Facebook

Facebook reklamował 17-latkę wystawioną na sprzedaż! Nieletnia kupiona

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Facebook to jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie. W Polsce wygryzł on niegdyś popularną naszą-klasę. Z kolei Messenger pozbawił użytkowników gadu-gadu. W ostatnich latach Facebook zaczyna jednak wzbudzać coraz większe kontrowersje. Ostatnio portal ma problemy z bezpieczeństwem i wyciekiem danych. Niestety to nie jedyne dysfunkcje, z jakimi mierzy się Facebook.

Facebook i afera z 17-latką

Kilka dni temu świat obiegła bulwersująca opinię publiczną informacja. W zeszłym miesiącu mężczyźni w Sudanie Południowym rozpoczęli wojnę licytacyjną o 17-letnią dziewczynę wystawioną na aukcji! Wojna zaczęła się po tym, jak zobaczyli na portalu Facebook post reklamujący nastolatkę, która wystawiona została w celu wyjścia za mąż. W ciągu kilkunastu godzin wpis stał się „wiralny” w Internecie. Zaledwie kilka dni po jego opublikowaniu w sieci, dziewczyna została kupiona przez zamożnego biznesmena, aby zostać jego żoną. Takie informacje podaje agencja Reuters.

Oryginalny post reklamujący dziewczynę pojawił się 25 października. Co ciekawe, Facebook usunął wpis dopiero 9 listopada, czyli kilka dni po tym, jak dziewczyna wyszła za mąż! Jak już zostało wspomniane, wpis szybko stał się wiralny i popularny w Południowym Sudanie. Zastanawiające jest więc, dlaczego zarządzający portalem tak późno go usunęli. W oficjalnym oświadczeniu, przedstawiciel Facebooka twierdzi: „wszelkie formy handlu ludźmi – posty, strony, reklamy lub grupy nie są dozwolone na Facebooku. Usunęliśmy wpis i trwale zablokowaliśmy konto należące do osoby, która opublikowała go na Facebooku. Ulepszamy metody, których używamy do identyfikowania treści naruszających nasze zasady, w tym podwoiliśmy zespół ds. bezpieczeństwa do ponad 30 000 osób, a także inwestujemy w technologię.”

Zobacz także: Ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro – jak działa w praktyce?

Facebook wykorzystywany w niewłaściwy sposób

Jest to kolejny przykład na to, w jaki sposób platforma Facebooka była wykorzystywana w krajach rozwijających się w ostatnich latach. W Myanmar ponad 700 000 członków społeczności Rohingya zostało zmuszonych do ucieczki z kraju ze względu na przemoc etniczną, którą ONZ powiązała z postami rasistów rozsianych po Facebooku. Tysiące osób zostało zabitych. Z kolei w Libii Facebook był wykorzystywany przez rywalizujące ze sobą milicje do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i pełnych nienawiści informacji, które pomnażały przemoc w tym kraju. Teraz z kolei platforma została wykorzystana przez ludzi, którzy mieli nadzieję na zdobycie dużego majątku, sprzedając niepełnoletnią dziewczynę.

Standardy Trzeciego Świata

Małżeństwa dzieci są już nielegalne w Sudanie Południowym, ale praktyka trwa nadal pomimo wysiłków ze strony rządu i rzecznictwa, aby je zakończyć. Podany przykład jest pierwszym znanym przypadkiem użycia Facebooka w celu dokonania nielegalnego handlu człowiekiem. Istnieje obawa, że kwota jaką zyskali mężczyźni za sprzedaż dziewczyny, może zachęcić innych do tego typu praktyk.

źródło: theverge

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy