[SPT #39] Asystent Google po Polsku, zmarnowane szanse Samsunga, słaby piątek

mm Adam Lulek Artykuły 2018-11-25

Tydzień dobiega końca, a więc czas na kolejne subiektywne podsumowanie tygodnia. Tradycyjnie teksty, które przykuły moją uwagę, zostały podzielone na te pozytywne i negatywne. Zapraszam do lektury.

Pochwała

Składany smartfon Huawei. Ciekaw jestem, czym będzie wyróżniało się urządzenie Huawei. Sądząc po ostatnich flagowcach, można mieć apetyt na bardzo dużo. Na plus można zaliczyć, że urządzenie będzie miało na zewnątrz 5-calowy ekran, a po rozłożeniu aż 8-calowy wyświetlacz wewnętrzny. Liczę, że cena modelu będzie nieco niższa. Nowość od Samsunga ma kosztować między 7000-10000 zł, co jest wręcz ceną zaporową.

Asystent Google po Polsku. Czekam i czekam i mam nadzieję, że faktycznie stanie się to do końca bieżącego roku. Oprócz naszego języka, Google ma zapewnić wsparcie dla 29 innych. Jeżeli ktoś jest niecierpliwy, to już może wymusić wybranie polskiego, ale niestety nie będzie to oznaczało poprawne działanie asystenta, bowiem Google blokuje serwery, które „wiedzą”, że nie mogą przyjmować takich poleceń.

Krytyka

Huawei Mate 20 Pro – wytrzymałość. Mate 20 Pro to naprawdę świetny smartfon. Użytkuję go od ponad miesiąca i nie mogę narzekać na nic. Martwią mnie jednak pewne fakty, dotyczącego jego wytrzymałości i jakości budowy. Kilka tygodni temu na jaw wyszła afera „gluegate”. Użytkownicy ekranów LG skarżą się na zielonkawy odcień po bokach wyświetlaczy. Ma to prawdopodobnie związek z rozlewającym się klejem… Mój ekran całe szczęście nie ma (póki co) takiego problemu, a pochodzi właśnie od LG. Kolejnym problemem może okazać się wytrzymałość Mate 20 Pro. Urządzenie nie przeszło bend testu, co jest kolejnym powodem do zmartwień. Czasami bywa tak, że trzymamy smartfona w kieszeni i w tym czasie siadamy lub wywieramy na niego nacisk w inny sposób. Nie chciałbym, aby pękł mi ekran w urządzeniu za 4200 zł.

Samsung się boi. Zgadzam się z artykułem Mariusza, że to był rok straconych szans dla Samsunga. Galaxy S9 i Note9 niczym nie wyróżniają się na rynku i są po prostu nudne. Wykorzystał do Huawei, który coraz silniej promuje flagowce z linii P i Mate. Kiepskie nastroje w obozie potwierdza prezes Samsunga, który używa słowa kryzys, lecz ma nadzieję, że Galaxy S10 pozwoli go przezwyciężyć. Nie twierdzę, że nie – czas pokaże.

Najgorszy Black Friday od lat. Zdaję sobie sprawę, że Black Friday w Polsce i za granicą to dwie różne bajki. W USA promocje są prawdziwe i sięgają kilkudziesięciu procent. W Polsce niejednokrotnie firmy podwyższają cenę, żeby na ten wyjątkowy dzień ją obniżyć. Są jednak wyjątki, do których mogę zaliczyć x-kom, czy Nike. Ta ostatnia spółka co roku dawała -20% na wszystkie produkty. W tym roku dała -30% na produkty przecenione… Dziękuję bardzo za taką promocje, słabo. Nie popisał się również x-kom, w którym na próżno szukać było naprawdę wartych polecenia okazji. No cóż, przed nami jeszcze Cyber Monday, jednak nie spodziewam się szału… • Ros Car

  Co do składanego telefonu to samsung samsung przypadkiem jako pierwwzy go nie zaprezentował? I czemu pan wogóle go tutaj nie uwzględnił?

  • Polish Onion

   Nie. Pierwszy był Flexpai od Royole. Samsung pokazał tylko wyświetlacz.

 • Tobiasz Wujek

  Co z tego że coś dał kilka ciekawyci produktów skoro serwery padły jak co roku i nic nie dało się kupić…

 • SebaRoz

  Nie wiem na ile obecna wersja dostępna w telefonie to beta i jak daleko jej do wersji końcowej ale wiem jedno – jeszcze (pierwsze próby podejmowałem ze 2 lata temu kombinując jak uruchomić PL) nigdy nie udało mi się zrobić niczego przydatnego (od początku do końca) zrobić głosowo przy pomocy tego asystenta. Pisanie SMS – poprawność działania kończy się na „do kogo chcesz wysłać sms” – nie umie znaleźć kontaktu (może raz na 3-4 się uda). Próby napisania mail-a to porażka/katorga/paranoja – praktycznie każde słowo trzeba poprawiać. Muszę przyznać, że poprawnie działa „pogoda na jutro” – biorąc pod uwagę w/w to i tak sukces 🙂

  Jeśli to ma być standard w samsungu, to nie wiem, czy się śmiać czy płakać.

 • artulappi

  Jak w asystencie włączyć karty now? Brakuje mi artykułów, które Google proponował

 • KLIN

  ależ AG działa już bez zarzutu, dzwoni do osób, wysyła wiadomości sms email, wyszukuje i wyznacza trasy, można wszystko edytować głosem. jeszcze nie opanowałem wszystkiego, ale do pracy mojej przydatne, nie musze odrywać się od drogi

  https://uploads.disquscdn.com/images/e7a1cf2ef034f57b965e586605bea635a2407ff4b22fb95daac937a1d170e329.png

 • wombat

  Jeżeli ktoś jest niecierpliwy, to już może wymusić wybranie polskiego, ale niestety nie będzie to oznaczało poprawne działanie asystenta , bowiem Google blokuje serwery, które „wiedzą”, że nie mogą przyjmować takich poleceń.

  Wypadało by te zdanie poprawić

 • Darkness

  Obawiam się, że wszystkie ekrany od LG są wadliwe w Mate 20 Pro, to tylko kwestia czasu aż to się pojawi… Siedzisz na tykającej bombie, ale nie wiesz kiedy wybuchnie.

  • Maciej Wilczura

   Ja miałem szczęście bo kupiłem Mate 20 Pro nie wiedząc o tej aferze. Trafiłem farciarsko na ekran od BOE

 • Arek

  https://uploads.disquscdn.com/images/c8029dea4a0f9f3f7584fb5d1e2b5cdcd464bccee915d42ce93594c8a4f2b590.jpg
  Można wymusic, ale za każdym razem trzeba to robić .
  Czekamy dalej aż google łaskawie udostępni .

  • Jak da się wymusić?

  • artulappi

   Co do asystenta: Nie wiem jak ale on mi się sam włączył, nie musiałem nic wymuszać, jedynie po formacie przez chwile go nie miałem ale chyba po aktualizacji jakiś aplikacji znowu go mam bez kombinowania 🙂x