Windows 7 jest zbyt dobry

[SPT #47] Koniec Windowsa 7, Asystent Google po Polsku, rewolucja od Oppo

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Już tylko kilkadziesiąt minut dzieli nas od zakończenia bieżącego tygodnia, a więc czas na kolejne SPT. Co się wydarzyło? Przede wszystkim masa pozytywnych informacji, prawie nie było czego krytykować, no może poza Huawei.

Zobacz także: Co może zaoferować Pixel 3 Lite XL?

Pochwała

Rewolucja od Oppo. Firma nieźle poczyna sobie na rynku mobilnym, więc tym bardziej cieszy mnie, że pod koniec stycznia oficjalnie wejdzie do Polski. Chiński gigant zapowiedział rewolucyjną technologię zoomu optycznego (a właściwie hybrydowego), która ma trafić w niedalekiej przyszłości do smartfonów. Czekam na konkurenta, który rzuci rękawicę Oppo – tak, patrzę na Ciebie Huawei.

Powrót Motoroli RAZR. Zapewne nie będzie ona wyglądała jak pierwowzór, ale z pewnością w swoim designie zawrze element składany, jakim będzie ekran. Ciekawi mnie, co Motorola pokaże nam w najbliższych miesiącach.

Microsoft kończy ze wsparciem Windowsa 7. Jest to świetny krok. Ja rozumiem, że ktoś może lubić Windowsa 95 czy XP, jednak gdyby gigant nie kończył wsparcia i poniekąd nie zmuszał użytkowników do zmiany systemu na nowszy, wiele komputerów wciąż pracowałoby na starym XP. Dziesiątka jest naprawdę świetna i nie ma co się jej bać. Przypomnę, że gigant kończy tego typu wsparcie dla Windowsa 7 już 14 stycznia 2020 roku. Innymi słowy oznacza to, że firma Microsoft nie będzie już dostarczać aktualizacji ani krytycznych poprawek zabezpieczeń do „siódemki”, a użytkownicy będą mieli rok na podjęcie decyzji, czy nadal chcą korzystać z systemu, czy wolą przenieść się na bezpieczniejszy Windows 10.

iPhone XI. Nowy prototyp znacznie bardziej mi się podoba, niż ten pierwszy. Na jego renderach widać symetrycznie ułożony aparat na środku górnej części tylnego panelu. W dodatku notch będzie mniejszy, gdyż część sensorów do skanowania twarzy w 3D udało się schować w ekranie. Martwić może jedynie brak przejścia z Lightning na USB-C. Taką informację potwierdził onleaks.

Surface i Andromeda. Wręcz z niecierpliwością czekam na urządzenia ze zginanym ekranem od Microsoftu. Legendarny już Surface Phone, którego nazwa zmieniła się na Andromedę może być genialnym urządzeniem, jeśli Microsoft dostosuje do niego oprogramowanie, w co wierzę. Po świetnej serii urządzeń Surface, mam apetyt na więcej i oczekuję od firmy wprowadzenia praktycznych urządzeń z Windows Core OS.

Asystent Google po Polsku! W końcu doczekaliśmy się, już nie trzeba będzie mówić do asystenta po angielsku. Co prawda z lekkim opóźnieniem, ale chyba już większość z nas ma usługę w ojczystym języku. Szerzej na ten temat pisał Kacper.

Krytyka

Komisja Europejska a Huawei. Od kilku miesięcy firma jest pod ostrzałem mediów i rządów państw, a w szczególności USA. Spółce zarzuca się przede wszystkim szpiegowanie. Niedawno nawet w Polsce zostało zatrzymanych dwóch przedstawicieli Huawei Polska pod zarzutem szpiegowania. Teraz z kolei wątpliwości, co do infrastruktury i urządzeń chińskiego giganta ma Komisja Europejska. Ta jednak nie zabrania nikomu korzystania ze sprzętu firmy, ale też nie zaleca. Szerzej na temat pisał Łukasz.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy