apple watch ekg

Najnowsza aktualizacja odblokuje kluczową nowość Apple Watch

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Apple Watch Series 4 to najbardziej kompletne tego typu urządzenie na rynku. Są zegarki o bardziej konserwatywnym wyglądzie, jednak żaden nie oferuje tylu funkcji i aplikacji co smartwatch amerykańskiej firmy. Moją opinię o tym urządzeniu przeczytacie tutaj. Tegoroczna generacja jest największą zmianą w historii tego sprzętu. Series 4 przypomina oczywiście poprzednie wersje, jednak design jest zdecydowanie bardziej interesujący. Zegarek wygląda zdecydowanie lepiej. Urządzenie jest najpopularniejszym na rynku, a problemy z dostępnością świadczą o dużym sukcesie. Obecnie ciężko kupić wybrany przez siebie model. Jedną z najbardziej reklamowanych funkcji nowego Apple Watch jest EKG.

Zobacz także: Można je kochać albo nienawidzić – 10 lat emoji

EKG w Apple Watch

Czym jest EKG? To badanie pozwalające na wykrycie wielu chorób serca. Sam test jest krótki i prosty. Daje możliwość stwierdzenia nieprawidłowości związanych z pracą mięśnia sercowego. Chodzi przede wszystkim o zaburzenia jego rytmu. EKG jest badaniem nieinwazyjnym, w jego czasie rejestrowana jest elektryczna czynność serca. Zapisywane są impulsy elektryczne, które powstają w sercu. Sygnały, po przetworzeniu, są zapisywane. W ten sposób powstaje krzywa EKG. Pozwala ona na oszacowanie wielkości komór sercowych, a także wykrywa potencjalne uszkodzenie serca. Normalna częstość pracy serca to od 50 do 100 uderzeń na minutę. Rytm zdrowego serca jest równy. Badanie jest jednym z najważniejszych, w końcu dotyczy serca. Zalecane jest osobom u których występują objawy świadczące o chorobach układu krążenia, ale też zdrowym, mogącym posiadać czynniki ryzykowne. 

EKG w Apple Watch dostępne w nowym watchOS

Zapowiedziana we wrześniu funkcja, zadebiutować ma w kolejnej aktualizacji systemu. Stanie się to w wersji watchOS 5.1.2. Obecnie jest ona w fazie testów beta. Do takich informacji dotarł serwis MacRumors. Taką informację do swoich pracowników przesłało Apple. Uaktualnienie ma zadebiutować już niedługo. EKG na Apple Watch dostępne będzie w formie osobnej aplikacji. Zegarek serii 4 jest w stanie wygenerować EKG podobne do elektrokardiogramu jednoprzewodowego, zgodnego z FDA. Wszystkie dane gromadzone będą w aplikacji Zdrowie na iPhone. Smartfon musi posiadać system iOS w wersji 12.1.1. Jak będzie można używać funkcji? Użytkownicy będą musieli umieścić palec na cyfrowej koronie. Odczyt będzie trwał około 30 sekund.

Gdzie będzie działało EKG na Apple Watch?

Dokumenty Apple podają, że aplikacja regulowana i dostępna będzie tylko w niektórych krajach. W Polsce prawdopodobnie nie będzie na razie dostępna. Jest to związane z uwarunkowaniami prawnymi. Pierwszym rynkiem, na którym zostanie wprowadzona będą oczywiście Stany Zjednoczone – tam Apple otrzymało pozwolenie. Jednak wszystkie sprzedawane zegarki najnowszej generacji są przystosowane do uruchomienia opcji. Mimo wszystko, EKG nie ma zastąpić tradycyjnych metod diagnozy, najważniejsza jest opinia lekarza.

źródło: MacRumors

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy