ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ios 12.1.2

Apple wydaje iOS 12.1.2 i kontynuuje spór z Qualcomm

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Ostatnie kilkanaście dni to ciągnący się cały czas spór między Apple, a Qualcomm. Co ciekawe toczy się to na terytorium Chin. Obydwie amerykańskie firmy nie dają za wygraną. Najpierw Qualcomm ogłosił, że zablokował sprzedaż iPhone’ów w Chinach co wywołało niemałe zamieszanie. Okazało się, że sprawa nie dotyczy tegorocznych modeli, a poprzednich generacji urządzeń. Naruszenie patentów nie jest jednak kwestią hardware, ale software. Spółka Tima Cooka szybko odpowiedziała na zarzuty. Wszystkie smartfony Apple mają cały czas być dostępne w Chinach – atak Qualcomm nazwano desperackim. Ten jednak nie dawał za wygraną. Teraz firma z nadgryzionym jabłkiem w logo chce ostatecznie rozwiązać spór. Pomóc ma w tym najnowsza aktualizacja iOS 12.1.2.

Zobacz także: Zapamiętajcie tę nazwę – PillowFort to następca pornograficznego Tumblra

Apple wypuszcza iOS 12.1.2

Aktualizacja dostępna jest tylko dla iPhone’ów. Dotyczy tak naprawdę tylko najnowszych smartfonów amerykańskiej firmy czyli XS, XS Max oraz XR. Rozwiązuje przede wszystkim problemy z aktywacją eSIM. Co dokładnie mówi na ten temat Apple?

System iOS 12.1.2 zawiera poprawki błędów i udoskonalenia dotyczące iPhone’a. To uaktualnienie:

  • usuwa błędy aktywacji karty eSIM na iPhonie XR, iPhonie XS i iPhonie XS Max;

  • rozwiązuje problem z łącznością przez sieć komórkową, który mógł występować w Turcji w przypadku iPhone’a XR, iPhone’a XS i iPhone’a XS Max.

iOS 12.1.2 to odpowiedź na ataki Qualcomm

Zgodnie z planem, najnowsza aktualizacja wprowadza pewne zmiany dla użytkowników w Chinach. System jest odpowiedzią na ataki ze strony Qualcomm. Apple zajęło się atakiem patentowym, który doprowadził do wydania wstępnego zakazu sprzedaży smartfonów firmy z Cupertino. Wymienione modele to smartfony od 6s aż do X. Jednak chodziło przede wszystkim o te, z zainstalowanym na pokładzie systemem iOS 11. Firma Tima Cooka uważa, że kolejna wersja oprogramowania nie narusza patentów Qualcomm. Mimo wszystko, w iOS 12.1.2 są jeszcze dwie zmiany. Nie są widoczne jednak dla naszego rynku, a tylko dla Chińczyków. Oprócz wymienionych w poprzednim akapicie szczegółów te dwie dodatkowe to:

  • Wprowadzenie nowej animacji podczas zamykania aplikacji
  • Aktualizacja arkusza udostępniania kontaktów i tapet

iOS 12.1.2 pokazuje, że Apple miało obawy

Nowa animacja to obejście sporu patentowego. Chodzi o sposób zarządzania aplikacjami. Poprzednio zamknięta aplikacja przesuwała się do góry, teraz zmniejsza się, znikając na środku ekranu. Czy taką wersję zobaczymy w jakiejś kolejnej aktualizacji iOS u nas? Kolejny naruszony patent dotyczył zmiany rozmiaru zdjęć. Prawdopodobnie to Apple też zmieniło, jednak nie jest pewne w jaki sposób. Apple twierdziło wcześniej, że nie wierzy w to aby iOS 12 naruszał pomysły Qualcomm. Jednak szybkie wydanie iOS 12.1.2 pokazuje, że pewne obawy na pewno się pojawiły. Konkurent też już się wypowiedział na ten temat. Stwierdzono, że Apple lekceważy system prawny. Ewidentnie widać, że to nie jest jeszcze koniec sprawy. 

Źrodło: MacRumors, The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy