asystent google po polsku poradnik komendy ok google

Ok, Google — Asystent Google w pigułce, komendy, dostępność

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Artykuły

Asystent Google już jest w Polsce. W tym tygodniu to zdecydowanie jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza informacja na naszym rodzimym, mobilnym rynku. Być może nawet jest to wiadomość miesiąca, ale zauważyłem, że wiele osób czuje pewien niedosyt lub jeszcze nie otrzymała dostępu. Niewątpliwie pojawiło się też wiele prozaicznych problemów — niektóre z nich powinny zostać naprawione w trakcie zamkniętych testów, ale nie wszystkie musiały wystąpić. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej, co warto powiedzieć po magicznej frazie Ok, Google oraz poznajmy Asystenta Google.

Ok, Google, czyli Asystent Google w pigułce

Wymagania, czyli co potrzebujesz, aby uruchomić Asystenta Google

#AsystentGoogle jest już dostępny w Polsce i chętnie Ci pomoże ? Sprawdź sam. Przytrzymaj przycisk ekranu głównego lub powiedz „OK Google” i zadaj pytanie po polsku ??

Opublikowany przez Google Czwartek, 17 stycznia 2019

Asystent Google nie jest dostępny tylko na smartfonach i tabletach z Androidem. To pierwszy punkt, który chciałbym omówić, bo zbyt często tworzone jest zestawienia Google-Android. Niemniej zacznijmy właśnie od Robocika, który też musi spełniać odpowiednie wymagania. Przede wszystkim Asystent współpracuje z Androidem w wersji 5.0 Lollipop (i 1 GB RAM) lub 6.0 Marshmallow i nowszym (1,5 GB RAM). Kolejne wymaganie to zgodność z Usługami Google Play, co najprościej można wyjaśnić w sposób, że jeśli na Twoim smartfonie lub tablecie jest Sklep Play, to usługi też są zainstalowane. Ostatnie wymaganie to rozdzielczość ekranu, która musi wynosić minimum 720p. Wszystkie punkty są spełnione? W takim razie zapraszam do Sklepu Play po:

Jednak wspomniałem, że nie tylko Android jest wspierany. Do gry wchodzą też różnorakie słuchawki i głośniki, ale nie zapominajmy również o iOS. Niemniej w przypadku tych urządzeń należy liczyć się z dłuższym opóźnieniem. Priorytetem okazały się właśnie smartfony z Robocikiem.

Ok, Google, co mogę dalej powiedzieć?

Jeśli już korzystasz z Asystenta Google, to najlepiej jego się zapytać o to, aczkolwiek powyższy poradnik wiele ułatwia początkującym. Są to oczywiście wyłącznie przykłady. Szczegółowe komendy, które można wywołać po Ok, Google znajdziecie na stronie producenta. Celowo nie podaję szczegółowej listy, gdyż ta cały czas się rozrasta. Od razu zaznaczam, że polskie wydanie Asystenta Google stale się uczy. Niektórzy twierdzą, że nie mamy dostępu do połowy funkcjonalności, która jest oferowana w Stanach Zjednoczonych i… nie liczyłem, ale nie zdziwiłbym się, gdyby to była prawda.

Asystent Google po polsku, czyli problemy wieku dziecięcego

Dlaczego jeszcze nie dostałem Asystenta Google po polsku?

Powyższe pytanie widzę przynajmniej kilkukrotnie dziennie. Na szczęście każdego dnia jest ich coraz mniej, ale warto wyjaśnić, że nie da się w prosty sposób wymusić aktywacji Asystenta Google po polsku. Jeśli jeszcze u Ciebie nie działa, to po prostu poczekaj — zmiany są sterowane serwerowo.

Nie mogę dokończyć konfiguracji głosu Ok, Google

ok google asystent google komendy bledy zakoncz

Jest to znany problem, a jego rozwiązanie jest bardzo proste. Jeśli po kilkukrotnym powtórzeniu frazy Ok, Google nie pojawia się przycisk zakończ, to z poziomu ustawień należy wyczyścić pamięć podręczną aplikacji Google. Nie wiesz gdzie, co i jak? W takim razie krok po kroku przedstawia się to następująco: wchodzimy do ustawień, wybieramy sekcje aplikacji, znajdujemy Google i na początku czyścimy pamięć podręczną, a jeśli to nie pomoże, to czyścimy wszystko.

Asystent Google nie działa na zablokowanym ekranie

Tak, to celowy zabieg Google, który został wprowadzony jeszcze zanim asystent trafił do Polski. Ma on zapobiegać wymuszonym wywołaniom programu, a nawet wyłudzeniom.

Inteligentne urządzenia domowe z nieznanymi komendami

asystent google komendy ok google

Tym razem mamy do czynienia z błędem, który zapewne niedługo zostanie rozwiązany. Inteligentne żarówki, odkurzacze czy też zdalna aktywacja urządzeń podłączonych pod Wi-Fi jest możliwa w Asystencie Google. Jednak najczęściej ten odpowie nam po polsku lub po angielsku, że nie wie, o co chodzi, a mimo wszystko to robi.

Zobacz też: Problem 2038 roku nadchodzi nieubłaganie.

Z racji, że celem tego artykułu jest stworzenie kompendium wiedzy, które dotyczy Asystenta Google, to chciałbym też prosić Was o sugestie, co jeszcze powinno się tutaj znaleźć. Jak wspomniałem na samym początku, bazowałem na własnych obserwacjach, które z pewnością globalnymi nie są. Dlatego wspólnie zbudujmy spis najbardziej istotnych informacji, które powinien znać każdy użytkownik asystenta.

Źródło: Facebook, Google, informacje prasowe

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy