Black Friday 2018 – takiego cebulactwa jeszcze nie widziałem

Adrian Celej Artykuły 2018-11-23

Black Friday to tradycja zapoczątkowana w USA. Tego dnia niemal wszystkie sklepy organizują promocje, które ściągają tłumy klientów. Niestety, tak jak nie dało się do polski wprowadzić Halloween, tak i nie działa u nas Black Friday. Choć wszystkie media nagłaśniają temat, sklepy organizują promocje, to i tak dzień ten jest prawdziwą porażką polskiego handlu.

Co rok to gorzej

Z każdym rokiem o Black Friday robiło się głośniej, do akcji przyłączały się kolejne sklepy. 3 lata temu wpadek ze zmyślonymi cenami było raczej niewiele, w domu mam kupiony w tamtym czasie telewizor po dość dobrej cenie. Bez rozgłosu, bez przecen o 99%, ale jakoś to działało. Pewne sklepy oczywiście już wtedy zaczynały oszukiwać, ale były ro raczej sporadyczne przypadki. Rok temu pojawiło się więcej prób oszukania klienta, sam bardzo mocno zaatakowałem sklep Cortland za wzięte z kosmosu ceny przed promocją. Tym razem nie będę zadzierał ze sklepami, podobnych przypadków jest tak dużo, że zadarłbym z prawie całą polską branżą handlową.

Skąd oni wzięli te ceny?

najlepsze smartfony

Tak jak wspominałem nie będę podawał konkretów, mija się to z celem. Pewien telefon w pewnym sklepie kosztował 300 zł. To dobra oferta, sugerowana cena detaliczna była nieco wyższa. Tymczasem z okazji black week cena… została w miejscu, ale pojawiła się przekreślona wynosząca 400 zł. Telefon ten nigdy tyle nie kosztował, ale ktoś i tak postawił na swoim. Czy tylko ja trafiłem na taki przypadek? Nie, wystarczy przejrzeć serwis wykop, gdzie zamiast informacji o promocjach znajdziemy namierzone oszustwa. Wśród nich znalazł się człowiek, który na Allegro kupił kamień do pizzy za 79 zł. Ten sam produkt chciał kupić jeden ze znajomych użytkownika wykopu. Kamień nadal jest dostępny u tego samego sprzedawcy, w tej samej cenie co miesiąc temu, ale teraz po promocji. Znajdziemy mnóstwo podobnych historii, oczywiście Allegro niewiele z tym robi.

Historia cen?

Zapewne wszyscy znacie taki serwis jak Ceneo. Pozwala on porównać ceny tego samego towaru w wielu sklepach i wybrać najlepszą. Ma też możliwość sprawdzenia historii cen, ale przed black friday funkcja ta wyparowała z serwisu. Wybuchła afera na wykopie, Ceneo zasłaniało się problemami technicznymi, ostatecznie historia cen została przywrócona. Problemy techniczne mogą zdarzyć się wszędzie, jednak fakt pojawienia się ich w najważniejszym momencie trochę zastanawia. Samo to, że z powodu problemów funkcja znikła zamiast działać nieprawidłowo jest co najmniej dziwne. Trzeba zastanowić się, czy nie było to spowodowane naciskiem sklepów, które mogły chcieć ukryć pewien fakt – co najmniej jeden sklep przed Black Friday zawyżył ceny, a następnie obniżył do poziomu wyższego niż pierwotnie.

Zobacz też: Chciałeś kupić Honora 7C za 1 zł? Mogłeś paść ofiarą oszustwa!

Black Friday… dla polskiego handlu

Pewnie niektórzy chcieliby zapytać czego ja wymagam od sklepów. Wymagam uczciwości, której tutaj zabrakło. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania promocji, to nie oznacza, że trzeba cały asortyment oznaczać jako Black Friday i dopisywać zmyślone, przekreślone ceny. W ten sposób można organizować nie Black Week, a Black Month lub Black Year. Sam warte uwagi promocje znalazłem na Aliexpress. Do zakupu pewnego produktu przymierzałem się od dawna, kiedyś kosztował 20 dolarów, dziś kupiłem go za 13 dolarów z kuponem Select. To tylko pokazuje, że da się zrobić promocję bez zmyślonych cen i anulowania zamówień, jak w przypadku jeszcze innego polskiego sklepu.

