analizował jakieś wyniki badań naukowych przeprowadzonych na tym polu???

  • Kelevra1902

   A masz może jakieś ciekawe artykuły o teorii płaskiej ziemi? Albo podrzuć coś zniechęcającego do szczepienia dzieci. Wszystko jest z jednego wora więc na pewno coś znajdziesz.

   • mico11

    podał linka do WHO, to za mało ?

    • Kelevra1902

     Ale przeczytałeś ten artykuł? Widziałeś co tam opisali? Nie mam tu na myśli głośnego tytułu do którego ewidentnie ograniczył się Marek C, ale cały artykuł z pełnymi wnioskami.
     Jak nie przeczytałeś to ci go streszczę: Na dzień dzisiejszy jesteśmy pewni tego, że gdy przechodzisz w Biedronce obok sterty bananów to bierzesz na siebie większą dawkę promieniowania niż w trakcie całodziennych figli ze swoim smartfonem.

     • mico11

      Bo huawei tak powiedział? I wszystkie telekomy?

     • Kelevra1902

      Nie. Dlatego że przeczytałem stanowisko WHO (tak cenne dla ciebie) i wyciągnąłem logiczne wnioski.

     • mico11

      A jak wybierasz, która opinia WHO jest właściwa? Losujesz czy wybierasz w co chcesz wierzyć? A jak na wiarę to może jeszcze wierzysz w płaską ziemie?

     • Kelevra1902

      Z łaski swojej nie odwracaj kota ogonem. Odniosłem się do opinii, którą wrzucił tu Twój koleś i do której sam się odniosłeś. Masz jakieś rozdwojenie jaźni czy ewidentne opóźnienie to twój jedyny problem?

     • mico11

      No tak, wiedziałem ze to kwestia czasu kiedy wyjdzie z ciebie burak bez argumentów

     • Kelevra1902

      W myśl zasady „Nie dyskutuj z debilem” postawię tutaj kropkę. Idź trollować kogoś innego.

     • mico11

      to przykre… w czterech postach samozaorałeś się, przeszedłeś do bluzgów a teraz z płaczem zabierasz zabawki i do mamy… ech ta dzisiejsza młodzież

     • Takaszi

      Pozwól ze rozwinę troszkę twoją myśl „Nie dyskutuj z debilem”.
      A mianowicie zacytuję klasyka, „Nie dyskutuj z głupim, ponieważ sprowadzi cię do swojego poziomu, a następnie wykończy doświadczeniem.”
      reasumując, bez chęci urażenia kogokolwiek, ludzie obdarzeni paranoją, każdy argument obrócą tak aby utwierdzić się w swoich racjach.

  • Marucins

   Każdy z nas jest w pewien sposób napromieniowany. Prosty ruter WiFi ostro zaśmieca nasz organizm.
   Nasze głąby zawsze pchały się do do czołówki…, a jeśli można na tym ugrać to już w ogóle pierwsi stoją w kolejce.

   Pamiętacie propagandę telewizji 4K. Kiedy to miało być? A jest?
   Tak samo tutaj. Skoro Huawei da zarobić cwaniaczkom to im w to graj. I nawet skłonni są ustawić maszt 5G w ogródku Kowalskiego, aby tylko cyferki się zgadzały.

  • fckUeve

   tak samo robią antyszczepionkowcy i płasko ziemcy 😀 też prostestuja 😀

  • Vences
   • Marucins

    Ale tak na marginesie to mogłeś znaleźć lepszy autorytet 😉

  • Marek Markowski

   autor należy do zbioru mądrych, tych którzy wiedzą najlepiej. cóż my, ze zbioru głupki 🙁x