Inne kraje banują, a Polska kocha Huawei – siedzibę szpiegów i komunistów?

mm Adam Lulek Artykuły 2018-12-24

Stany Zjednoczone i Chiny są nie tylko w trakcie wojny handlowej, ale urzędnicy rządu USA ostrzegają sojuszników, że Huawei należy uznać za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Przedstawiciele USA mówią sojusznikom, że nie powinni używać telefonów firmy ani urządzeń sieciowych.

Aresztowanie przedstawicielki Huawei

Kiedy władze kanadyjskie aresztowały na początku bieżącego miesiąca dyrektora finansowego Huawei Meng Wanzhou w Vancouver, zwiększyło to napięcie w już fatalnych stosunkach między USA i Chinami. Aresztowanie zostało przeprowadzone w imieniu amerykańskich organów ścigania. Jaki był jego powód? USA twierdzi, że Pani Meng oszukała banki, aby pomóc Huawei w prowadzeniu interesów z Iranem, co naruszyłoby sankcje USA wobec tego kraju.

Meng, jako córka założyciela i przewodniczącego Huawei, jest uważana za kogoś wyjątkowego w Chinach. W odwecie Kraj uwięził trójkę Kanadyjczyków pod zarzutem „niejasnych” działań i zagroził, że wrzuci więcej Kanadyjczyków do więzienia, jeśli Meng nie zostanie wkrótce zwolniona. Co prawda nie siedzi ona w więzieniu, ale nie może opuścić Kanady.

Meng Wanzhou komunistyczną księżniczką, a Huawei agencją szpiegowską?

Dlaczego córka szefa Huawei jest tak ważna dla firmy? Znana w kraju jako „Księżniczka Meng”, jej dziadek, który został wicegubernatorem największej chińskiej prowincji, był bliskim przyjacielem przewodniczącego Mao podczas chińskiej wojny domowej. New York Post nazywa ją także „komunistyczną władzą królewską”. Obecnie jest przygotowywana, by zastąpić swojego ojca, Ren Zhengfei, na stanowisku prezesa spółki. Warto pamiętać, że firma jest drugim co do wielkości producentem smartfonów na świecie i światowym liderem w dziedzinie urządzeń sieciowych.

New York Post nazywa także Huawei „agencją szpiegowską” dla partii komunistycznej i dochodzi do tego wniosku, zauważając, że partia komunistyczna wezwała ostatnio wszystkie firmy w kraju do połączenia sił w celu „zebrania informacji”. Artykuł 7 chińskiej ustawy o wywiadach państwowych stanowi, że „wszystkie organizacje i obywatele muszą wspierać i współpracować w zakresie wywiadu krajowego i strzec jego tajemnic”.

Zobacz także: Twój smartfon z Androidem zawiera Usługi Google Play – co to takiego?

Wiele krajów boi się Huawei

Amerykańscy prawodawcy obawiają się, że telefony Huawei i sprzęt sieciowy szpiegują konsumentów i korporacje, wysyłając informacje do chińskiego komunistycznego rządu. Dyrektor FBI, Christopher Wray, mówi, że smartfony firmy mogą być wykorzystywane do „złośliwego modyfikowania lub kradzieży informacji i prowadzenia nieokreślonego szpiegostwa„. Na początku tego roku rząd USA zakazał sprzedaży telefonów spółki w amerykańskich bazach wojskowych.

Podczas gdy rząd USA powstrzymał operatorów AT&T i Verizon przed sprzedażą modelu Mate 10 Pro w swoich sklepach na początku tego roku, głównym problemem jest to, że sprzęt sieciowy Huawei będzie używany do budowy większości światowych sieci 5G. Przypomnę, że takie kraje jak USA, Wielka Brytania, Kanada, Nowa Zelandia i Australia, a także ostatnio Japonia, Indie i Niemcy zakazały sprzętu sieciowego Chińczyków. Jednak firmie i tak udało się zdobyć 25 kontraktów na sieci 5G.

Co ciekawe, dzisiaj dostaliśmy informację od firmy dotyczącej sytuacji w Czechach:

Rada Bezpieczeństwa Republiki Czeskiej omówiła sytuację spowodowaną wcześniejszym oświadczeniem Czeskiego Narodowego Urzędu Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) i uznała, że ostrzeżenie wydane samodzielnie przez Urząd, bez udziału rządu, nie zostało oparte na ocenie technologicznej. Huawei cieszy się słysząc oświadczenie, że Republika Czeska chce pozostać otwarta na wszystkie zgodne z prawem inwestycje zagraniczne i że żaden oferent nie powinien być dyskryminowany w przetargach w obszarze ICT na krytyczną infrastrukturę państwa bez podania poważnych powodów. Huawei wierzy, że wszelka dyskryminacja ze względu na pochodzenie spółki będzie zwalczana w Republice Czeskiej.

