Android Q – funkcje, na które czekam z niecierpliwością

Adam Lulek Artykuły 2019-02-11

Wielu z nas wciąż czeka, aż Android Pie zawita do telefonów. Google jednak nie próżnuje i zamierza wypuścić, jak każdego roku kolejny update. Już niedługo zobaczymy aktualizację Android Q, kolejną iterację platformy mobilnej. Wraz z aktualizacją pojawią się funkcje, które w szczególności mi się podobają. Oto i one.

Android Q funkcje, na które czekam z niecierpliwością

Android Q ciemny tryb

Android Q dark mode

Zgodnie z wyciekiem z XDA, tryb ciemny dotyczy menu ustawień, launchera, obszaru powiadomień i innych elementów interfejsu użytkownika. Prawdopodobnie tryb ciemny może być włączony na stałe lub automatycznie włączony o określonych porach dnia. Co ciekawe, będzie go można też wymusić dla innych aplikacji.

Tryb ciemny był od dawna oczekiwany na Androidzie. Jego zalety to zdecydowanie lepsza czytelność ekranu w nocy oraz przede wszystkim zwiększenie żywotności smartfona na jednym ładowaniu w przypadku ekranów OLED.

Zobacz także: Windows 10 April 2019 Update – co nowego?

Uprawnienia, gdy ich potrzebujesz

Android Q Uprawnienia

Wyciek XDA daje nam lepszy wgląd w potencjalny system uprawnień Androida Q. Po pierwsze użytkownicy będą mogli zezwolić aplikacji na korzystanie z pozwolenia na lokalizację, gdy jest aktywna lub na stałe. Kolejnym interesującym dodatkiem jest nowa ikona paska stanu, która informuje użytkowników, kiedy aplikacja używa kamery, mikrofonu lub lokalizacji.

W aktualizacji mogą również pojawiać się nowe „role”, zasadniczo łącząc konkretne uprawnienia dla niektórych kategorii aplikacji. Jednym z przytoczonych przykładów jest aplikacja galerii automatycznie uzyskująca dostęp do zapisywania zdjęć, plików wideo i danych o lokalizacji.

Tryb desktopowy

Android Q Desktop mode

To żadna nowość wśród takich firm jak Samsung i Huawei, których flagowce po podłączeniu do monitora mogły pełnić funkcję przenośnych komputerów. Po podłączeniu telefonu do większego wyświetlacza interfejs użytkownika zmienia się w system przypominający to, co widzimy na komputerach stacjonarnych. Oznacza to ekran główny, menu startowe, okna aplikacji z możliwością zmiany rozmiaru oraz możliwość korzystania z klawiatury i myszy. Taki tryb ma również pojawić się w Androidzie Q, jednak nie wiemy jak bardzo podobny będzie do tych znanych z Samsunga i Huawei.

Bardziej inteligentny Smart Lock

Android Q Smart Lock

Google wprowadziło funkcję Smart Lock wraz z aktualizacją Lollipop. Funkcja ta pozwala odblokować urządzenie na podstawie lokalizacji (np. domu), urządzenia Bluetooth lub podczas przenoszenia. Wczesna wersja Androida Q ujawnia dwa dodatki do Smart Lock. Pierwsza opcja pozwala użyć Smart Lock, aby przedłużyć okres odblokowania urządzenia (ale nie odblokuje urządzenia po jego zablokowaniu). Druga funkcja po prostu blokuje telefon, gdy zaufane urządzenie towarzyszące nie jest już zaufane.

Lepsze rozpoznawanie twarzy?

Android Q skaner twarzy

XDA-Developers zauważyło w kodzie również odniesienia do rozpoznawania twarzy. Kod wskazuje komunikaty o błędach, które są wyświetlane, gdy telefon nie ma sprzętu do rozpoznawania twarzy. Co więcej, wygląda na to, że będziesz mógł użyć tej nowej funkcji, aby odblokować telefon, kupić przedmioty i zalogować się do aplikacji.

Nagrywanie ekranu

Funkcja jest dostępna na smartfonach kilku firm np. Samsunga, Oppo i Huawei. Jednak wciąż nie jest wspierana przez czystego Androida. Wygląda na to, że zmieni się to w Android Q.

Android preview

Zniesmaczony faktem, że jedynie użytkownicy Pixeli i kilku innych smartfonów otrzymują możliwość przetestowania wczesnej wersji Androida? Wygląda na to, że Google czuło się tak samo. Ulepszenia interfejsu GSI (ogólny obraz systemu) – kluczowego komponentu Projektu Treble – mogą sprawić, że więcej urządzeń uzyska dostęp do wczesnych wersji Androida.

Źródło: androidauthority


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x