Co to jest 5G?

Najprościej ujmując nowa generacja mobilnego połączenia z Internetem. Zostanie oficjalnie uruchomiona na całym świecie do 2020 r. Każda generacja mobilnego Internetu przyniosła znaczące przyspieszenia prędkości dla urządzeń mobilnych. Jednak nowa technologia ma również umożliwić rozwój nowych technologii, takich jak autonomiczne pojazdy i tzw. Internet Rzeczy (IoT), aby w końcu stać się rzeczywistością zarówno dla przedsiębiorstw, jak i konsumentów. Dostawcy usług komercyjnych wierzą, że 5G będzie innowacyjne, a nie jedynie ewolucją z 4G.

Dlaczego komercyjni dostawcy usług są tak podekscytowani wprowadzeniem 5G?

Komercyjni usługodawcy chętnie dostarczają nowe usługi i rozwijają swoją działalność. Dzięki 2G, widzieliśmy nadejście głosu i SMS-ów, 3G z kolei wprowadziło obietnicę osobistej mobilnej informatyki. Dzięki 4G i uruchomieniu smartfona przeszliśmy do ery komunikacji danych.

Platforma 5G będzie najbardziej transformacyjna, ponieważ nie tylko zapewni konsumentom szybszy i udoskonalony mobilny dostęp szerokopasmowy (eMBB), ale także umożliwi hiperłączność między maszynami, ludźmi i przedmiotami oraz poszerzy zakres nowych technologii i możliwości przemysłowych. Ultra-niezawodność i komunikacja o małym opóźnieniu, jeden z kluczowych komponentów 5G, przyspieszy rozwój aplikacji IoT i umożliwi nowe, specyficzne dla branży aplikacje bezprzewodowe. Na przykład zagwarantuje obietnicę połączonych samochodów i innych inteligentnych „ruchomych rzeczy”, ponieważ wymagają one nowego poziomu inteligencji dostarczanego do sieci.

Ile czasu zajmie 5G, aby stała się usługą na rynku masowym?

Pierwsze usługi wprowadzone zostaną na rynek w przyszłym roku. Dzięki badaniom sieci i testom, które odbędą się w najbliższym czasie, ma zmienić się oblicze komunikacji bezprzewodowej w ciągu pięciu do siedmiu lat. Jest kilka genialnych umysłów z całego świata pracujących razem, aby dodać do 5G niektóre innowacje. Oczekuje się, że prace te znacznie poprawią i zmienią powiązane doświadczenia dla konsumentów, firm i naszego globalnego społeczeństwa.

Mimo, że rozpoczęcie wdrażania następcy 4G na szerszą skalę nastąpi po Nowym Roku, to przejście na rynek masowy zajmie trzy do pięciu lat. Z pewnością jesteśmy gotowi, aby zacząć widzieć szybsze stacjonarne i mobilne usługi bezprzewodowe. Jednak wizja autonomicznych pojazdów i sieci zaprojektowanych do obsługi określonych branżowych wymagań jest nieco dalej na horyzoncie.

Zobacz także: Najbardziej niedocenione smartfony 2018 roku

Jak firmy mogą się lepiej przygotować do uruchomienia 5G?

Operatorzy już przygotowują swoje sieci. Dzięki próbom i ulepszeniom technologicznym chcą dostosować się do przejścia ze świata 4G do następnej ery i cieszyć się z nowych możliwości biznesowych. W wielu przypadkach firmy i rządy biorą udział w próbach, aby lepiej zrozumieć, co działa i co jest potrzebne, aby przygotować swoje środowiska do nowych zastosowań.

Aby lepiej zrozumieć i przygotować się na ewolucję 5G, firmy powinny aktywnie dyskutować z operatorami i innymi dostawcami, którzy budują dziś technologię. Na dostawcach i operatorach spoczywa obowiązek pokazania, co można zrobić i w jaki sposób wykorzystać nowe możliwości biznesowe, takie jak inteligentna produkcja i inne inicjatywy. Rządy będą również musiały stworzyć sprzyjające środowisko regulacyjne, aby umożliwić rozwój technologii. Tak właśnie tworzy się innowacja.

Autonomiczne pojazdy i rozwój inteligentnych miast

Oczywiście są to możliwości, które z pewnością pojawią się w jakiejś fazie rozwoju technologii. Inteligentne miasta będą w stanie lepiej gromadzić i przetwarzać dane, aby skuteczniej monitorować i kontrolować zasoby miejskie oraz dostarczać mieszkańcom nowych i ulepszonych usług. Usługi takie obejmują: ruch drogowy, systemy elektryczne i wodne, gospodarkę odpadami, bezpieczeństwo publiczne, szkoły i inne usługi. Komponenty 5G, w tym ultra-niezawodność, ekstremalnie niskie opóźnienia, skalowanie sieci i wysokie szybkości transmisji danych, odegrają kluczową rolę w umożliwieniu miastom korzystania z łączności bezprzewodowej.

Autonomiczne pojazdy będą bezwzględnie wymagać 5G. Zaawansowane zastosowania, takie jak autonomiczna jazda, rozszerzone czujniki itp. mają bardzo precyzyjne wymagania. Ewolucja 5G zapewni odpowiednie narzędzia umożliwiające tę technologię, w tym bezpośrednią i bezpieczną komunikację między pojazdami, dokładne pozycjonowanie i nowy poziom niezawodności oraz niskie opóźnienie wymagane w przypadku krytycznych komunikatów.

Które branże najpierw wykorzystają 5G?

Handel i produkcja będą w czołówce rozwoju i adopcji, ale widać również duże zainteresowanie wśród branży zdrowia, transportu, budownictwa, mediów itp. Jedną z najbardziej ekscytujących możliwości dla 5G jest dostarczenie rekonfigurowalnych fabryk, mobilnych robotów, sieci wrażliwych na czas, łączących się ruchomych części, niższych kosztów utrzymania, itp. Połączenie 5G i nowych mocy obliczeniowych, takich jak sztuczna inteligencja (AI), usługi Edge, wydajne przetwarzanie i zwiększone bezpieczeństwo, będzie miało zasadnicze znaczenie dla prawdziwej transformacji przemysłowej.

Źródło: techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.