Huawei w Polsce święci triumfy

Warto przypomnieć, że chińska firma jest obecnie numerem jeden pod względem sprzedaży smartfonów w Polsce. Oczywiście największą popularnością cieszą się średniaki i budżetowce, jednak nie powinno to umniejszać sukcesu firmy w naszym kraju. Przykładowo niegdyś popularnymi modelami były P8 Lite. W tym roku prawdziwym hitem był Mate 10 Lite. Z pewnością dotyczy to też przyzwoitego Mate 20 Lite.

Podsumowanie

Jak się okazuje, dwa chińskie znaki, które składają się na nazwę Huawei, oznaczają „Serve China„. Służenie państwu chińskiemu jest największym zmartwieniem USA. Czy spółka naprawdę służy chińskiemu rządowi, będąc kanałem dla komunistycznych władz? Firma zaprzecza wszystkim pomówieniom, nazywając je „bezpodstawną spekulacją”.

Źródło: phonearena, New York Post, the Economist • xpatryk89

  Dlaczego jankesi więzią kogoś bez powodu? I kiedy uwolnicie Piskorskiego skurwysyny???

 • xpatryk89

  Narazie to usa nas szpieguje i nastawia opinie opiną propagandą anty państwu chinskiemu. Nie zapomnijcie że to jankesi są najgorszymi zabójcami i kłamcami

 • pepe72

  Po pierwsze komunizm w Chinach skończył się gdzieś koło 1989. Pod wieloma względami USA nawet za Trumpa jest bardziej komunistyczne niż Chiny. Po drugie przez wiele lat USA psuło sprzęt m.in. Cisco wrzucając tam chipy szpiegujące. Pewnie Chiny robią podobnie ale takie pi…sanie jak powyżej to raczej sk…stwo.

 • Wit Tar

  Ile kasy musiał np. Samsung zapłacić za taką akcję??! Zdobycie takiej sprzedaży w skali światowej to już nie jest drzazga, to kij w dooopie dla konkurencji. Google śledzą każdy krok użytkownika i zbierają dane, serwisy, przeglądarki zbierają informacje. Czy ktoś tak zupełnie do końca jest świadom WSZYSTKICH danych zbieranych w trakcie użytkowania np. smartfonu…??? Trzeba uważać na posługiwanie się informacjami związanymi z pracą, swoim bankiem, korespondencja prv. Nad innymi informacjami nie zapanujemy ponieważ wymagałoby to wiedzy cały czas bieżącej. Dlatego pewnie 80% użytkowników internetu nawet nie jest świadomych powagi zagrożenia .. Pewnie dobrze im z tym

 • Tomasz

  Zamkniecie bootloadera najlepszym dowodem, ze zabezpieczenie swojego blotware w swoim os, jest dla huawei najwieksza wartoscia.

 • Bart

  Moja firma z USA zbanowała Huawei i FB. Nieformalnie są ku temu dobre powody, ale nikt się nie podzieli z opinią publiczną.

 • Szamajama_Okutasi

  U mnie już od dawna Huawei jest zbanowany. 😉

 • Sławek

  Panowie – już to pisałem wielokrotnie. Jakby jakieś urządzenie coś szpiegowało i wysyłało to musiałoby to być do wykrycia w transmisji danych – więc nie ma takiej opcji żeby jakieś urządzenie mogło to zrobić całkiem niewidocznie.

  Tym bardziej u operatora. Choć samo urządzenie dostarcza internet, to wcale nie znaczy że samo ma nieograniczony dostęp do internetu i jeśli zaczełoby coś wysyłać do chin to by to od razu było widać.

  A już wyzywanie kogoś od „komunistów” to już pachnie wojną w Wietnamie. Amerykanie 30 lat bombardowali Wietnam pod pozorem walki z „komunistami”.

  Powiadam wam, Huawei nie jest banowany przez USA za szpiegowanie dla chińczyków, ale za to, że odmówili szpiegowania dla amerykanów. Ale coż – kłamstwo powtarzane 100x (nawet na acpl) staje się prawdą…

  • misha

   „Amerykanie 30 lat bombardowali Wietnam” – Ale wiesz, że to całkowicie burzy wiarygodność Twoich opinii?

   • Sławek

    1957-1975 – dobrze, to nie jest 30 lat… palnąłem… oj… moja wiarygodność….

    przepraszam wszystkich…

  • pee.82

   „jeśli zaczełoby coś wysyłać do chin to by to od razu było widać”, czemu niby wysyłać bezpośrednio do Chin? może najpierw na jakiś serwerek np. w Polsce którzy „obsługują” Chińczycy, a Ci już prześlą to dalej do „swoich”

   • pepe72

    Ale taką transmisję nadal widać. Już bardziej niebezpieczne są procesory Intela, zwłaszcza że, NSA dostaje sprzęt z wyłączoną częścią funkcjonalności Intel Management. Teoretycznie jest możliwe, że sprzęt Intela zarówno komputery jak i urządzenia sieciowe puszczają część transmisji nie informując użytkownika.

