Safari

Zwiększ funkcjonalność Safari. Oto najlepsze rozszerzenia przeglądarki

4 minuty czytania
Komentarze

Rozszerzenia dodają określone funkcje do Safari zwiększając możliwości przeglądarki. To jednak nie wszystko. Analizują i modyfikują zawartość internetową w celu promowania zintegrowanego przeglądania, dostosowanego do naszych potrzeb. Istnieją dwa miejsca, w których można znaleźć zatwierdzone przez Apple rozszerzenia przeglądarki Safari. Jest to sklep App Store i galeria rozszerzeń Safari. Dzięki Safari 12 w systemie macOS Mojave i iOS 12, Apple zrewidowało sposób, w jaki jej natywna przeglądarka działa z rozszerzeniami. Podczas gdy w przeszłości można było łatwo pobrać rozszerzenie od programisty, dziś należy pobrać i zainstalować aplikację na Macu lub rozszerzenie zatwierdzone przez Apple. Galeria działa dla przeglądarek od wersji 9 i nadal jest uważana za bezpieczny sposób pobierania i instalowania rozszerzeń Safari. Bez względu na wersję przeglądarki wszystkie aplikacje z App Store i galerii mogą być aktualizowane automatycznie.

Zobacz także: iPhone XS w wyczekiwanej wersji czeka na debiut. Może wyglądać obłędnie!

Safari 12 blokuje starsze rozszerzenia ze źródeł zewnętrznych i obecnie trwa wycofywanie galerii rozszerzeń. Przyjmowanie zgłoszeń nowych rozszerzeń galerii zakończyło się pod koniec 2018 roku, przyspieszając przejście z galerii na korzyść sklepu App Store. Jednak wiele rozszerzeń nadal działa dobrze w najnowszej przeglądarce, na systemie macOS Mojave. W tej chwili w sekcji rozszerzenia Safari w  App Store, do której można uzyskać dostęp za pośrednictwem menu Safari> Rozszerzenia Safari dodatków jest jeszcze niewiele. Z 66 dostępnych aplikacji tylko 27 jest bezpłatnych. Oto najlepsze rozszerzenia z obydwu źródeł.

Ghostery Lite

To darmowa wersja Ghostery, która blokuje reklamy i trackery przesyłające i odbierające informacje o użytkowniku. Korzystając z interfejsu API Content Blocker przeglądarki, rozszerzenie usuwa treści, pliki cookie i skrypty śledzenia, aby ograniczyć informacje, jakie Safari udostępnia innym witrynom, bez obniżania wydajności. Możemy personalizować Ghostery prosto z paska narzędzi, wybierając ustawienia domyślne lub indywidualnie blokując niektóre reklamy. Jest możliwe również użycie rozszerzenia do analizy, odtwarzaczy audio lub wideo, treści dla dorosłych i innych.

Translate

Rozszerzenie umożliwia tłumaczenie stron z dowolnego języka na inne język za pomocą funkcji Microsoft lub Tłumacza Google. Jest możliwe także wybranie spośród wielu innych usług tłumaczenia za pomocą paska narzędzi, menu kontekstowego lub skrótu klawiaturowego. W ustawieniach możesz również wybrać czy tłumaczyć strony automatycznie, ręcznie czy wybrać ustawienie preferowanego regionu usług.

Zoom

Czasami treść strony jest zbyt mała lub zbyt duża. Możemy naprawić taki problem za pomocą Zoomu – prostego rozszerzenia, które pozwala dostosować skalę treści na dowolnej stronie internetowej. Co zrobić? Po prostu wywołaj aplikację z paska narzędzi, a otrzymasz suwak o zakresie od 0 do 400 procent. Dzięki czemu tekst lub obrazy o dowolnym rozmiarze będą łatwiejsze do wyświetlenia w kontekście całej strony. Jest też opcja dostosowania rozmiaru za pomocą suwaka lub przycisków plus lub minus. Domyślne opcje nawigacji natychmiast przywracają stronę do 100 procent.

TrafficLight

Bitdefender, firma stojąca za popularnym programem antywirusowym o tej samej nazwie, oferuje rozszerzenie TrafficLight. Jest to zaawansowany filtr ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, który chroni nas przed phishingiem. Wyszukuje ukryte oprogramowanie i narzędzia śledzące analizujące naszą aktywność przeglądania. Funkcja bezpiecznego wyszukiwania monitoruje wyniki, aby ostrzec użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem i fałszywymi witrynami.

HoverSee

Skalowanie zawartości może być problemem na niektórych stronach internetowych. Niektóre obrazy mogą być wtedy szczególnie trudne do odczytania. HoverSee powiększa wszystkie obrazy i linki wideo. Gdy najedziesz na nie kursorem i wyświetli się dostępne obok widok podglądu. Działa to szczególnie dobrze na portalach takich jak Facebook i Twitter, linkach do galerii zdjęć, a także bezpośrednich linkach do obrazów. Jeśli umieścimy kursor w YouTube, automatycznie odtworzy on Twój film w powiększonym trybie. Możemy też dostosować opóźnienie wyświetlania obrazu, minimalny i maksymalny zoom, białą lub czarną listę niektórych witryn. Użycie klawisza skrótu umożliwi sterowanie powiększaniem określonych zdjęć, autoodtwarzaniem lub wyciszaniem filmów.

DuckDuckGo

Nawet jeśli nie używasz DuckDuckGo jako domyślnej wyszukiwarki, możesz nadal korzystać z funkcji prywatności i zabezpieczeń wyszukiwarki – tylko, że w Safari. Rozszerzenie wyświetla interfejs wyszukiwania, który umożliwia wyszukiwanie bez zapisywania historii. Wystarczy kliknąć ikonę na pasku narzędzi, aby uzyskać pole wyszukiwania lub wywołać je z menu kontekstowego z a pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszy.

Shortly

Jeżeli chcemy umieścić adres URL w wiadomości e-mail lub w poście wysłanym za pomocą mediów społecznościowych – Shortly nam to bardzo ułatwi. Skrócenie adresu będzie bardzo proste. Możemy wybrać preferowaną usługę, Google, Bitly, TinyURL czy Custom Edpoint. Wystarczy włączyć to rozszerzenie w preferencjach przeglądarki, potem kliknąć przycisk na pasku narzędzi aby automatycznie skracać adres URL.

Źródło: MacWorld

Motyw