Donald Trump chce sieci 6G i udowadnia, czemu tak atakuje Huawei?

Łukasz Pająk Artykuły 2019-02-21

Nie od dziś wiemy, że Stany Zjednoczone nie przepadają za chińskimi firmami. Świadczą o tym otwarte ataki w stronę Huawei, blokowanie poczynań tej firmy w USA. To samo tyczy się ZTE i kilku innych producentów. Z racji, że jeszcze nikt nie opublikował żadnych badań, które miałyby potwierdzić hipotezę szpiegowania przez Huawei i innych, to możemy jedynie przypuszczać, że w grę wchodzą kwestie polityczne. Otwarcie się mówi o napiętych sytuacjach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Tym bardziej że specjalna komórka w Wielkiej Brytanii, stworzona przed wszelkimi aferami, która ma na celu kontrolować Huawei, nie stwierdza żadnych uchybień w kwestiach bezpieczeństwa danych. Sam chiński producent to pośrednio przyznaje w swoim oświadczeniu. Teraz niejako Donald Trump swoimi wpisami o 5G i 6G to potwierdza.

6G jest lepsze od 5G, bo to wyższa liczba — logika Donalda Trumpa?

Teoria Huawei o tym, dlaczego Stany Zjednoczone tak atakują chińskich producentów, jest taka, że oni nabierają na ogromnym znaczeniu za Oceanem, kiedy rodzime firmy stoją w miejscu. W końcu żaden producent nie zdecydował się na wdrażanie infrastruktury 5G, a tu Donald Trump wspomina o 6G. Co prawda nie jest pierwszym, który już zaczął mówić o tej technologii, bo LG zaczęło już badania w tym kierunku. Niemniej sugeruje on, aby amerykańskie firmy w końcu się wzięły do roboty. Problem jest w ich… istnieniu. Jeszcze nie tak dawno można było wymienić Motorolę, jako pioniera w różnych rozwiązaniach technologicznych. Niemniej ta firma należy już do Lenovo. Apple? Microsoft? Google? Amazon? Facebook? Żadna z tych firm nigdy nie rozwijała sieci telekomunikacyjnych. Ok, gigant z Mountain View ma pewien wkład, ale nie na tyle, aby stawiać własną infrastrukturę nowej generacji. Niektórzy jeszcze widzą w tym Qualcomma, aczkolwiek ten z zupełnie innej strony się udziela.

Oczywiście im większa konkurencja, tym lepiej. Też dla nas. W takim razie, czemu Polacy nie zaczną interesować się rozwojem sieci nowych generacji, a korzystają z gotowych rozwiązań? Tak, to trochę ironiczne, bo w końcu mamy wiele alternatyw dla chińskich firm. Niektóre też z Azji w postaci Samsunga i LG, ale też z Europy ze skandynawskimi reprezentantami, czyli Ericssonem i Nokią. Tą „prawdziwą” Nokią, która wiele lat temu sprzedała swój dział mobilny Microsoftowi. Wszystkie te firmy też oferują swoją infrastrukturę 5G.

Zobacz też: Po co przycisk wstecz w Androidzie Q? Google go usunie.

Oczywiście zawsze należy pamiętać, aby wyrobić sobie własną opinię. Nie sugerujcie się wszystkim, co wyczytacie w Internecie i weryfikujcie wszelkie informacje. Nikt nie broni Huawei, bo z pewnością firmie zdarzyło się wiele wpadek, niekoniecznie legalnych, ale zarzuty ze strony Stanów Zjednoczonych nie zostały poparte. Jedyne, co chciałem tym wpisem pokazać, to fakt, że cała sytuacja robi się dosyć zabawna. Z jednej strony rząd USA sugeruje, że inni są źli i nie dbają o nasze bezpieczeństwo, a z drugiej nie oferują żadnych alternatyw. Brak rozwoju nie wchodzi w grę.

Źródło: Twitter, Android Police, Phone Arena  • Kamil Krzysztofik

  No nikt nic nie udowodnił, i nikt nie broni huawei hahaha , w zeszłym roku na płytach serwerowych znaleziono chip wielkości ziarnka ryżu , chip ten dawał dostęp do kontroli informacji serweru, ot takie tam nic i nikt nie znalazł haha , a przypomnę całą afera zaczęła się od tego chipu

 • 0001

  Jak już pisałem… Jeśli np. taki apple czy samsung czuje się zagrożony (czyt. mniejsze zyski), ekspansją Huawei to wystarczy puścić plotkę…że szpieguje. Proste….

 • Marucins

  HAHAHA a to heca. To co my mamy powiedzieć?
  Wyprzedadzą a później te firmy zaczynają magicznie prosperować i być rentowne albo zostają zamknięte i w te same regiony zaczyna się importować to samo tylko że zza wspaniałej „gramanicy”. A jak wiemy tamto jest lepsze!

 • Tomasz

  Huawei nagradza wlasnych pracownikow za szpiegowanie, to ktos odwazy sie twierdzic ze na zewnatrz nie szpieguje?

  • Korgüll the Exterminator

   Oczywiście w pierwszej kolejności pracownik Huaweia doniesie kiedy wybrałeś się do sklepu po bułki.

 • ArioX

  Jakie kwestie polityczne? USA są w plecy za Chinami w technologiach przesyłu danych i zamiast się starać rozwijać oni idą drogą inną – zablokować wszystkich co są lepsi od nich. I to jak? Z d… wyssane oskarżenia nie poparte ŻADNYMI dowodami. To nawet nie jest smutne a ŻAŁOSNE.

  • mozilla007

   Nie raz to pisałem, bo USA ma opóźnienie około 12 do 18 miesięcy. Tylko o to chodzi.

 • JohnyB

  „i udowadnia, czemu tak atakuje Huawei?” – że co, autorze coś mode na myśli?

 • Darkness

  Czy tylko ja nie jaram się tym 5G, 6G itd?
  Zauważyłem ostatnio straszny „hype” na te 5G… Znający życie będzie zasysać tak jak 4G, a nadajniki dalej będą przeciążone. W niektórych przypadkach 3G jest lepsze od 4G, a tu już 5G wychodzi…

  • Szamajama_Okutasi

   Oczywiście. Zasięg będzie bardzo słaby, bo 5G wymaga dużego zagęszczenia nadajnikami BTS, znacznie gęściejszego niż w przypadku 4G, a jak już w końcu uda się w miarę rozbudować sieć 5G, to będzie to w miarę dobrze działać, póki nie zaczną tego internetu wciskać do tanich ofert i póki nie będą tego obsługiwać budżetowe smartfony, tak jak było w przypadku 4G. A jak już każdy, nawet najtańszy smartfon zacznie działać w 5G i operatorzy zaczną to pchać także do tańszych ofert, to tak jak 4G, tak i 5G też zapcha się raz dwa. Jeszcze ze 2-3 lata temu 4G od niemal każdego operatora latało mi cały dzień po 40-100 Mbit/s, a obecnie tylko w nocy działa to jeszcze jako tako, w dzień prędkość spada często i poniżej 5 Mbit/s.

   • Tomasz

    Netflixy i inne takie barachla juz zadbaja aby wszystkie lacza byly zatkane.

    • fckUeve

     czy ja wiem? 100 Mb/s na 2 osoby mi całkowicie wystarcza

  • Michal

   Smartphone nie potrzebuje wiekszej przepustowosci niz ta ktora jest oferowana obecnie przez 4G.
   Wiec nie wiem jaka korzysc mialby zyskac uzytkownik koncowy (nie komercyjny).

 • camdell

  „Oczywiście zawsze należy pamiętać, aby wyrobić sobie własną opinię.”

  I to powinno być motto, co nie zmienia faktu – posiadania własnego zdania.x