 • Martina Neumayer

  Nie wiem co oni ćpają, ale kóffno pioruńsko mocne musi być, że takie fazy mają po tym.
  A tak poważniej..
  Jak długo już serwisuję urządzenia.. także i mobilne, tak jeszcze nie widziałam żeby cokolwiek było czy na mobo – jakieś magiczne spiegowskie czipy -, czy w samych układach typu soc, modem i tym podobne. A także w softach, jakiekolwiek dziwne rzeczy. Nic, niente, nada, null.
  No to skąd to całe pieprzenie o szopenie? Z głowy paranoika pana trumpa? Chyba tylko, bo na to jedynie zakrawa. Na chorą paranoję człowieka u władzy. Bo jak do tej pory żadnych twardych, ani też jednoznacznych dowodów nigdzie nikt nie zaprezentował. I podejrzewam, że jeszcze długo nie zaprezentuje, bo ich zwyczajnie nie ma.
  A pieprzyć, nakręcać tą całą medialną katarynkę, by potem działała jak lawina, jak kostki domina walące się, potrafi każdy byle głupol. A zwłaszcza głupol, który ma władzę i swoją głupotą nakręci innych głupoli.
  I tyle w temacie. Bo szkoda czasu na wałkowanie tego w kółko macieja.

  • jojoPL1987

   „Jak długo już serwisuję urządzenia.. […] A także w softach, jakiekolwiek dziwne rzeczy.”
   Nie twierdzę, że w oprogramowaniu telefonach Huawei jednak jest coś do szpiegowania, ale zastanówmy się, tak jak pisałeś serwisujesz telefony, więc na pewno wiesz jak telefon naprawić pod względem wymiany części a także jak wgrać oprogramowanie. Ale czy to znaczy, że przejrzałeś je od „deski do deski”? Szczerze to wątpię. Przecież gdyby(!) coś takiego w oprogramowaniu jednak było to musiałoby być porządnie zakamuflowane, bo przecież ilu jest serwisantów takich jak Ty na całym świecie? Nap pewno dużo. Gdyby (bez obrazy) pierwszy lepszy serwisant mógł znaleźć w oprogramowaniu element szpiegujący to już dawno sprawa by wyszła na światło dzienne. Dlatego tak jak już pisałem, jeśli faktycznie oprogramowania Huwaei zawierają coś do szpiegowania (nie twierdzę, że tak jest) to musiałoby to być porządnie zakamuflowanie.

   • Piotr Dmuchowski

    Przynajmniej tak dobrze, jak w ajosie. 😉

   • Martina Neumayer

    Owszem, kiedyś z ciekawości oraz by się czegoś nauczyć, czego nie mogłam inaczej, rozwalałam sobie różniste romy na elementy pierwsze i grzebałam w nich, patrzyłam co tam siedzi, co i jak działa itp. Ot taki mój sposób też i na nudę kilkanaście lat temu. Dlatego napisałam, że niczego nie ma.. nie jest tak prosto ukryć coś w kodzie. Nawet nie kryptując tego, czy jakoś specjalnie zaśmiecając (fuskering), by nie rzucało się w oczy. Owszem, kilka razy trafiało się coś dziwnego.. przeważnie jakiś bloat, ale było to dorzucane nie przez producenta, a przez nieuczciwego dystrybutora. O czym też pisano w sieci nie raz przy okazji wykrycia tego procederu. Ale to inna sprawa kompletnie.
    Tak samo nie jest żadnym problemem dla kogoś wiedzącego co i jak, mającego odpowiednie zaplecze, wziąć i poprześwietlać kostki. Dosłownie prześwietla się układ i patrzy co tam w nim siedzi, czy jest to zgodne ze specyfikacjami, schematami itd. To nie są jakieś pancerki, a zwykłe silikonowo krzemowe konstrukcje. Także całe to bicie piany, dla osób z branży serwisowej jest po prostu śmiechu warte. Nic więcej 😉
    A poza tym.. w kwestii softowej.. jest właśnie tak, jak wspominasz.. osób dłubiących w tym, czy zwyczajnie kodujących, kompilujących paczki itd jest maaaasę.. i nie ma lipy, żeby ktoś czegoś nie znalazł i reszcie społeczności koderskiej o tym jakoś nie powiedział. Takie rzeczy prędko wypływają. Wręcz bardzo prędko.
    Już łatwiej, prościej i prędzej można zainfekować czymś systemy andkowe zewnętrznie.. gdzieś jakąś lewą apką, wrzuconą nawet do sklepu gugla, a której nie wychwycą ichnie systemy weryfikacyjne. Co także często miało już miejsce i ma ciągle. Co i rusz się dowiadujemy, że znów coś tam im przelazło itp. Także tu, jeśli ktoś by chciał coś pomotać, zrobiłby to znacznie mniejszym kosztem i nakładem pracy.

