Nowy iPhone z innym designem. Czy Google Pixel 3 to dobry wzór?

mm Mariusz Nowak Artykuły 2019-02-20

Od początku roku pojawia się coraz więcej informacji na temat kolejnej generacji iPhone’ów. Zdania analityków są różne. Część przewiduje ewolucyjne zmiany względem poprzedników czyli XS oraz XS Max. Tylko czy w obecnej sytuacji Apple może sobie na coś takiego pozwolić? Brak zmian to główny zarzut wobec obecnych wersji. Klienci z tego powodu nie byli skłonni do wydawania pieniędzy na nowe urządzenia. Wydaje się, że jedynym lekarstwem mogą być smartfony ze stosunkowo dużymi zmianami w stosunku do poprzedników, także wizualnymi.

Zobacz także: Oppo Find X — czy warto kupić?

Nowy iPhone i spore zmiany

Kolejnych informacji na temat nowego iPhone 11 dostarcza nam jak zwykle niezawodny Ming-Chi Kuo. Analityk przewiduje spore zmiany w designie. To trochę wbrew dotychczasowej strategii Apple, w której nowy wygląd smartfonów pojawiał się co kilka lat. Amerykanie potrafili dodawać spore nowości do kolejnych generacji, jednak praktycznie nie zmieniając bryły urządzenia. Przykładem mogą być różnice między iPhone 6s Plus, a iPhone 7 Plus. Tym razem firma z Cupertino chce zastosować nowy materiał na obudowie. Trzeba przyznać, że jest to dość oryginalne rozwiązanie, które stosuje obecnie chyba tylko jeden konkurent.

Nowy iPhone i nowa obudowa

Obudowa w nowym iPhone ma być tak jak dotychczas wykonana ze szkła. Rezygnacja z tego materiału nie jest oczywiście możliwa, ze względu na obecność cewki do bezprzewodowego ładowania. Jednak tym razem szkło ma prezentować się inaczej – ma przede wszystkim być matowe. Oprócz innego wyglądu to rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Nie będzie na nim widać tak mocno odcisków palców jak na obecnie stosowanych obudowach. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie i tak jak można używać szklanego telefonu bez odpowiedniej ochrony. 

Google Pixel 3

Nowy iPhone jak Google Pixel 3

Obudowa z matowego szkła jest już stosowana przez Google w modelu Pixel 3. Sztandarowa linia smartfonów giganta wykorzystuje obudowę w której połączone są dwa materiały – szkło takie jak stosuje konkurencja oraz właśnie matowe. Wielu recenzentów nie kryło zachwytu nad takim rozwiązaniem. Stephen Hall z 9to5Google rozpływał się nad zastosowanymi materiałami w nowych Pixelach. Według niego matowe szkło jest znacznie bardziej przyjemne niż standardowe. Dotykając go mamy wrażenie zupełnie innej, zdecydowanie twardszej powierzchni. Względem szklanego tyłu w iPhone X czy Samsungu Galaxy S9 matowy materiał wypada zdecydowanie przyjemniej. 

Szkło w iPhone zostanie z nami na dłużej

W Pixelu nawet bez dotykania go możemy zaobserwować różnice w wykonaniu. Błyszczące szkło prezentuje się zupełnie inaczej niż matowe – zwłaszcza, że obydwa są zastosowane na tej samej obudowie. Apple w nowym iPhone nie zamierza jednak łączyć materiałów. Tylny panel nowego smartfona wykonany zostanie z jednego kawałka matowego szkła. W tym roku możemy ponownie się spodziewać trzech nowych modeli smartfonów Apple. Wygląda na to, że będziemy je przynajmniej mogli zdecydowanie odróżnić pod względem wizualnym od starszych telefonów. Szkło nie jest tak wytrzymałe jak metal ale na ten moment nie ma od niego odwrotu. Nie bez znaczenia jest także znakomite wrażenie wizualne jakie sprawia.

Źródło: 9to5mac • variete

  Chciałbym doczekać czasów, gdy względy praktyczne przesłonią nieco tę współczesną, festyniarską „estetykę”. Co użytkownikowi po tym, że smartfon „pięknie” wygląda w reklamach, skoro w rzeczywistości jest śliski, niewygodny, ciężki i pęka (tłucze się) przy upadku? Po cholerę mi szkło na plecach? Wolałbym jakieś fajne tworzywo (jak np. w etui od O+). Raz, że nie przeszkadza w ładowaniu indykcyjnym, a dwa – fenomenalnie się taki smartfon trzyma w ręku, nie ześlizguje się z poduszki, koca, tapicerki czy czegokolwiek tekstylnego… Albo taki Nexus 5! Jaki to był piękny smartfon pod względem bryły, feelingu i wyglądu plecków czy krawędzi. Jak rewelacyjnie leżał w dłoni! A z roku na rok dostajemy coraz więcej „błyskotek”, a mniej użyteczności. I tak każdy praktycznie trzeba włożyć w jakieś etui, więc całe to piękno szlag trafia, jeśli ktoś po prostu chce używać urządzenia, a nie co chwilę dotować te złodziejskie firmy w ich serwisach.

 • Joanna

  Nie bardzo rozumiem czemu akurat szkło zostało uznane za materiał premium, ponieważ jest to tani i niezwykle powszechnie występujący materiał. Z drugiej też strony abstrahując od właściwości materiałów to nie do końca rozumiem czemu elektronika codziennego użytku miałaby powstawać z drogich materiałów i też nie do końca przemawia do mnie trend pozycjonowania stosunkowo niedrogich przedmiotów codziennego użytku jakimi są smartfony jako sprzęt klasy premium i idąca za tym odpustowo wiktoriańska stylistyka. Bardzo trafił w moje gusta iPhone XR i wcześniej Pixel 2 XL, chociaż obydwa podobno są mało premium.

  • variete

   Nie bardzo rozumiem czemu akurat szkło zostało uznane za materiał premium

   Bo łatwo pęka i można zarobić sporo hajsu na wymianie. A większość ludzi, wszystko co błyszczy / mieni się – traktuje jako namiastkę luksusu.

 • szczekacz

  Może i dobrze zwe zmienia materiały bo słyszałem i czytałem jak bardzo sie te telefony niszcza. Powinni tez coś zrobić z ramkami bo ludziom odchodzi wszystkp

 • Adrian Kijek

  Oby nie poszli w strone pixela. Pixele gorzej wygladaja niz najtansze xiaomi a ceny jakby byly ze zlota.

  • Gun’s

   Bo dostajesz najlepsze wsparcie producenta oraz aparat.

  • Maslo19

   Przesiadłem się z s9 na Pixel 3 całkiem niedawno i kurcze może w etui wygląda jak jakiś Huawei lite ale chyba nie o to chodzi by szpanować telefonem ma działać… I Pixel 3 jest aż nudny tak dobrze wszystko działa ale za to go uwielbiam i możliwość dual SIM ! O tym nikt nie pisze ( co prawda nie 100% dual jedną karta działa druga jest off esim także wybieramy która działa dla mnie idealne rozwiązanie, często opuszczam granice kraju pyk na inną kartę i lecę dalej ) 🙂

  • Jest takie przysłowie – „Nie szata zdobi człowieka”x