Nadchodzą duże zmiany w Microsoft Office. Oto ich pierwsza oznaka

mm Adam Lulek Artykuły 2018-11-30

Microsoft Office to chyba najpopularniejszy pakiet programów do pracy biurowej. Technologiczny gigant z Redmond ogłosił wczoraj, że zmienia ikony dla 10 programów, które składają się na pakiet biurowy. Ikony te zyskają nową stylistykę, bardziej zbliżoną do tej znanej z systemu operacyjnego Windows 10. Być może jest to bardzo niewielka zmiana, jednak zapowiada ona ewolucję pakietu Office.

Microsoft Office – jak wyglądało przeprojektowanie ikon?

Zapewne znajdą się tacy, co stwierdzą, że zmiana ikon to błaha operacja. Nic bardziej mylnego, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że z pakietu Office korzystają na co dzień miliony osób na świecie. Zespół projektantów Microsoftu potrzebował całego roku od momentu, w którym zaczęli oni szkicować pomysły, do chwili gdy wreszcie grupa zatwierdziła ostateczny wygląd.

„Przeprowadziliśmy wiele badań i rozmów z ludźmi i w końcu poczuliśmy, że mamy zestaw, który zaczyna działać”, wyjaśnia Becky Brown, główna projektantka projektu. „Następnie rozmawialiśmy z użytkownikami, wróciliśmy i udoskonaliliśmy ten zestaw, a potem ponownie porozmawialiśmy z korzystającymi z Microsoft Office. Był to dość długi proces, aby upewnić się, że robimy coś, co będzie można skalować w przyszłości, a także zastosować na różne sposoby.”

Microsoft Office Word

Microsoft ma tendencję do aktualizowania wyglądu swoich ikon Office co trzy do pięciu lat. Firma ostatnio zmieniła swój projekt w 2013 roku, a więc nadszedł czas na coś nowego.

Zmiana ikon to dopiero początek większej rewolucji

Ulepszenia wizualne ikon, które mają bardziej płaski wygląd podobny do Fluent Design w systemie Windows 10, mają na celu zwrócenie uwagi na zmiany wprowadzone przez firmę Microsoft do pakietu.  W czerwcu przeprojektowane zostały najważniejsze elementy pakietu Office, takie jak pasek sterowania lub pasek narzędzi w górnej części ekranu.

„Zmiana ikon aplikacji to naprawdę duży sygnał, że w programie pojawiają się nowe rzeczy.” Jak przy każdej zmianie, zapewne znajdą się osoby, którym się one nie spodobają. „Są ludzie, którzy kochają zmiany i są ludzie, którzy ich nie chcą. Zmiany są bardzo polaryzujące, dlatego spodziewamy się uzyskać pozytywne i negatywne opinie na ich temat. Liczy się to, że uważnie słuchamy oraz to, że słuchamy z biegiem czasu.” – powiedział Jon Friedman, szef projektu Microsoft Office.

Microsoft Office – interesująca przyszłość

Podczas gdy redesign ikon Microsoft Office jest z pewnością środkiem, dzięki któremu gigant może uwydatnić ostatnie zmiany w swoim pakiecie, wizualne ulepszenia wskazują również na przyszłość Office’a. Microsoft wierzy, że praca w pakiecie zmieni się w ciągu najbliższych trzech do siedmiu lat. „Office to coś, co sprawia, że ​​jesteś lepszy i pomaga szybciej osiągnąć twoje cele.”  W ciągu najbliższych kilku lat Office może zrewolucjonizować sposób, w jaki z niego korzystamy – oznacza to zwiększone wykorzystanie sztucznej inteligencji i wirtualnego asystenta – Cortany.

Źródło: theverge, yahoo finance • Tobiasz Wujek

  Do tej pory nowe ikony trafiały do nowych wersji MS Office z wieczystą licencją ale nie zdziwię się jak Microsoft celowo wypuścił Office 2019 że starą paczką ikon a nowe trafią tylko 365 jako kolejna „zachęta”…

 • 0001

  Używam online Dokumenty Google, Excel Google więc żaden pakiet od Microsoftu mi niepotrzebny 🙂

 • arbitralny

  Ja rozumiem, że wszystko się zmienia, ale już widzę te wszystkie Grażyny, które x lat pracuja na tym samym a IT zmienia im wersję i te telefony, gdzie jest mój Word, Excel itp

 • AdamK

  Office 2007.. jakiś sentyment do tych ikon.

 • RattusNrv

  Nie no, jakby mi płacili przez rok między innymi za przeprojektowywanie ikon, to byłoby fajnie…

  Chociaż chyba nie… wolę bardziej twórcze, wymagające i ciekawsze projekty. Chyba im się tam po prostu nudzi…

 • KLIN

  czyli po prostu nic nie wymyslili nowego aby podnieść cene 😁😁😁x