Seria Redmi odłącza się od Xiaomi — kolejny krok w budowaniu prestiżu

Łukasz Pająk Artykuły 2019-01-03

Bardzo rzadko kupujemy coś „rozumem” – w głównej mierze kierujemy się wyrobioną opinią czy też po prostu oczami. Oczywiście w przypadku elektroniki użytkowej sytuacja wygląda nieco inaczej, ale z pewnością niejednokrotnie wybraliście firmę X zamiast Y, bo ta druga Wam podpadła. Ewentualnie dana marka nie była wystarczająco prestiżowa. Z tego założenia powoli chce wyjść Xiaomi. Chińczycy wiele razy pokazywali, że chcą się pokazać „wyżej” i kolejnym krokiem ku temu ma być odłączenie marki Redmi.

Redmi nie może być dłużej kojarzone z Xiaomi — to już osobna marka

xiaomi redmi pro

Chińczycy zaplanowali nową konferencję, która odbędzie się 10 stycznia. Jednym z głównych tematów do dyskusji ma być oficjalne ogłoszenie odłączenia marki Redmi od Xiaomi. Firma już potwierdziła, że taki ruch zamierza wykonać, więc nie są to żadne domysły. Przy okazji mamy poznać nowy model. Możliwe, że będzie to następca dla widocznego powyżej Redmi Pro z 2016 roku, czyli pierwszego smartfona firmy z dwoma aparatami. Podejrzenia też padają na Redmi 7 Pro lub zupełnie nową propozycję.

xiaomi redmi pro marka zaproszenie podzial

Według powyższej zapowiedzi możemy spodziewać się wyjścia naprzeciw nowej modzie, jaką mają być aparaty z matrycami 48 MPx. Pierwsze tego typu modele zostały już przedstawione i są nimi Huawei nova 4 oraz Honor View 20. Niestety lub stety, więcej szczegółów na temat nadchodzącej, chińskiej nowości nie znamy. Pozostaje nam najzwyczajniej w świecie czekać.

Xiaomi wstydzi się swojej firmy? Czy marki Redmi i Mi jest prostsze w odbiorze?

xiaomi, xiaomi ldac

Zapewne zauważyliście, że Xiaomi od pewnego czasu stara się zmienić podejście do swojej marki. Jednak też zwróćcie uwagę na to, że odkąd firma oficjalnie pojawiła się w Polsce, to praktycznie w żadnym materiale prasowym, reklamie czy też nawet w sklepach ciężko było znaleźć wzmiankę, że jest to produkt Xiaomi. Producent i marketingowcy zapewne uznali, że ta nazwa jest trudna w odbiorze dla większego grona konsumentów, więc mieliśmy do czynienia po prostu z modelami Mi i Redmi. Odpowiednio były to przynajmniej topowe propozycje i co najwyżej średniaki. Teraz kompletne odłączenie Redmi od Xiaomi ma być odpowiednikiem Honora i Huawei, choć rozwój tej drugiej pary jest już na tyle duży, że mamy do czynienia z zupełnie osobnymi brandami, choć z tym samym podłożem technologicznym.

Jak teraz rozpoznawać marki Xiaomi?

xiaomi mi mix 3

Nie można też zapominać o powstaniu Pocophone. Redmi będzie właśnie na takim samym poziomie w całej hierarchii. Innymi słowy, będziemy mieli do czynienia z osobnymi markami, ale z następującym podziałem, jeśli chodzi o odbiorców:

 • niska półka: Redmi
 • średnia półka: Poco
 • wysoka półka: Mi

Taki podział tak naprawdę od dłuższego czasu się kształtował i nie będzie miał żadnego znaczenia dla obeznanych w sprawie.

Zobacz też: Huawei prezentuje P Smart (2019) – ten smartfon ma rządzić u naszych operatorów!

Na pewno Xiaomi dąży do tego, aby ich marka nie była już kojarzona z tanimi urządzeniami, które wymagają przystania na odpowiednie kompromisy. Taka opinia ma pozostać przy Redmi, a modele z rodziny Mi mają być traktowane na równi z Samsungiem, Huawei i na przykład Oppo. Czy będzie to miało znaczny wpływ na ceny? Zapewne wraz z rozwojem i powiększaniem portfolio będzie trzeba górną półkę podnosić, aby takie Poco nie tkwiło w miejscu i nie blokowało rozwoju wachlarza urządzeń Redmi.

Źródło: Android Authority • Chris Christofferson

  Jeden jedyny raz skusiłem się na Redmi Note 3 pro. Nigdy więcej tego błędu. Być może trafiłem na felerny egzemplarz, ale nie mam zamiaru tego ponownie weryfikować.

 • $ROGAL$

  Czytałem opinie ludzi, że Pocophone jest wykonany dużo gorzej niż seria Redmi, więc ten podział na niską, średnią i wyższa półkę jest bez sensu trochę (chociaż to sam Pocophone jest dziwnym tworem). Mam dwa urządzenia Redmi (Note 3 Pro oraz Note 4x) i nigdy więcej!! W jednym padł port ładowania, potem mikrofon, a teraz oba mają problemy z zasięgiem. Jakość rozmów na obu modelach, już od początku, była dość słaba. Fajne „bebechy” i dość dobre wykonanie za taką cenę ale jeśli chcesz używać smartfona do rozmów to odradzam.

 • Parrot Max

  Skąd wiesz jak będzie. Osobna marka, więc równie dobrze będą mogli sobie flagowego redmi zrobić.
  Jak honor.

  • maxiges

   Nie sądzę. Redmi to redmi a nie mi. Raczej zrobią dobrego średniaka jak redmi note 4/5 niż flagowca jak Mi 5.
   Oczywiście pisze o starszy modelach bo one były sukcesem firmy w sekcji cena/jakość.

  • Łukasz Pająk

   Flagowy Redmi na pewno powstanie. Tylko zapewne ze Snapdragonem 670 lub czymś na tym poziomie.

 • maxiges

  Xiaomi chce zerwać, z obietnicą niskich cen i dlatego wypuszcza nowa submarke. Teraz pewnie redmi nie kupisz tak dobre i w tak fajnej cenie jak kiedyś. Z poco będzie tak samo model F1 był tylko zachęta do pozyskania klientów.

  • Łukasz Pająk

   Nie bardzo rozumiem Twojego toku rozumowania. Mógłbyś go rozwinąć? Szczególnie kwestię odnośnie Pocophone.

   • Xiaomi chce zdobyć zaufanie smartfonem Pocophone F1 i robić potem jakieś szroty.

    • maxiges

     Raczej zagrać trochę na rynku, a później płynąć na fali serii, ale bez tego wow.
     Tak teraz właśnie jest z seria Redmi. Klepka nowe modele, które nie oferują nic nowego poza inna nazwa.
     Przeskok pomiędzy redmi 4 a redmi 6 jest znikomy.
     I tak samo będzie z poco przez kolejny rok będzie nudne klepanie f2, f3 I nic w nich większego się nie zmieni

    • Łukasz Pająk

     Zdecydowanie Pocophone nie miał takiego zadania.

   • maxiges

    Xiaomi wcześniej obiecało np. Że produkty xiaomi będą posiadały niską marzę chyba 5%. Więc submarka nie musi już tego dotrzymać. Kwestie z submarkami jest też taka, że zazwyczaj maja słabe wsparcie i są klepane po kosztach na uboczu. Poco takie jest. Niby dobry smartfon, ale jednak nie przyłożono się do dopracowania oprogramowania. Dużo błędów, aż kuje w oczy, bo to nie custom Rom w wersji beta.

    Wolał bym gdyby, xiaomi nie tworzyło, żadnych sub marek, a jedynie przyłożyo się do odpowiedniego oznaczania modeli. Każdy wtedy by był zadowolony, a tak zrobią submarki i będzie większy chaos. Jedynie Huawei i honor w miarę tworzą jakąś koncepcje, ale tam mocno widać, że Huawei to bardziej pionierska, innowacyjna strona, a honor to typowy brend.
    Mam nadzieję, że xiaomi bardziej w tą stronę chce pójść i zrobi serię redmi dla mas. Poco dla tych co cenią dobre smartfony w rozsądnych pieniądzach, a seria mi będzie pionierskie rozwiązaniem. I tam może dadzą i będą rozwijać ich SoC. Może jakieś stworzą soczewki aparatów czy innowacyjne rozwiązania jak np. Elastyczne ekrany czy nowe ekrany pokroju oled/amoled
    Na pewno czas pokaże, ale naradzie jeszcze za wcześnie by jednoznacznie stwierdzić w która stroje podążają, ale naradzie wygląda, że mogą się pogubić.

    • Łukasz Pająk

     Ah, ta obietnica. Teraz to zdecydowanie rozumiem i się zgadzam.x