ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Wszystko wskazuje na to, że Nexus 5 niestety nie zachwyci designem

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Artykuły
nexus-drawing

Wielkimi krokami zbliża się już coroczna premiera nowej wersji Androida, której towarzyszy też prezentacja smartfona z serii Nexus, będącego wynikiem współpracy Google z jednym z najbardziej znaczących producentów urządzeń mobilnych na świecie. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że to właśnie w tym miesiącu nastąpi to wydarzenie, które skupia na sobie uwagę całej branży. Dzięki wcześniejszej zapowiedzi wiemy już, że nadchodząca wersja Androida zostanie oznaczona jako 4.4 KitKat, pozostałe szczegóły na temat nowego oprogramowania pozostają jak dotąd jedynie w sferze domysłów. Co do smartfona z serii Nexus, to nieoficjalnymi drogami, dzięki dość sporej fali mniej lub bardziej trafnych przecieków, dowiedzieliśmy się, że jego producentem będzie tak jak w zeszłym roku LG.

ślicznyn4

Taki dobór partnera ze strony Google wydaje się jak najbardziej zrozumiały, biorąc pod uwagę pozytywne efekty ubiegłorocznej współpracy. Pominąwszy początkowe problemy z dostępnością Nexusa 4 w sprzedaży sprzęt ten był w ogólnym ujęciu bardzo dopracowany, zarówno jeżeli chodzi o kulturę pracy i sprawność działania, jak również w kwestii designu i stylistyki. Do dziś w ocenie wielu Nexus 4 pozostaje jednym z najlepiej wyglądających urządzeń z Androidem na pokładzie i trzeba przyznać, że LG oraz Google wykonały kawał dobrej pracy przy projektowaniu tego urządzenia. Tematem spornym pozostaje jedynie to, czy dobór materiałów był tutaj w pełni trafny, a szklana konstrukcja ma tyluż zwolenników, co zatwardziałych wrogów. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że Nexus 4 służy mi wiernie po dziś dzień i bez szwanku wytrzymał nawet kilka mrożących krew w żyłach upadków.

nexus-5

Tegoroczny Nexus 5 wciąż nie jest oficjalnie zapowiedzianym urządzeniem, jednak ogrom materiałów z nim związanych sprawia, że w zasadzie już teraz wiemy wszystko na temat jego designu i ogólnej stylistyki urządzenia. Google zdecydowało się w tym roku pójść w kierunku wyznaczonym przez tablet Nexus 7 drugiej generacji, a Nexus 5 z dotychczasowych przecieków wygląda w zasadzie jak zminiaturyzowana wersja najnowszego tabletu od Google i Asusa. Cała obudowa została tutaj najwyraźniej wykonana z ciemnego, matowego plastiku, który został zapewne delikatnie gumowany, by sprzęt lepiej leżał w dłoni. Od niedawna w moich dłoniach gości najnowszy Nexus 7 i o ile jestem pewny, że nadchodzący Nexus 5 od LG będzie sprzętem równie solidnie skonstruowanym i przyjemnym w dłoni, to niestety nieco zawodzi mnie fakt, że będzie to też urządzenie o równie mdłym designie, prezentujące się zwyczajnie nieciekawie.

IMG_5872

Dotychczas moje priorytety związane z zakupem prywatnego smartfona bardzo się zmieniały na przestrzeni lat. Początkowo najważniejszymi elementami były dla mnie przede wszystkim stosunek ceny do jakości; szukałem urządzeń, które przy zachowaniu z góry określonego progu cenowego cechowały się możliwie jak najlepszą specyfikacją techniczną – posiadały mocny procesor, dużą ilość RAM, oraz jak najlepszy ekran. Później duże znaczenie miała też dla mnie popularność danego urządzenia wśród zaawansowanych użytkowników, zgromadzonych między innymi wokół xda-developers, gdyż byłem dużym fanem modyfikowania oprogramowania, które przedłużało żywotność smartfonów i dodawało często sporo ciekawych funkcji. W zasadzie od niedawna bardzo wysoko na liście moich priorytetów pojawił się też design. Lubię korzystać z urządzeń ładnych, dobrze wykonanych, które będą mi się podobały mimo upływu czasu, tak jak na przykład wciąż podoba mi się Nexus 4.

Nexus_5_bar-900-80

Nie wątpię, że bazujący na mocarnym LG G2 nadchodzący Nexus 5 okaże się sprzętem bardzo wydajnym i dopracowanym, posiadającym też atrakcyjny stosunek ceny do jakości. Patrząc jednak na ostatnie przecieki nie jestem zupełnie przekonany, czy jest to sprzęt, który może zachwycić swoim designem, a moje doświadczenia z nowym Nexusem 7 wskazują na to, że raczej tak nie będzie. Liczę jednak na to, że nadchodzący smartfon od Google i LG zyska nieco uroku w bezpośrednim kontakcie, lecz na ten temat będziemy się mogli wypowiedzieć dopiero po oficjalnej premierze. Tymczasem jestem ciekaw, co Wy sądzicie na temat designu domniemanego Nexusa 5, a także jakie są Wasze priorytety przy wyborze nowego smartfona.

Sprawdź najnowsze wpisy