Źródło: Wykop, własne • mickey93

  W okolicach 11 listopada zamawiałem kilka produktow na aliexpress 2 dni przed tym 11 suma wynosila 95 zł dzień przed 198zl!!! A 11…… 95zl

 • Stefan

  Pierwszy screen pochodzi z aukcji oficjalnego dystrybutora Samsunga – Spółki X-kom. Poniżej faktura zakupowa na ten sam model (inny, nawet z reguły droższy kolor), taniej i z powerbankiem i dużo wcześniej. Jakie 2999 zł? Nie wiem czy nie wrzucić tego do UOKiK.
  https://uploads.disquscdn.com/images/877f96abf20851f20ad0a053c5325e533c68e4ccebaf93e99729e89fb8bff099.png

  • Lukasz_1_2_3

   Tą S7 sam zauważyłem i uśmiałem się po pachy. Za 2999 pewnie da się kupić ze dwie sztuki mniejszego S8. Widziałem również mnóstwo innych modeli w normalnych cenach z przekreśloną fikcyjną z kosmosu, jednak Samsung urzekł mnie najbardziej 🙂

  • Lukasz_1_2_3

   Okazuje się że złoty S7 normalnie kosztuje 1599, za to na czarnego pokazanego prze Ciebie nadal trawa „blek frajerdej” i przecena z 2999 na 1599. Widać czerń w modzie 🙂

 • jojoPL1987

  2 akapit, 3 zdanie – jest „był ro” zamiast „to”.

 • stark2991

  Ludzie się sami dają robić w balona, tak samo jak z używanymi samochodami. Taka mentalność, że wystarczy wywiesić napis „promocja” i już każdemu odp…ala, i bierze nie patrząc na cenę. Przecież to są wszystko tanie sztuczki, jak z cenami kończącymi się na 99

 • Jacek

  Ja jeszcze mam takie przemyślenia. Nie żebym bronił sklepów, ale przecież nigdzie nie ma zakazu podnoszenia i obniżania cen na produkty. Większość ludzi głośno krzyczy o wolnym handlu itd a jak sklepy stosują swoją politykę cenową to nagle raban i krzyki, że złodzieje. Jakoś nie protestujecie, że na stacjach benzynowy co dziennie są inne ceny. Czemu zawsze ten głos rozpaczy jest przy elektronice itp. Zamiast się nad tym rozwodzić najlepiej zagłosować portfelem i nie kupować tam gdzie się wam nie podoba. Nic tak nie mobilizuje do działania i zmian jak brak klientów, zainteresowanych.

  • Ale jest zakaz sztucznego zwyżania cen, produkt kosztuje 399 od premiery, a na BF etykieta 389 i przekreślone 439. To jest oszustwo i dużo takich spraw jest, inspekcje handlowe zawsze są zawalone po takich promocjach, a kończy się upomnieniami a co zostanie w kieszeniach sprzedawców to ich 🙂
   Nikt nie zmusza sklepu do udziału w BF, nie chce obniżać cen to niech tego nie robi.

 • Zacheusz P.

  Mały rodzynek z allegro. Szczoteczka, która kosztowała miliardy, teraz tylko za tyle i tyle. No, a jak jest na serio, pokazuje sklep wellsamed.
  https://uploads.disquscdn.com/images/218646d27ef973dad06f10b8ef9f3427d20cbc1d36a80651d3d507e6d2a9bc1e.png https://uploads.disquscdn.com/images/b13cd4373aad35b4960b0914bfe0d688583eb77e2526dd8daeed05d6f181d9ea.png

 • Kelevra1902

  A trawa zawsze jest bardziej zielona u sąsiada… Strasznie to naiwne jeśli ktoś myśli że na zachodzie sklepy nie odwalają takich numerów. Ma to miejsce tak samo jak u nas i na taką samą albo nawet większą skalę. Nasi w końcu gdzieś się tego nauczyli.

 • Kris

  Witamy w Polsce.

 • szpeniek
 • JebaczKoz

  A zamiast tych ogólników… poprosze o konkrety. Cześć tutejszych pajaców marudzi mi że muszę im podawać zrodla, jakby sami tego zrobić nie mogli 😀
  Ok ok ja też mógłbym poszukać, tylko już teraz mija się to z celem.

 • Aqua

  Po polsku.

 • Mateusz Pączek

  Zasada jest prosta. Jeśli ktoś odkłada na coś kasę, obserwuje zmiany cen produktu. W 9 na 10 przypadków, sklep walnie ścieme. Najbardziej widać to na aliexpress. Jednego dnia cena wynosi np. 20$. Na kilka dni przed jakims wydarzeniem zniżkowym, towar kosztuje 35$. By w dniu promocji kosztował 19$. Czasami są promocje, dość atrakcyjne. Np. rok temu, zakupiłem kartę graficzną o ok 250zł taniej, niż wynosiła jej średnia cena.

