Czy nie masz ich na smartfonie? W Google Play znaleziono 22 złośliwe aplikacje

mm Michał Derej Artykuły 2018-12-14

Ostatnimi czasy w sklepie Google Play eksperci do spraw bezpieczeństwa w sieci znajdują wiele złośliwych aplikacji, które żerują na nieświadomych użytkownikach. Ta lista obfituje w przeróżne programy, takie jak narzędzia do oczyszczania systemu, czy nawet antywirusy! W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kolejnym aplikacjom, które przez swoje nieuczciwe praktyki spowalniały urządzenie użytkownika i powodowały, że akumulator smartfona szybciej się rozładowywał. Co więcej, wyłudzały one pieniądze… ale niekonieczne od właścicieli urządzeń działających pod kontrolą systemu Android. Na końcu artykułu prezentuję Wam również nazwy aplikacji, które jak najszybciej powinniście usunąć ze swojego smartfona!

Jak działały złośliwe aplikacje znalezione w sklepie Google Play?

Jeżeli martwicie się o własne dane lub pieniądze, to w tym przypadku możecie spać spokojnie – złośliwe programy, które odkryte zostały w sklepie z aplikacjami giganta z Mountain View, nie skupiały się na użytkowniku. Z pozoru były one zwykłymi grami lub funkcjonalnymi narzędziami, takimi jak latarka – wszystkie funkcje tych aplikacji działały bezbłędnie, zbierały one również mnóstwo pozytywnych recenzji w sklepie Google Play. Niestety oszustwa miały miejsce w ukrytym przed użytkownikiem oknie.

Google Play malware reklamy

Eksperci z laboratorium Sophos w sklepie Google Play odkryli 22 złośliwe aplikacje, które łącznie pobrane zostały ponad dwa miliony razy. Działalność malware skupiała się na oszukiwaniu reklamodawców – pomimo tego, że programy i gry były potencjalnie wolne od reklam, to materiały sponsorowane wyświetlane były w niewidocznych dla użytkownika oknach. Tam też program symulował kliknięcia w banery, co powodowało, że twórcy złośliwych aplikacji otrzymywali podwyższoną stawkę. To jednak nie wszystko – aby wyłudzić jeszcze więcej pieniędzy, malware wysyłało informacje o tym, że kliknięcie wykonane zostało przez użytkownika iPhone’a.

Google Play malware reklamy

Jak zapewne wiecie, preferowani odbiorcy dla reklam to użytkownicy sprzętu Apple. Dlaczego? Ponieważ są bardziej skłonni do kupna zaprezentowanego im przedmiotu. Aplikacje, cyklicznie symulując kliknięcia z iPhone’a, potrafiły zarobić naprawdę sporo pieniędzy dla swoich twórców. Działania programów nie były jednak obojętne dla smartfonów – elektroniczne urządzenia rozładowywały się znacznie szybciej, a dodatkowo wykorzystywany był transfer danych użytkownika. 

Jakie aplikacje należy usunąć ze swojego smartfona?

Sprawdźcie, czy na swoje urządzenie nie pobraliście jednej z poniższych aplikacji. Jeśli tak, to jak najszybciej ją usuńcie!

  • Sparkle FlashLight – com.sparkle.flashlight
  • Snake Attack – com.mobilebt.snakefight
  • Math Solver – com.mobilebt.mathsolver
  • ShapeSorter – com.mobilebt.shapesorter
  • Tak A Trip – com.takatrip.android
  • Magnifeye – com.magnifeye.android
  • Join Up – com.pesrepi.joinup
  • Zombie Killer – com.pesrepi.zombiekiller
  • Space Rocket – com.pesrepi.spacerocket
  • Neon Pong – com.pesrepi.neonpong
  • Just Flashlight – app.mobile.justflashlight
  • Table Soccer – com.mobile.tablesoccer
  • Cliff Diver – com.mobile.cliffdiver
  • Box Stack – com.mobile.boxstack
  • Jelly Slice – net.kanmobi.jellyslice
  • AK Blackjack – com.maragona.akblackjack
  • Color Tiles – com.maragona.colortiles
  • Animal Match – com.beacon.animalmatch
  • Roulette Mania – com.beacon.roulettemania
  • HexaFall – com.atry.hexafall
  • HexaBlocks – com.atry.hexablocks
  • PairZap – com.atry.pairzap

Warto wiedzieć o tym, że wszystkie wymienione powyżej programy został już usunięte ze sklepu Google Play. Oznacza to, że kolejni użytkownicy nie nabiorą się już na to oszustwo, lecz możliwe, że w przyszłość kolejny cyberprzestępca wpadnie na podobny pomysł. Z tego powodu warto weryfikować pobierane aplikacje, lecz nie tylko poprzez opinie ze sklepu, lecz również przy pomocy internetowych recenzji i forów. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: Sophos






Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x