Czy radio FM w smartfonach już umarło?

Łukasz Pająk Artykuły 2018-12-16

Naturalnym wydaje się, że niektóre funkcje dla urządzeń z najróżniejszych rynków są wycofywane. Z czasem pojawiają się ciekawsze alternatywy i po prostu starsza technologia odchodzi w niepamięć. Najprawdopodobniej to samo spotkało radio FM w smartfonach. Szczerze mówiąc, nie pamiętam, kiedy ostatni raz zwracałem uwagę na to, czy mój telefon jest w stanie odbierać odpowiednie fale. Niemniej jestem osobą, która niesamowicie rzadko słucha radia, więc mogę być kiepskim przykładem. Dlatego sprawdźmy, jak wygląda sytuacja na rynku — jak wiele modeli na papierze ma wymienione „radio FM”?

Radio FM w smartfonach — ktoś jeszcze z niego korzysta?

smartfony telefony radio fm

Jeśli ktokolwiek myśli, że można powiązać brak radia FM w urządzeniach mobilnych z utratą gniazda słuchawkowego, to nie jest to do końca prawda. Dla niewtajemniczonych przypominam, że aby korzystać z radia, trzeba podłączyć antenę, za którą robiły właśnie słuchawki. Dlaczego nie mato znaczenia? Ponieważ odpowiedniki z USB-C też się sprawdzają. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym oprogramowaniem, ale zostawmy to z boku. Niektórzy mogą uznać, że radio FM już umiera na świecie. Jakby nie patrzeć, coś w tym jest, ale niekoniecznie jest to widoczne w Polsce. Mimo wszystko wiele stacji aktywnie udziela się w Internecie, co niewątpliwie stanowi przyszłość. Z drugiej strony podobnie myślano o cyfrowych odpowiednikach (DAB i HD Radio), ale ta technologia w ogóle nie przyjęła się na rynku urządzeń mobilnych — jedynym reprezentantem jest LG Stylus 2 z 2016 roku. Cyfrowe radio ewidentnie nie ma przyszłości w smartfonach — najprawdopodobniej nie miałoby szans wygrać z usługami streamingowymi pokroju Spotify i Tidal.

Radio FM już dawno miało umrzeć

spotify

Jak zaznaczyłem w pierwszym akapicie, nie słucham codzienne radia. Najprawdopodobniej nie słucham go więcej niż raz na miesiąc, a to tylko za sprawą podróży samochodem ze znajomymi. Samemu siedząc za kierownicą, preferuję wykorzystywać właśnie serwisy streamingowe w połączeniu z Xiaomi Roidmi. Niemniej jestem święcie przekonany, że wszelkie nagłówki sprzed kilku lat o śmierci radia FM są przesadzone. Wciąż od groma ludzi — szczególnie w Polsce — słucha radia, ale niekoniecznie wykorzystuje do tego smartfony, a być może nawet fale analogowe. W końcu istnieją dedykowane aplikacje do odbioru rodzimych stacji radiowych, niezależnie od mocy sygnału. Pierwszy przykład z brzegu? Radio Polska, które jest dostępne za darmo w Sklepie Play.

Zobacz też: Xiaomi Mi A1 otrzymuje Android Pie!

Czy będziemy tęsknić za radiem FM? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czy dalej odpowiednie moduły powinny pojawiać się w smartfonach? Mam wrażenie, że to wciąż zbyt ogólne pytanie. Z pewnością fani fal FM nie są jeszcze zgubieni — wiele firm wciąż stosuje odbiorniki i w tym wypadku warto wymienić na przykład LG, które od wielu lat pokazuje, że dźwięk jest dla nich istotny. Oczywiście możemy też wybrać Asusa czy też nawet sprowadzać Vivo, ale nie zapominajmy o takich sytuacjach, jak celowe blokowanie radia FM. Co prawda w Polsce nie było to tak odczuwalne i zależy to od wielu czynników, ale właściciele Galaxy S9 i Galaxy S8 musieli poczekać, aż Samsung wyda odpowiednią aktualizację.

Źródło: GSM Arena • xpatryk89

  Pocophone F1 ma radio FM UKF, ale baardzo słabe, no i szkoda że nie dab, am no ale czego tu wymagać

 • krzjna

  Smartfony mialy byc docelowo do wszystkiego, nie? Powinno to byc urzadzenie uzyteczne niczym stare ThinkPad-y. Wiele portow i wszystkie mozliwe moduly w srodku. Narzedzie, j@bany szwajcarski scyzoryk, a nie zabawki jakie glupia masa dzisiaj kupuje.

 • Artur Olejniczak

  Producenci smartfonów powinni dostosować do odbioru radia również w technologii DAB+ która jest dostępna w Polsce nie tylko FM

 • Miki Gry

  Xiaomi chyba w każdym modelu nadal stosuje 🙂

 • Dobrze mieć radio FM w smartfonie, bo jeśli podróżuje się po zadupiach, gdzie brak internetu, to jeszcze w ten sposób można mieć jakieś informacje ze świata.

 • Bardzo lubię klasyczne radio w smartfonie. Wybieram tylko takie telefony które mają tę funkcję. Podłączam słuchawki na kabelku i przyjemnie słucham.

 • Martina Neumayer

  Słucham bardzo często FM’a na mojej V20. Odbiornik jest, wystarczyło go jedynie uaktywnić i zapodać jakąś fajną apkę do obsługi. Spirit 2 sprawuje mi się wręcz świetnie do tego celu. No i może korzystać z dobrodziejstw zewnętrznego DAC’a. 🙂
  Z resztą.. wiele fonów ma na pokładzie radio, tyle, że również często nie jest nawet nigdzie przez producentów opisane, że mają.

 • Siekiera

  Niedawno byłem w dalekiej podróży pociągiem, chciałem posłuchać relacji z meczy piłki nożnej, włączyłem więc radio internetowe Weszło fm i co tu dużo pisać, tragedia! Nie dało się słuchać prawie wogóle, co rusz, albo sieć komórkowa nie potrafiła wogóle zbuforować radia, albo ciągle rozłączało, że ostatecznie po wielu próbach musiałem odpuścić sobie. Reasumując, radio internetowe w podróży, to dziadowstwo wprost nieprawdopodobne. Natomiast tradycyjne radio fm, sprawdziło się doskonale.

  • Chris

   Ja używam radia FM jadąc na rowerze, bez zacięć, strat pakietu a i wiadomości zawsze na czasie.
   ps. jak by się ktoś pytam to głośność mam na minimum byle coś grało w uszach.

   • Ja (jako pieszy) słuchawki często wtykam w uszy nawet bez dźwięku byle wiatr nie gwizdał oraz żeby trochę wytłumić szum miasta lub cichutko słucham radia.x