Stany Zjednoczone i Chiny są nie tylko w trakcie wojny handlowej, ale urzędnicy rządu USA ostrzegają sojuszników, że Huawei należy uznać za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Przedstawiciele USA mówią sojusznikom, że nie powinni używać telefonów firmy ani urządzeń sieciowych.

Aresztowanie przedstawicielki Huawei

Kiedy władze kanadyjskie aresztowały na początku bieżącego miesiąca dyrektora finansowego Huawei Meng Wanzhou w Vancouver, zwiększyło to napięcie w już fatalnych stosunkach między USA i Chinami. Aresztowanie zostało przeprowadzone w imieniu amerykańskich organów ścigania. Jaki był jego powód? USA twierdzi, że Pani Meng oszukała banki, aby pomóc Huawei w prowadzeniu interesów z Iranem, co naruszyłoby sankcje USA wobec tego kraju.

Meng, jako córka założyciela i przewodniczącego Huawei, jest uważana za kogoś wyjątkowego w Chinach. W odwecie Kraj uwięził trójkę Kanadyjczyków pod zarzutem „niejasnych” działań i zagroził, że wrzuci więcej Kanadyjczyków do więzienia, jeśli Meng nie zostanie wkrótce zwolniona. Co prawda nie siedzi ona w więzieniu, ale nie może opuścić Kanady.

Meng Wanzhou komunistyczną księżniczką, a Huawei agencją szpiegowską?

Dlaczego córka szefa Huawei jest tak ważna dla firmy? Znana w kraju jako „Księżniczka Meng”, jej dziadek, który został wicegubernatorem największej chińskiej prowincji, był bliskim przyjacielem przewodniczącego Mao podczas chińskiej wojny domowej. New York Post nazywa ją także „komunistyczną władzą królewską”. Obecnie jest przygotowywana, by zastąpić swojego ojca, Ren Zhengfei, na stanowisku prezesa spółki. Warto pamiętać, że firma jest drugim co do wielkości producentem smartfonów na świecie i światowym liderem w dziedzinie urządzeń sieciowych.

New York Post nazywa także Huawei „agencją szpiegowską” dla partii komunistycznej i dochodzi do tego wniosku, zauważając, że partia komunistyczna wezwała ostatnio wszystkie firmy w kraju do połączenia sił w celu „zebrania informacji”. Artykuł 7 chińskiej ustawy o wywiadach państwowych stanowi, że „wszystkie organizacje i obywatele muszą wspierać i współpracować w zakresie wywiadu krajowego i strzec jego tajemnic”.

Zobacz także: Twój smartfon z Androidem zawiera Usługi Google Play – co to takiego?

Wiele krajów boi się Huawei

Amerykańscy prawodawcy obawiają się, że telefony Huawei i sprzęt sieciowy szpiegują konsumentów i korporacje, wysyłając informacje do chińskiego komunistycznego rządu. Dyrektor FBI, Christopher Wray, mówi, że smartfony firmy mogą być wykorzystywane do „złośliwego modyfikowania lub kradzieży informacji i prowadzenia nieokreślonego szpiegostwa„. Na początku tego roku rząd USA zakazał sprzedaży telefonów spółki w amerykańskich bazach wojskowych.

Podczas gdy rząd USA powstrzymał operatorów AT&T i Verizon przed sprzedażą modelu Mate 10 Pro w swoich sklepach na początku tego roku, głównym problemem jest to, że sprzęt sieciowy Huawei będzie używany do budowy większości światowych sieci 5G. Przypomnę, że takie kraje jak USA, Wielka Brytania, Kanada, Nowa Zelandia i Australia, a także ostatnio Japonia, Indie i Niemcy zakazały sprzętu sieciowego Chińczyków. Jednak firmie i tak udało się zdobyć 25 kontraktów na sieci 5G.

Co ciekawe, dzisiaj dostaliśmy informację od firmy dotyczącej sytuacji w Czechach:

Rada Bezpieczeństwa Republiki Czeskiej omówiła sytuację spowodowaną wcześniejszym oświadczeniem Czeskiego Narodowego Urzędu Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) i uznała, że ostrzeżenie wydane samodzielnie przez Urząd, bez udziału rządu, nie zostało oparte na ocenie technologicznej. Huawei cieszy się słysząc oświadczenie, że Republika Czeska chce pozostać otwarta na wszystkie zgodne z prawem inwestycje zagraniczne i że żaden oferent nie powinien być dyskryminowany w przetargach w obszarze ICT na krytyczną infrastrukturę państwa bez podania poważnych powodów. Huawei wierzy, że wszelka dyskryminacja ze względu na pochodzenie spółki będzie zwalczana w Republice Czeskiej.

Huawei w Polsce święci triumfy

Warto przypomnieć, że chińska firma jest obecnie numerem jeden pod względem sprzedaży smartfonów w Polsce. Oczywiście największą popularnością cieszą się średniaki i budżetowce, jednak nie powinno to umniejszać sukcesu firmy w naszym kraju. Przykładowo niegdyś popularnymi modelami były P8 Lite. W tym roku prawdziwym hitem był Mate 10 Lite. Z pewnością dotyczy to też przyzwoitego Mate 20 Lite.

Podsumowanie

Jak się okazuje, dwa chińskie znaki, które składają się na nazwę Huawei, oznaczają „Serve China„. Służenie państwu chińskiemu jest największym zmartwieniem USA. Czy spółka naprawdę służy chińskiemu rządowi, będąc kanałem dla komunistycznych władz? Firma zaprzecza wszystkim pomówieniom, nazywając je „bezpodstawną spekulacją”.

Źródło: phonearena, New York Post, the Economist

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.