Realme X3 SuperZoom ze Snapdragonem 855

Qualcomm Snapdragon 855 oficjalnie. Flagowy układ ze wsparciem dla 5G

Michał Derej Michał Derej Artykuły

Każdego roku najważniejsze nowości Qualcomma prezentowane są na wydarzeniu Snapdragon Tech Summit. Konferencja ta potrwa jeszcze do 6 grudnia, lecz już zaprezentowany został na niej najnowszy produkt firmy – Snapdragon 855. Układ napędzać będzie flagowe smartfony, które na rynku pojawią się w 2019 roku, takie jak m.in. Sony Xperia XZ4 czy Samsung Galaxy S10 w wersji amerykańskiej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się najnowszemu dziecku Qualcomma i sprawdzimy, jakie nowości przygotowała dla nas ta korporacja.

Qualcomm Snapdragon 855 to przede wszystkim nowe funkcje i jeszcze lepsza wydajność

Pomimo tego, że w podstawowej wersji, Snapdragon 855 wyposażony został w modem X24, który obsługiwać będzie łączność 4G, to producenci swoje smartfony dodatkowo będą mogli doposażyć w modem X50 obsługujący łączność 5G. Rozwiązanie to na ten moment jest skierowane głównie dla Stanów Zjednoczonych, ponieważ w tym kraju operatorzy prężnie pracują nad wprowadzeniem sieci 5G. U nas prace również trwają, lecz prowadzone są na znacznie mniejszą skalę – na nowinkę będziemy musieli zatem poczekać nieco dłużej, niż Amerykanie. Oprócz tego układ natywnie wspierać będzie ultradźwiękowe czytniki linii papilarnych, które mogą być umieszczone pod ekranem – z pewnością będzie to spore ułatwienie dla wszystkich producentów, którzy jeszcze nie zdecydowali się na implementację takiej technologii.

Zobacz także: Zobaczcie, jak sprawuje się Samsung Galaxy Note9.

Nowy układ Qualcomma to oczywiście również jeszcze lepsza wydajność. Snapdragon 855 wykonany został w 7-nanometrowym procesie technologiczny (co zapewnia zarówno wydajność, jak i energooszczędność) i wyposażony zostanie w osiem rdzeni:

  • 4 energooszczędne rdzenie Kryo Silver o częstotliwości taktowania 1.78 GHz (128 KB pamięci cache),
  • 3 rdzenie Kryo Gold o częstotliwości taktowania 2.42 GHz (256 KB pamięci cache),
  • rdzeń Kryo Gold o częstotliwości taktowania 2.84 GHz (512 KB pamięci cache).

Procesor wspomagany będzie przez układ graficzny Adreno 640, który wspierać będzie rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Qualcomm chwali się, że Snadragon 855 od Snapdragona 845 będzie wydajniejszy aż o 45%. Dzięki temu firma konkurować chce z Apple, który na ten moment jest liderem wydajności dzięki układowi A12. Na poniższej grafice ujrzeć możecie porównanie wydajności Snapdragona 855 (znajdzie się on m.in. w amerykańskiej wersji Samsunga Galaxy S10) z innymi układami. Liczby robią wrażenie, choć wciąż nie są w stanie przebić wyników uzyskiwanych przez układ A12.

Qualcomm Snapdragon 855

Qualcomm Snapdragon 855 – data premiery

Smartfony, których sercem będzie układ Qualcomm Snapdragon 855, na rynku powinny pojawić się już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Niestety nie możemy być pewni tego, który flagowiec jako pierwszy wykorzysta najnowszy produkt tej amerykańskiej korporacji – nieoficjalne przecieki informują jednak, że może być to Sony Xperia XZ4. Czy tak się jednak stanie? Tego dowiemy się dopiero w 2019 roku.

Źródło: Qualcomm / GSM Arena

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy