ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Netflix losowy odcinek

[Tylko u nas] Wiemy dlaczego na przystawkach z Android TV nie działa Netflix

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Android TV mimo wielu spekulacji nie okazał się hitem, styczność z nim miała jedynie garstka ludzi. Sytuację miały zmienić przystawki z tym systemem, ale bardzo często mają one problem z działaniem usługi Netflix. Powodem są oczywiście problemy z certyfikacją, ale jak się okazuje Netflix zwyczajnie nie pozwala na zdobycie takiego certyfikatu.

Dlaczego na przystawkach z Android TV nie działa Netflix?

Zacznijmy od początku – przystawek z Android TV powstało niewiele. Technicznie stworzenie takiego urządzenia nie jest problemem, nawet B-brandy nie mają z tym problemu, sam korzystam ze świetnej przystawki Hykker Smart Box. Nie ma też problemu z certyfikacją Google, wszytko jest do załatwienia. Producentów powstrzymuje jednak brak możliwości uruchomienia Netfliksa. Do skorzystania z usług giganta VOD konieczna jest certyfikacja urządzenia. Jak zdobyć certyfikat? Tego dokładnie nie wiem, znany jest mi jeden z kluczowych problemów, przez które większość urządzeń certyfikatu nie dostanie – Netflix wymaga wyprodukowania minimum 50 tysięcy egzemplarzy urządzenia. Nie jest to problem dla gigantów, Xiaomi bez wątpienia sprzeda taką ilość urządzeń. Inaczej sprawa wygląda w przypadku B-brandów, które mogą o tym zapomnieć.

Świetne urządzenia bez przyszłości

Producenci przystawek z Android TV bardzo często są krytykowani za brak dostępu do Netfliksa. Tak było np. w przypadku testowanej przez Łukasza przystawki Techbite Flix TV Box. Przejrzałem parę innych recenzji i na producenta wylało się jeszcze więcej hejtu, recenzenci twierdzili, że nie kupiliby tego urządzenia ze względu na brak Netfliksa, brak tej usługi wszystko dyskwalifikował. To dotyczy także innych przystawek, z powodu braku możliwości otrzymania certyfikatu wiele firm odpuściło sobie wprowadzanie do sprzedaży tego typu urządzeń. Tymczasem dowiadujemy się czegoś kompletnie sprzecznego – to nie producenci są winni a Netflix. Z tego co się dowiedziałem negocjacje z tą firmą są bezcelowe, nie da się pominąć wspomnianego wcześniej warunku. Tutaj trzeba powiedzieć sobie wprost – Netflix zniszczył świetnie zapowiadający się rynek przystawek z Android TV. Pytanie dlaczego tak się dzieje? Netflix raczej nie chciałby sobie zaszkodzić, z resztą wiele osób deklaruje, że dobierze przystawkę do Netfliksa, a nie na odwrót. W takim wypadku albo powodem są jakieś nieokreślone względy bezpieczeństwa, albo ktoś tu z kimś się dogadał. Jest to oczywiście tylko moja teoria, a nie oskarżenie.

Zobacz też: [Porównanie] Android TV kontra przebrany Android, czyli różne sposoby na stworzenie inteligentnego telewizora

Google powinno coś z tym zrobić

Takie sytuacje, gdy jedna firma blokuje rozwój i rozpowszechnienie całej platformy powinny być niedopuszczalne. Nie wiem dlaczego Google to toleruje zamiast podjąć działania mające na celu zniesienie blokad. Skoro na wszystkich przystawkach mogą działać aplikacje takie jak Showmax, to dlaczego nie może działać Netflix? Jeżeli nic się w tej kwestii nie zmieni, to rynek przystawek z Android TV będzie stał w miejscu, a w przyszłości być może nawet zniknie.

Źródło własne

Sprawdź najnowsze wpisy