Oto, jak zmieniały się ceny smartfonów w ciągu ostatnich kilku lat

mm Michał Derej Artykuły 2018-12-21

Smartfony to miniaturowe komputery, które większość z nas nosi w swojej kieszeni. Niestety cenę tych urządzeń można ująć w kilku słowach – jest ona odwrotnie proporcjonalna do ich wymiarów i wraz z kolejnymi latami nieustannie rośnie. Jeśli uważacie, że w przeszłości smartfony były znacznie tańsze, to macie absolutną rację i udowodni Wam to przygotowany przeze mnie artykuł. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bowiem zmianie cen naszych przenośnych urządzeń w ciągu ostatnich kilku lat. Pod uwagę weźmiemy dwa rynki – amerykański i polski. Tym sposobem dodatkowo będziemy mogli ocenić, czy smartfony w amerykańskich sklepach są tańsze i jeśli tak, to o ile.

Jak zmieniały się ceny smartfonów w Stanach Zjednoczonych?

Wykresy, które możecie zobaczyć powyżej, przygotowane zostały przez pewnego użytkownika portalu Reddit. Prezentują one zmiany cen smartfonów w ciągu kilku ostatnich lat. Jak możemy zobaczyć, praktycznie wszyscy producenci zdecydowali się na podniesienie cen swoich produktów, ponieważ w przeszłości były one niższe. Grafika, którą możecie zobaczyć po lewej stronie, dodatkowo informuje nas o średniej zmienia ceny urządzenia. Warto pamiętać jednak, że podobną sytuację zaobserwować możemy również w naszym kraju, co przedstawię Wam w kolejnym akapicie. Śmiem twierdzić, że jest ona jeszcze gorsza niż za granicą!

Jak zmieniały się ceny smartfonów w Polsce?

Na powyższym wykresie przygotowałem dla Was porównanie cen smartfonów, które w większości przypadków zakupić można było w polskich sklepach w dniu premiery. Na grafice porównane zostały ceny flagowców czterech popularnych producentów. Do wykresu zawsze wybierałem urządzenie w wersji 64 GB – jeśli taka nie istniała, to pod uwagę brałem tę tańszą. Jak możemy zobaczyć, ceny niektórych smartfonów w ciągu ostatnich czterech lat potrafiły znacznie się zwiększyć – znakomitym przykładem producentów, którzy podnieśli ceny swoich urządzeń, są m.in. Apple (46% wzrost cen) i OnePlus (56% wzrost cen). Szczególnie ciekawym przypadkiem jest ta druga firma, która na tle konkurencji zawsze wyróżniała się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Ta granica niestety powoli jednak się zaciera.

Zobacz też: Firmy takie jak Netflix czy Spotify miały dostęp do Waszych danych!

Co powoduje wzrost cen smartfonów?

Mogłoby wydawać się, że za wzrost cen smartfonów odpowiedzialna jest głównie nowa technologia, która nieustannie trafia do tych urządzeń. Nic bardziej mylnego – największym winowajcą takiego stanu rzeczy jest spora marża producentów. Oprócz niej wymienić można jeszcze dwie rzeczy, które wpływają na niekorzystne ceny urządzeń mobilnych – dość wysoki podatek, który płacimy z każdym zakupem oraz wysoki kurs dolara. Co można zrobić z tym fantem? Moim zdaniem niewiele – największym ciosem dla producentów byłaby mniejsza sprzedaż smartfonów niż w poprzednich latach. Niestety nic nie wskazuje na to, by taka sytuacja mogła nastąpić w najbliższej przyszłości, ponieważ rynek wciąż rośnie i coraz więcej osób decyduje się na zakup kieszonkowego komputera także dla siebie.

Źródło: Reddit + własne • Tomasz

  Paradoksalnie ceny licencji coraz bardziej wplywala na cene sprzetu. A tu o tym ani slowa.

 • mindla

  Wysoki podatek według autora jest powodem wysokiej ceny telefonu.
  Kto w te bzdury uwierzy, podatki [VAT] płaci się od wszystkiego a na większość jest 23%.
  Tak jakby w innych krajach nie było VAT-u.
  Tylko wprowadzacie w błąd młode pokolenie którym można manipulować bo nie mają żadnego doświadczenia.

  • Michał Derej

   I to jest 1/4 ceny towaru. W wielu krajach ten podatek jest niższy.

 • RS2_15237_THE_END

  Procenty to procenty, dla firm i chwalenia się wynikami są dobre, było podać wartości PLN rzeczywiste, takie które zobaczy konsument. Można powiedzieć że zapałki zdrożały 100% a i tak nikt tego nie odczuje.

 • Paweł

  Generalnie do porównania cen nie brałbym wersji 64gb tylko podstawową. W 2014 roku wiele smartfonów było 16/32gb bo i też były mniejsze wymagania (np wielkość aplikacji).
  Wesja 64gb była wtedy o 300-400 zl droższa. Dzisiaj 64 jest bardziej standardem.

 • arokub

  Największymi winowajcami są sami użytkownicy gotowi zapłacić niekiedy absurdalną cenę i firmy to wykorzystują (choć na tym polega przecież biznes).x