Samsung w tym roku świętuje swoje 10-lecie istnienia na rynku smartfonów z Androidem. Model Galaxy I7500 został zaprezentowany w kwietniu 2009 roku i przez wielu był uważany za ciekawszą propozycję, niż Galaxy I5700 Spica — w tym momencie na pewno wiele osób może napisać elaborat o obu smartfonach. Jednak firma swoje wspomnienia zaczyna kolejne 10 lat wcześniej, aczkolwiek to już czasy, kiedy niechętnie patrzono na koreańskie produkcje, które były ustawiane gdzieś obok chińskiego szmelcu. Oczywiście rynek się zmienia, wszyscy się rozwijają, co doskonale pokazuje właśnie, jak dzisiaj firmy z Państwa Środka świetnie prosperują.

Historia Samsunga w formie podróży po mobilnym rynku

samsung t100 active matrixe lcd

Niemniej skupmy się na Samsungu, który swoją historię zaczyna od wspomnienia telefonu z… telewizją. Dzisiaj nic dziwnego, ale mówimy o 1999 roku 1,8-calowym wyświetlaczu w kolorze! Kolejny model, który pojawia się na liście to Samsung B600 ze świetnym, 10 MPx aparatem, na którego sam miałem chrapkę w 2006 roku. Ewidentnie skaczemy w chronologii, więc wróćmy do 2002 roku, kiedy to świat poznał model T100, który możecie zobaczyć powyżej. Był to pierwszy telefon z wyświetlaczem wykorzystującym technologię pikseli Active Matrix w LCD. Tak, Active Matrix dzisiaj jest wszędzie i odpowiada AM w AMOLED. Jednak Samsung uważa serię Galaxy S za kluczową w swojej historii. Wielkimi krokami nadchodzi rodzina Galaxy S10.

 

W historii Samsunga przyszedł czas na serii Galaxy S

W marcu 2010 roku poznaliśmy pierwszą propozycję Galaxy S i nie ukrywam, że też to było moje marzenie, które bardzo szybko spełniłem, przerabiając tego smartfona do granic możliwości. Świetny wyświetlacz AMOLED, bardzo dobry aparat 5 MPx i ogromna wydajność za sprawą specjalnego układu GPU robiły ogromne wrażenie 9 lat temu. W kolejnym roku ujrzeliśmy Galaxy SII, który uważany jest za najlepszy w historii serii. Jednak nie będę opowiadał historii każdego modelu — doskonale zrobił to mój imiennik.

Wróćmy jeszcze do mobilnej podróży, w której Samsung wspomina kolejną wyjątkową dla siebie technologię, jaką jest Edge Display. Zaprezentowany wraz z Galaxy Note Edge (pamiętajmy o Galaxy Round), wyświetlacz zakrzywiony na krawędź doskonale przyjął się na mobilnym rynku. Jest to niewątpliwie świetny zabieg designerski, choć nie wszyscy popierają go w kwestii użyteczności i praktyczności. Kolejnym krokiem w rozwoju wyświetlaczy okazała się marka Infinity, która zawitała w Galaxy S8, pokazująca, że można zmieścić duży wyświetlacz w mniejszej obudowie. To jednak jest już teraźniejszość, którą doskonale znamy.

Nie zapominajmy o Galaxy Note i S Pen — to istotna część historii Samsunga

samsung galaxy note9

Tak, tak, znowu skaczemy w chronologii. Wracamy do 2011 roku i premiery pierwszego Samsunga Galaxy Note, który pokazał światu, że stylus, rysik, patyk czy jakkolwiek to nazywacie, wciąż ma sens! Udowadnia to do dzisiaj, kiedy Galaxy Note9 wprowadził naprawdę istotną nowość w jego budowie, dodając obsługę modułu Bluetooth. Daje to dodatkowe możliwości stylusowi, który aż dziw bierze, że nie został jeszcze zagrożony przez konkurencję.

Zobacz też: Xiaomi Mi Power Bank 3 już dostępny w sprzedaży!

Samsung w swojej publikacji wspomina też o przyszłości, w której zaznacza dwie główne nowości. Przede wszystkim ma to być Infinity Flex Display, czyli po prostu składane smartfony, których zalążek przedstawiono w zeszłym roku, aby użytkownicy mogli kupić gotowy produkt jeszcze w tej połowie roku. Druga technologia to 5G, w której przypadku Samsung nie mówi tylko o urządzeniach mobilnych, ale ogólnie o budowie sieci. Firma chwali się stworzeniem odpowiedniego zasięgu w swoim rodzimym państwie, jak i wdrożeniem pierwszych anten w Stanach Zjednoczonych. Co będzie dalej? Ja czekam na grafenowe akumulatory.

 

Źródło: Samsung Newsroom

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.