    • Adrian S

     No ja przepraszam ale na podstawie ostatnich doniesień o wadach w konstrukcji procesorów dających w prostym rozumieniu możliwość przeswietlenia wszelkich możliwych operacji na praktycznie wszystkich urządzeniach chciałbym się zapytać ile generacji procesorów zostało wyprodukowanych zanim to wszystko wyszło na jaw. Ilu ekspertów i serwisantów opierając się na specyfikacjach nie zauważyło niczego szczególnego?

     • Martina Neumayer

      Zrób ankietę.. może się dowiesz?
      Nie operacji, a sprzętu.. czipów. Czytanie ze zrozumieniem, bez dokładania czegoś czego nie ma, się kłania.
      Ile wyszło klocków? Nie wiem, nie chce mi się liczyć. Sam policz.
      Przykładowo Spectre i ferajna.. ostatnią wolną od tej wady linią było Itanium. Wszystko co potem niestety ma tą wadę w krzemie. I żadne łatki, choćby ich było tysiące, tej wady nie naprawią. 😉

  • pee.82

   Ekspert normalnie, jeden rzut okiem i wie że telefon jest „czysty”. Weź żłóż CV do CIA bo marnujesz się jako zwykły serwisant.

   • Martina Neumayer

    Nie, nie jeden rzut okiem, a ponad dwie dekady doświadczenia w serwisie i dodatkowo nieźle wyposażony warsztat diagnostyczno naprawczy. Pomyśl debilku mózgiem, a nie fiutem, zanim coś napiszesz kolejny raz.

    • Szamajama_Okutasi

     Ale co ma piernik do wiatraka? To, że potrafisz coś tam przelutować na płytce głównej, to nie oznacza tego, że jesteś specjalistą od wykrywania systemów szpiegujących. Poza tym one nie zawsze polegają na samym sprzęcie i nie da się tego ot tak zobaczyć.

     • Martina Neumayer

      Nioo.. rozumków i mądrości też się tutaj nijak nie da zobaczyć.. a szkoda, szkoda.. bo chłopaki ze strony się poświęcają, ale nijak ta edukacja i wiedza jak widać nie dociera. Cóż..
      Merry Xkszmas!

      I nie muszę byś jakąś ekstra specjalistką, by umieć czytać oraz rozumieć kod aplikacji, systemu itd., który mam przed oczami.

     • fckUeve

      Masz serwis a piszesz jak dziecko 😀
      Rozumiem że sniffujesz każdy wysłany pakiet i sprawdzasz jego trasę?

     • Martina Neumayer

      Słoneczko, ja tylko się wręcz doskonale bawię, odpowiadając niektórym dokładnie takim samym stylem, w jakim oni sami piszą coś do mnie. Wzajemność taka moja. 🙂

      O czym Ty piszesz? Po i na co miałabym snifować pakiety?
      Zrozumiałeś w ogóle cokolwiek z kwestii, czy tylko ci się tak wydaje i pleciesz, bez pomyślenia?
      Zastanów się, pomyśl, poczytaj, a potem przyjdź i może porozmawiamy dalej.

      Ps. I jak ja mam was tu traktować poważnie? No jak? ehhh.. szkoda słów.

     • pee.82

      „nie muszę byś jakąś ekstra specjalistką?”
      No tak, ja skromny inżynier informatyki bym się nie odważył, ale widać masz tęgi łeb, nie dość że „fachowiec” serwisant, to jeszcze biegły cyber-umysł od oprogramowanie szpiegującego. To Twoje rozbuchane alter-ego (obstawiam w realu zakompleksionego nerda boostującego się avatarem i fikcyjnym nickiem – notabene typu żeńskiego) może co najwyżej robić wrażenie na gimnazjalistach. Mam tylko nadzieje, że robisz na siebie, bo jakbyś był na etacie to na miejscu Twojego szefa dawno bym Cię wypierdolił z roboty. Całymi dniami przesiadujesz na forach bo pracujesz w podrzędnym serwisie na wsi gdzie nie ma nic do roboty? Lepiej przestań pieprzyć i lutnij sobie jakiegoś styka.

    • pee.82

     Patrzcie, 2 dekady serwisowania sprzętu RTV i pajac pozjadał wszystkie rozumy.x