Facebook reklamował 17-latkę wystawioną na sprzedaż! Nieletnia kupiona

mm Adam Lulek Artykuły 2018-11-22

Facebook to jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie. W Polsce wygryzł on niegdyś popularną naszą-klasę. Z kolei Messenger pozbawił użytkowników gadu-gadu. W ostatnich latach Facebook zaczyna jednak wzbudzać coraz większe kontrowersje. Ostatnio portal ma problemy z bezpieczeństwem i wyciekiem danych. Niestety to nie jedyne dysfunkcje, z jakimi mierzy się Facebook.

Facebook i afera z 17-latką

Kilka dni temu świat obiegła bulwersująca opinię publiczną informacja. W zeszłym miesiącu mężczyźni w Sudanie Południowym rozpoczęli wojnę licytacyjną o 17-letnią dziewczynę wystawioną na aukcji! Wojna zaczęła się po tym, jak zobaczyli na portalu Facebook post reklamujący nastolatkę, która wystawiona została w celu wyjścia za mąż. W ciągu kilkunastu godzin wpis stał się „wiralny” w Internecie. Zaledwie kilka dni po jego opublikowaniu w sieci, dziewczyna została kupiona przez zamożnego biznesmena, aby zostać jego żoną. Takie informacje podaje agencja Reuters.

Oryginalny post reklamujący dziewczynę pojawił się 25 października. Co ciekawe, Facebook usunął wpis dopiero 9 listopada, czyli kilka dni po tym, jak dziewczyna wyszła za mąż! Jak już zostało wspomniane, wpis szybko stał się wiralny i popularny w Południowym Sudanie. Zastanawiające jest więc, dlaczego zarządzający portalem tak późno go usunęli. W oficjalnym oświadczeniu, przedstawiciel Facebooka twierdzi: „wszelkie formy handlu ludźmi – posty, strony, reklamy lub grupy nie są dozwolone na Facebooku. Usunęliśmy wpis i trwale zablokowaliśmy konto należące do osoby, która opublikowała go na Facebooku. Ulepszamy metody, których używamy do identyfikowania treści naruszających nasze zasady, w tym podwoiliśmy zespół ds. bezpieczeństwa do ponad 30 000 osób, a także inwestujemy w technologię.”

Zobacz także: Ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro – jak działa w praktyce?

Facebook wykorzystywany w niewłaściwy sposób

Jest to kolejny przykład na to, w jaki sposób platforma Facebooka była wykorzystywana w krajach rozwijających się w ostatnich latach. W Myanmar ponad 700 000 członków społeczności Rohingya zostało zmuszonych do ucieczki z kraju ze względu na przemoc etniczną, którą ONZ powiązała z postami rasistów rozsianych po Facebooku. Tysiące osób zostało zabitych. Z kolei w Libii Facebook był wykorzystywany przez rywalizujące ze sobą milicje do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i pełnych nienawiści informacji, które pomnażały przemoc w tym kraju. Teraz z kolei platforma została wykorzystana przez ludzi, którzy mieli nadzieję na zdobycie dużego majątku, sprzedając niepełnoletnią dziewczynę.

Standardy Trzeciego Świata

Małżeństwa dzieci są już nielegalne w Sudanie Południowym, ale praktyka trwa nadal pomimo wysiłków ze strony rządu i rzecznictwa, aby je zakończyć. Podany przykład jest pierwszym znanym przypadkiem użycia Facebooka w celu dokonania nielegalnego handlu człowiekiem. Istnieje obawa, że kwota jaką zyskali mężczyźni za sprzedaż dziewczyny, może zachęcić innych do tego typu praktyk.

źródło: theverge • teges

  Facebook nie pisze tych postów. Tam jest taki bajzel, że nie trudno coś przeoczyć.
  Nie ma co wieszać wszystkiego na Facebook’u.

  • Grzmotoruchacz2000

   No niestety, o ile wiele można zarzucić polskiemu oddziałowi – daleko mi do środowisk nacjonalistycznych, ale oni są zdejmowani nawet kiedy nie są agresywni kiedy środowiska lewicowe mogą sobie pozwalać na bardzo dużo bez żadnych konsekwencji co mnie mocno razi, ale pretensje do nich o treści publikowane przez użytkowników są co najmniej śmieszne.

 • Si3wc4

  17? Czy 16-latka?
  99% portali informacyjnych podaje, że dziewczyna miała 16 lat…

  • MrVik

   Bo to jest w całej sprawie najważniejsze, tak?

   • Si3wc4

    To tylko pokazuje jak rzetelnym portalem jest android.com.pl…x