[SPT #45] Nowość w Mapach Google, składane Xiaomi, LG olewa aktualizacje

mm Adam Lulek Artykuły 2019-01-06

Za nami pierwszy tydzień 2019 roku. Obfitował on w wiele ciekawych informacji, które zwróciły moją uwagę. Część z nich odznaczała się w sposób negatywny, szczególnie aktualizacje smartfonów LG, a część w pozytywny. Zapraszam do lektury.

Pochwała

Laserowe skanowanie twarzy Sony. Jestem fanem skanerów twarzy w 3D, jakie zostały zamontowane w iPhone’ach oraz Huawei Mate 20 Pro. Technologia odblokowywania urządzenia jest bezpieczna i niezwykle skuteczna oraz szybka. Cieszy mnie zatem fakt, że Sony zamierza iść dalej i wprowadzić jeszcze lepszą technologię. Szef działu sensorów, satoshi Yoshikara zapowiedział w minionym tygodniu wprowadzenie nowych czujników 3D dla przednich i tylnych kamer. Technologią zainteresowanych ma być wielu producentów. Nowe aparaty 3D mają wykorzystywać pulsujące sygnały laserowe. Następnie mierzony będzie czas odbicia impulsu. Ciekawe, jak dużo miejsca w górnej części ekranu wymaga ich zamontowanie.

Mapy Google z kolejną funkcją. Aplikacja cały czas jest wzbogacana o nowe opcje. Tym razem otrzymaliśmy funkcję wysyłania wiadomości. Nie chodzi tu o kolejny typowy komunikator, a o możliwość kontaktu z firmami.

Składany smartfon Xiaomi. Jeśli tak będzie on wyglądał, to przyznam, że jestem w szoku! Urządzenie prezentuje się fenomenalnie i mam wrażenie, że lepiej, niż prototyp, który pokazał w zaciemnieniu Samsung. Jedno jest pewne, 2019 rok będzie okresem debiutu smartfonów z zagiętym ekranami na różne sposoby.

Nokia 9. We wpisie Kacpra zobaczycie, jak będzie wyglądała Nokia 9. Ponadto przeczytacie o jej parametrach i cenie. Będzie to z pewnością świetny stosunek jakości do ceny urządzenia.

Fuchsia następcą Androida. Zielony robot obchodził ostatnio dziesięciolecie istnienia. Mam jednak wrażenie, że Google jest świadome mankamentów tego systemu i ostatnio traktuje go trochę po macoszemu. Jednym z problemów nie do naprawienia jest fragmentacja systemu i niemożliwość wprowadzania aktualizacji na wszystkich urządzeniach jednocześnie. Być może Google zdaje sobie z tego sprawę i dlatego szykuje jego prawdopodobnego następcę – Fuchsię OS. Co ciekawe, system ten będzie obsługiwał aplikacje na Androida, o czym szerzej pisał Łukasz.

Krytyka

LG w tyle z aktualizacjami. O tym, że w dziale mobilnym LG dzieje się niezbyt dobrze wiadomo od dłuższego czasu. Firma nie zarabia na sprzedaży smartfonów, które stają się kulą u nogi całego giganta. Klienci wybierający urządzenia mobilne LG będą narzekać na kolejny problem. Firma zapowiedziała bowiem, że przez 3 miesiące zaktualizuje jedynie jednego smartfona do Androida Pie. Chodzi o LG G7 ThinQ, który wersję testową otrzymał miesiąc temu. Współczuję fanom LG, ale w sumie mnie nie dziwi takie zachowanie spółki.

Kryzys Apple? Bez przesady, to chyba logiczne, że kiedyś musiał nastąpić moment, że przychody przestaną rosnąć w nieskończoność. Pokażcie mi firmę, która od początku istnienia z kwartału na kwartał przez kilkanaście lat ma coraz wyższe przychody – jest to nie możliwe. Inwestorzy i analitycy jednak zareagowali wręcz histerycznie na list Tima Cooka. Warto jednak dodać, że przychody firmy mają wynieść 84 mld dolarów. Jest to wciąż spektakularny wynik, a wierzę, że w przyszłych latach mimo wszystko może być lepiej. • Damian Kuśmierz

  Z jednej strony jestem zły, z drugiej LG poza regularnymi poprawkami bezpieczeństwa wprowadza też nowe funkcje i usprawnienia. Po ostatniej aktualizacji telefon zdecydowanie przyspieszył, a odblokowanie twarzą stało się „inteligentne”, uczy się twarzy w różnych warunkach i działa dużo szybiej, zdecydowanie na plus

 • Pabliell

  Jestem fanem skanerów twarzy w 3D, jakie zostały zamontowane w iPhone’ach oraz Huawei Mate 20 Pro. Technologia odblokowywania urządzenia jest bezpieczna i niezwykle skuteczna oraz szybka.

  Jeśli nie masz dziecka, bliźniaka, sobowtóra i nie jesteś Chińczykiem. Z każdym z tych przypadków idealnie radzi sobie skaner odcisków palców. I raczej wątpię, by technologia od Sony coś zmieniła w tej kwestii.

  • Maxik

   Co ma dziecko do tego? :O

   • Pabliell

    Dziecko może odblokować FaceID rodzica, bo ta technologia nie potrafi ich odróżnić.

    • Maxik

     Osobiście to sprawdzaliśmy ze znajomymi i ich dziećmi i nic takiego nie miało miejsca 😀 Telefon nie reaguje na twarz dziecka. Dziecko musi raczej mieć identyczne rysy twarzy co rodzic, więc problem (jeżeli faktycznie istnieje) nie dotyczy wszystkich, a tylko jednostek.

     • Pabliell

      Zgadza się, ale nawet jeśli jest to tylko 1% przypadków, gdzie ktoś z rodziny może odblokować smartfon właściciela, to są to setki tysięcy osób, których zabezpieczenie zostało złamane bez żadnego wysiłku. Coś, czego nie można zrobić, gdy używa się czytnika odcisków palców. Dlatego mówienie, że skanowanie twarzy jest wiarygodne i bezpieczne jest kłamstwem.

 • peter1987

  Dobry pomysł z tym podsumowaniem tygodnia. 👍

  • Bardzo miło to słyszeć 🙂 (tzn. przeczytać) 🙂x