ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
android q nowosci

Kolejne nowości z Androida Q — nie wszystkie zachwycają

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Z dnia na dzień dowiadujemy się coraz więcej o nadchodzącej aktualizacji Robocika, którą jeszcze znamy jako Android Q. Google pracuje nad nowym systemem teoretycznie od niemalże roku i o ile poprzednie wersje nie rzucały Was na kolana, to ta ma szansę na to. Wspomniałem z dnia na dzień? W tym wypadku to z godziny na godzinę, bo cały czas specjaliści z XDA rozpracowują ujawniony system. Dlatego nie ma, co przedłużać i od razu przejdźmy do konkretów.

Nowości w Android Q

Zacznijmy od tego, co już wiemy, czyli jeśli nie jesteście na bieżąco z nowościami w Androidzie Q, to odsyłam do takich informacji, jak:

Tymczasem skupmy się na kolejnych nowościach.

Nowość nr…. Nie liczmy tego, Android Q zablokuje możliwość czytania schowka

android klawiatura schowek

Rzecz tak błaha, że aż dziw bierze, że dopiero teraz wprowadzana. Jak słusznie zauważono, już Windows Phone bronił przed tym użytkowników. Mowa o tym, co kopiujemy do schowka. Dotychczas różnorakie aplikacje, nawet będąc w tle, mogły śledzić nasz schowek i w szczególnych przypadkach go podmieniać. To jedna z prostych metod, która pozwalała na podmianę numeru konta bankowego przy jego kopiowaniu. Dlatego w Android Q aplikacje wciąż będą mogły to robić, ale tylko ze specjalnym pozwoleniem.

Powraca dostęp do lokalizacji w tle

mapy google asystent integracja

To właśnie zmiana, która nie do końca może przypaść wszystkim do gustu. Napisałem powraca, bo już kiedyś Android pozwalał, aby aplikacje w tle śledziły naszą lokalizację. Google zablokowało tę możliwość, bo wielu programistów nawet nieświadomie sprawiało, że nasze telefony stosunkowo szybko wołały o ładowarkę. Tym razem taka możliwość ponownie ma się pojawić w formie odpowiedniego pozwolenia. Oczywiście sama zmiana ma też pozytywne strony, bo wiele aplikacji zdrowotnych czy też typowo śledzących mogą je wykorzystać w poprawnym założeniu.

Przywróć poprzednią wersję aplikacji, sprzed aktualizacji

google sklep play store logo grafika

To nowość, która z pewnością się przyda. Zapewne nieraz spotkaliście się z tym, że dana aplikacja zaktualizowała Wam się w tle i nagle przestała działać. W moim przypadku najczęściej tyczy się to gier, ale też Facebook potrafi mieć z tym problem. W takim przypadku należy odinstalować dany tytuł i pobrać z APK Mirror wcześniejszą wersję. Tymczasem Android Q może zostać wyposażony we wbudowaną funkcję, która pozwoli na wycofanie zmian w związku z daną aktualizacją. Niestety, o ile całość brzmi naprawdę interesująco, to obawiam się o implementację tych zmian. Najprawdopodobniej możliwość wycofania aktualizacji będzie stanowić tylko dodatek dla programistów, którzy ewentualnie przygotują odpowiednią część kodu dla wycofania zmian. Czy będzie im się chciało to przygotowywać? Czas pokaże. Czy będzie to dobrze współgrało ze zmianami sterowanymi na serwerach? W to kompletnie wątpię. Niestety też nie rozwiąże to problemów, gdy serwery najzwyczajniej w świecie wymagają najnowszej wersji. Niemniej początek zapowiada się już dobrze.

Zobacz też: Czemu nie zagrać w oryginalnego Fallouta na smartfonie?

Już możecie przeczytać, że sporo się zmieni, a to przecież dopiero początek. Tak naprawdę oficjalnie nie wiemy jeszcze nic o Androidzie Q i nowościach w nim zawartych. Co za tym idzie, Google szykuje sporą aktualizację i miejmy nadzieję, że dopracowaną.

Źródło: XDA Developers, Android Police

Sprawdź najnowsze wpisy