  • JebaczKoz

   Sam złapałem się na tym że chciałem kupić coś co niepotrzebowałem ale pojawiła się myśl że kiedyś tam to byłoby przydatne, i to i jeszcze to.
   Ogarnięcie wzięło gore, zamknąłem zakładki.

 • s90

  Samsung s8 teraz jest na amazonie za 1800zl i ludzie szczaja pod siebie żeby go mieć, ale co tam że na allegro nowka już po 1600zl chodzi

  • Zdzisław Dyrman

   Wielu ludzi boi się kupować telefony z drugiej ręki.

   • Bartłomiej B

    A na Amazonie już nie ? 😁

    • Kris

     Na Amazonie masz towar nowy, który sprzedaje Samsung, więc raczej nie ma powodu do bania się.
     Więc jest to o niebo lepsza opcja niż zakup na Allegro

     • Raf

      Na Amazonie Samsungi sprzedaje nie tylko Samsung, trzeba też patrzeć kto jest sprzedawcą. Wciąż lepsze to niż allegro.

   • s90

    Prawie 50 sztuk kupionych, to chyba aż tak bardzo się nie boją tego zakupu? https://uploads.disquscdn.com/images/a1e747595991ca005543dc124eb0722798bf2c59780ef40f093864b68305d5db.png

    • Zdzisław Dyrman

     Przecież nie napisałem, że wszyscy się boją.

    • Jacek

     I pewnie na ten zakup faktura vat-maraza, pewnie spoza polskiej dystrybucji a jak się coś popsuje to bujaj się człowieku. To już lepiej dopłacić te 200 zł i mieć jakąkolwiek ochronę

    • mindla

     Wiesz może ile klientów miał AmberGold?
     Ludzie są naiwni, przynajmniej niektórzy tych ostrożnych czy cwanych to jest tylko niewielka część.

    • stark2991

     A potem płacz, bo się okazuje że gwarancji nie ma. Oczywiście okazuje się wtedy, gdy jest potrzebna.

    • mindla

     Paragon lub faktura vat marża.
     ——————
     To z opisu na Allegro, czyli macie rację z tą fakturą.
     Ponoć zgodnie z prawem faktura VAT marża może być wystawiona wyłącznie do przedmiotów używanych a do nowych nie może być.

  • mindla

   Gdzie ty widziałeś te s8 po 1600?
   Bo od kogoś kto ma sprzedane kilkanaście przedmiotów to ja bym zapałek nie kupił a nie telefonu i to w znacznie niższej cenie niż rynkowa.

   • s90

    Po 1800 chodzi w sklepie, 1600 na allegro. Chyba różnica w cenie nie jest aż tak znaczna, screen wyżej

  • Micho

   W naszych elektromarketach jest po 1799zł.

 • mindla

  To że się halloween nie przyjął w Polsce to bardzo dobrze jeszcze walentynki powinny odejść w zapomnienie bo to święta nie mające żadnego związku z naszą kulturą, naszą polska kulturą. Mam na myśli ludzi którzy są i czują się Polakiem a nie europejczykiem czy tym podobnie.

  Co do black friday to macie rację do tego trzeba dorosnąć a klasycznym przykładem jest x-kom, ogromna firma a co roku są zaskoczeni że wywala stronę, wszędzie działa tylko xkom nie działa.

  • Zdzisław Dyrman
   • mindla

    Ktoś rzucił dobry pomysł taki black friday powinien startować o losowej godzinie albo nawet na o kilku różnych porach [różne kategorie] bez żadnego porządku np o 8:38 czy 9:17. Oczywiście nikt wcześniej o tym nie mógłby wiedzieć.

    • Pietr

     Lepiej by klient szturmował cały dzień i noc stronę w oczekiwaniu na ofertę niż zainwestować w lepsze serwery. xD

     • Lukasz

      Generalnie firmie nie opłaca się kupować nadmiarowo serwerów na BF. Ale są inne możliwości. Niestety chyba na specjalistach też oszczędzają 🙂

     • Pietr

      A wystarczy postawić stronę w chmurze. Są hostingi co oferują opłatę zależna od wykorzystania serwera.

    • Nałogowy komentujący

     Na ten jeden dzień serwer powinien być zabezpieczony kodem captcha

  • Kokan

   Tak wybierzmy sobie ze świąt to co nam pasuje, tak samo robmy z prawem uznawajmy tylko to prawo, które jest dla nas dobre …

  • Zacheusz P.

