HTC – z podium na samo dno. Czy ktoś jeszcze pamięta tę firmę?

mm Adam Lulek Artykuły 2019-02-18

HTC to nazwa, którą słyszymy coraz rzadziej. Nie zdziwiłoby mnie to, gdyby niektórzy z naszych młodszych czytelników nie widzieli nawet smartfonu HTC na oczy. Trudno w to uwierzyć, że w 2011 r. Firma była trzecim co do wielkości producentem telefonów pod względem udziału w światowym rynku, tuż za Samsungiem i Apple. W tym samym czasie firma była w czołówce w USA mając aż 24% rynku. Telefony HTC były mobilnymi urządzeniami z Androidem i oferowały wyjątkowo dobry stosunek ceny do jakości.

HTC – wiele błędnych decyzji

Niestety od tamtego czasu wszystko szło coraz gorzej. Przez kilka lat spadek HTC pod względem sprzedaży był tak drastyczny, że obecnie udział firmy w rynku mierzony jest teraz jako „0”. Co było przyczyną takiego załamania? Krótko mówiąc, konkurencja, ale nie tylko. Przedsiębiorstwo popełniło wiele błędów.

W 2012 r. Dyrektor generalny firmy powiedział, że firma nie będzie produkować budżetowych  telefonów, aby zachować swój wizerunek jako marki wysokiej jakości, rezygnując tym samym z wyższej sprzedaży. Być może był to błąd, aczkolwiek firma musiałaby się prędzej czy później zmierzyć z Chińczykami, którzy już przejęli ten segment. Mniej więcej w tym samym czasie menedżer HTC powiązał firmę z innym tonącym statkiem, mówiąc, że „HTC jest bardziej zaangażowany w Windows Phone niż kiedykolwiek wcześniej”. To był potworny błąd.

Zobacz także: Przyspiesz swoją przeglądarkę

HTC – pozorny powrót na właściwe tory

W 2013 r. HTC wypuścił flagowy model One (M7), który stał się najlepiej sprzedającym się telefonem w historii, co zwiększyło nadzieję, że po kilku latach firma powraca na właściwe tory. Pomimo tego rekordu sprzedaż była daleka od sprzedaży Samsunga i Apple. Galaxy S4 był głównym konkurentem HTC One i sprzedał się w liczbie 7 razy większej niż urządzenie Tajwańczyków.

HTC One M7

Niestety kolejny produkt One (M8), radził sobie gorzej na rynku niż jego poprzednik Można dodać, że cały schemat nazewnictwa M7 i M8 również nie pomógł w sprzedaży. Jedną z głównych słabości One (M8) i innych flagowych modeli HTC w tym czasie była kamera, która znacznie odstawała od konkurencyjnych.

Po tym czasie dyrektorzy spółki ponownie zmienili taktykę, twierdząc, że firma nie dążyła do wysokiej sprzedaży i pokonania Samsunga i Apple’a w segmencie high-end. Zamiast tego chciała dostarczać dobre telefony do silnej społeczności. To twierdzenie szybko zweryfikował rynek. Po premierze smartfonu One (M9) wycena spółki na giełdzie spadła o połowę.

Jednak HTC miał więcej powodów do obaw niż Samsung i Apple. Chińscy producenci, tacy jak Huawei i Xiaomi, szybko zdobywali rynek, stopniowo przechodząc w kierunku urządzeń klasy wyższej i zabierając po drodze duże ilości udziałów w rynku od słabszych konkurentów.  Spółka, której wyniki były fatalne, stała się najłatwiejszą „zdobyczą”.

HTC – słaby marketing

HTC w bólach kontynuował wydawanie nowych flagowców, a ostatni model U12 + to bardzo przyzwoity smartfon. Jednak ludzi nie interesuje już to, co wydaje HTC, dotyczy to zarówno klientów jak i media. Wskazuje to na inny problem: słabe zarządzanie i marketing. Jeśli firma stworzyła dobry produkt, to zespół marketingowy powinien go odpowiednio wypromować, wskazać na jego najważniejsze funkcje i tym samym przekonać klientów. Z drugiej strony firma nie mogła sobie pozwolić na ogromne wydatki i kampanie marketingowe, na które zazwyczaj stawia Samsung. W rezultacie flagowce firmy często pozostawały poza zasięgiem uwagi ludzi.

Nie pomogła nawet kampania z 2013 roku z Robertem Downey Jr., który był popularny z uwagi na rolę w filmie Iron Man. HTC zapłaciło aktorowi 12 milionów dolarów za kampanię promocyjną.

Chociaż suma wypłacona aktorowi może wydawać się duża, to stanowiła ona wtedy tylko niewielką część z 1 miliarda dolarów wydanych przez spółkę na kampanię reklamową. Bez względu na sytuację finansową firmy, miliard dolarów to ogromna ilość pieniędzy, szczególnie na marketing. Kampania o haśle „zmiana” okazała się totalną klapą, ponieważ firma skupiła się na promowaniu marki, twierdząc, że jest „świeża” i „inna”. Ostatecznie w reklamach było zbyt dużo przypadkowości i zbyt mało sensu, a telefony firmy ledwie były widoczne.

HTC – nie widać światełka w tunelu

Również menedżerowie spółki często zbyt optymistycznie patrzyli w przyszłość. Jeden z nich stwierdził w 2013 r., że „najgorszy okres prawdopodobnie minął”, a inny niedawno powiedział, że firma zyska udział w rynku i osiągnie zysk w 2019 roku.

Warto przypomnieć, że w 2017 roku Google wydało 1,1 miliarda dolarów na przejęcie części R&D firmy dla własnej linii smartfonów. Dział mobilny HTC odnotowuje gigantyczne straty co kwartał i co chwilę redukuje etaty, co sprawia, że ​​roszczenia dyrektorów o pomyślnym 2019 roku są co najmniej wątpliwe.

Prawdopodobnie najbardziej wymownym znakiem tego, co dzieje się z firmą, jest jej wycena rynkowa. W 2011 roku za jedną akcję HTC na giełdzie płacono $42, teraz około $1,3, czyli około 4% ówczesnej wartości.

Źródło: phonearena • Hijinx

  Mam HTC U11. Zdjęcia i muzyka są genialne. Do tego niskie wartości SAR. Nie rozumiem jak można było ściągnąć tę firmę na dno.

 • JJ S

  Od HTC zaczela sie moja przygoda z Androidem (2010).
  A ze wczesniej, przez 15 lat uzywalem telefonow z klawiatura fizyczna, to musial to byc model „Z” 🙂

 • Od bardzo dawna uzywam fonow z logo tej firmy. Zaczynalem z HTC Magic potem wizard i kaiser ech stare dobre czasy desire one s potem m8 a teraz u11 i ten niestety bedzie ostatni…

 • Mama Robinsony

  Mam teraz trzeci z rzędu flagowiec od HTC i dalej nie będę w to brnąć. Kontakt z klientem – żaden, zero odpowiedzi na pytania, serwis jeden na Polskę – słynący ze swojej fuszery. Nie wiem czego się spodziewali.
  Nawet mi ich już nie żal.
  A m7 to faktycznie ostatni świetny telefon od nich, sprzedałam a do dziś za nim tęsknię 😉

 • Karls

  Szkoda HTC bo to jedna z tych firm, które do końca trzymają swój styl. Niestety wygląda na to, że w kwestii smartfonów poszli drogą Sony – nigdzie się o nich praktycznie nie słyszy, coś tam wydają ale poza osobami rozeznanymi w branży mało kto się orientuje w ich ostatniej generacji. Akurat Sony ma inne branże – telewizory, konsole, inna elektronika – i to ich utrzyma na powierzchni. HTC nie ma tego luksusu i albo coś zrobią albo się skończą.

 • Korkosz

  Htc nie czytało blogów i miało gdzieś krytykę: słabych aparatów, ram jak w obrazie i braku zmiany wyglądu… A w reklamie byli nieobecni przez puście w punktowy marketing jak reklama z „Iron Man”, którą mało kto widział. A za te miliony mogli by rozdać smartfony htc znanym z internetów. Przykład firmy, która nie wie co robi, ale i nie posłucha co robić społeczności.

 • Tomasz

  Mam jeszcze Tytna II. Z okresu swietnosci. A i tak przyciski dziurawily sie od zwyklego uzywania. Juz wtedy bylo cos nie tak.

 • Hymel Jadwiga

  Niestety zbyt długo zwlekali z zainwestowaniem w marketing, a kiedy już ich coś tknęło, zmarnowali pieniądze. Władający tą firmą są zbyt odrealnieni i zamknięci na poważne zmiany. A szkoda, bo flagowce produkują świetne…

 • Zawsze olewali userów brakiem aktualizacji, no i jest skutek.

 • Mariuszko

  Pamiętana marka całkiem dobrze. Oferowali coś co przynajmniej wyglądało trochę inaczej od reszty. Byłem nawet bliski (no właśnie BLISKI) kupna kiedyś, ale konkurencja oferowała lepsze parametry i czegoś do wyboru hateceka zabrakło.

 • TheDon Kichot

  HTC potrafi zrobić dobry sprzęt, ale tyczy się to tylko flagowców. Reszta to śmiech na sali. Obecnie firma nie ma wiele więcej, niż sentyment u kilku osób. LG także ma problemy, ale ma swoją nisze – audio. Jeśli ktoś szuka smartfona z dużymi możliwościami audio, w parze z którymi idzie niezły aparat to LG gra pierwsze skrzypce. HTC swojej niszy nie ma. Ma spoko flagowce, ale niczym się nie wyróżniają. U12+ ma dotykowe krawędzie obudowy zamiast fizycznych przycisków, ale czy to jakiś istotny element, który uzasadnia wybór tego, a nie innego, modelu ? HTC to zbyt wiele złych decyzji. Wątpię by udało im się wybić wśród masowego odbiorcy. Jedyną (wg mnie) opcją jest szukanie slabo zagospodarowanych niszy i je wypełnić.

  • Glitch __

   żaden inny smartfon nie ma w zestawie tak dobrych słuchawek jak flagowce HTC – to wyróżnia HTC i może być powodem zakupu

 • jendrush

  Był moment, że chciałem zmienić swojego Galaxy S2 na coś nowszego. Patrząc na informacje w necie brałem pod uwagę S4 i m.in. HTC One. Chciałem te modele sprawdzić własnymi rękoma przed kupnem bo nie były to małe kwoty(choć i tak odczuwalnie mniejsze niż mamy obecnie). No i co z tego, że chciałem dać szansę HTC skoro jego nie było nigdzie, a Samsung był wszędzie. Sami sobie zapewnili obecny status.

 • hajla

  Oddano firme w rece ksiegowych i ekonomistow. Nie posiadali mocnego CEO ktory kialby wizje i mogl ja wdrazac na przekor ksiegowym. Stracili przez to kontakt z klientem ktory mial inne oczekiwania niz wskazywaly to tabelki.

  Musieliby zrestrukturyzowac firme, zwolnic stara obciazajaca kadre, zmniejszyc zasieg, wejsc w spodnie obeplusa, zblizyc sie do google, pozucic ambicje hegomona na rzecz stabilnego gracza dla entuzjastow.

  Mogliby skroic portfolio pod uzytkownika a nie pod operatorow.

  Generalnie jest tak ze firmy nie sa wieczne i nawet gdyby bardzo starali sie wrocic to moze wyjac tak jak z kodakiem. Po prostu przestana istniec.x