   O, ja – prawdziwy Polak! Mogę prosić o autograf?

  • Michał Derej
   • mindla

    Pamiętam czasy gdy nikt w Polsce nie śnił o żadnym hallowen czy nie wiedział co to walentynki.
    To całkiem niedawno i ja je doskonale pamiętam a nie muszę szukać linków na internecie.
    Dalej uważam że te święta hallowen i walentynki są całkowicie obce w polskiej kulturze.
    To bardzo istotne w polskiej a nie przeniesionej przez obcych ludzi do Polski.

    • Sławek

     Chrześcijaństwo też było obce Polskiej kulturze, dopóki go na ostrzu miecza nie wprowadzono.

     Podobnie jak każda inna rzecz, która gdzieś ma początek.

     • mindla

      Gdzie napisałem coś o religii, w ogóle stosunek do niej mam …taki sobie.
      Patriotyzm a religia to dwie zupełnie różne rzeczy a że media niektórym wbiły do głowy co wbiły to zupełnie inna sprawa.

     • Sławek

      Dałem ci religię jako przykład: nie było, nie było BUM i jest i dziś piszesz że to tradycja, choinkę też kiedyś ktoś ubrał jako pierwszy i dziś to jest tradycja nawet w niechrześcijańskich domach, podobnie z walentynkami. 200 lat temu nie było ich nigdzie, dziś ty protestujesz, a za 1000 lat … kto wie, albo świat zapomni o walentynkach, albo wszyscy się będą dobrze bawić….

      Śmieszą mnie takie rzeczy, jak ktoś na siłę używa takich rzeczy jak „polska kultura” – może najpierw ją zdefiniuj. Bo może polska kultura to najebać się jak świnia i spać pod stołem, a może masz na myśli szukanie kwiatu paproci, a może dożynki?

      A co ma do tego wszystkiego nadmieniony przez ciebie patriotyzm? Czyżby patriotyczne było wg. Ciebie nieobchodzenie walentynek?

    • Marcin Pawlak

     Daj spokój, tu sami „postępowi i światli europejczycy”.

   • mindla

    Pamiętam czasy gdy nikt w Polsce nie śnił o żadnym hallowen czy nie wiedział co to walentynki.
    To całkiem niedawno i ja je doskonale pamiętam a nie muszę szukać linków na internecie.
    Dalej uważam że te święta hallowen i walentynki są całkowicie obce w polskiej kulturze.
    To bardzo istotne w polskiej a nie przeniesionej przez obcych ludzi do Polski.

  • Polish Onion

   No tak! Zachowujmy się jak prawdziwi Polacy!! Po co komu zmiany? Cisną się takie wulgaryzmy, że…

  • TomekZ

   Które święta są związane z „naszą” kulturą? Chyba nie mowisz o tych co przyszły do nas z bliskiego wschodu?

  • krzjna

   Globalizacja chłopie. Koniec z zaściankowym podziałem na narody. Wszyscy jesteśmy równi, wszyscy jesteśmy ludźmi, wszyscy jesteśmy Europejczykami ponieważ mieszkamy na tym kontynencie. Co jest u sąsiada jest u nas, przywyknij wreszcie. Unia to potęga.

  • mickey93

   No więc jak obchodzisz dzien/święto Świętowita

 • Bastian

  No niestety, czym większy będzie rozgłos o black friday tym sklepy będą częściej tak robić. Sklepem internetowym, który jest chyba mistrzem w tej kwestii jest G2A. Za każdym razem kiedy organizują jakieś promocje to ceny gier idą astronomicznie w górę, np. gra XYZ jest w sklepie przez kilka miesięcy po 30 zł. Dzień promocji, cena skreślona z 140 zł!! na ok 28-30 zł. Od dawna tam już tak jest. Czasami tylko się złapie jakąś okazje

 • Sebastian Hernik

  Artykuł z dupy. Proszę o jakieś dowody. Ja wiem, że tak jest jak jest, ale jeśli ktoś publicznie pisze o takich rzeczach, to proszę o jakieś dowody na to,że sklepy oszukują. W tej chwili autor tego artykułu jest zwykłym niewiarygodnym pismakiem.

 • Tomasov

  Rzeczowo opisane! Niestety to wszystko prawda!

  • GoracyMarian

   Jestem dziwny, bo nic rzeczowego tutaj nie znalazłem.x