[SPT #38] Bezsensowny Pixel 3 Lite, Sony liderem Android Pie, co z HTC?

mm Adam Lulek Artykuły 2018-11-18

Niedziela dobiega końca, a więc czas na kolejne subiektywne podsumowanie tygodnia. Niestety, tym razem było, co krytykować, ale znalazło się również miejsce na jedną pochwałę dla Sony. Zapraszam do lektury.

Pochwała

Kolejny smartfon Sony z Android Pie. Xperia XZ3 ma Androida Pie odkąd pojawiła się na rynku. Z kolei Xperia XZ1 i XZ Premium dostały aktualizację jakiś czas temu. Teraz przyszedł czas na Xperię XZ2, XZ2 Premium i XZ2 Compact. Update już można pobrać, wystarczy sprawdzić, czy jest ona dostępna na Twoim smartfonie w ustawieniach. Warto w tym miejscu pochwalić Sony za liczbę zaktualizowanych urządzeń i za czas, w jakim ten update nastąpił. Brawo!

Krytyka

Wanna drobniaków za iPhone XR. Czego ludzie nie zrobią, żeby zaistnieć w Internecie? Bo inaczej nie potrafię skomentować pomysłu zapłaty za iPhone’a XR wanną pełną drobniaków. Zobaczcie, o co chodzi w wyżej zamieszczonym linku.

Ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro. Huawei reklamuje funkcję w Internecie i w telewizji, jako sposób do ładowania innych smartfonów. Dwoje ludzi przybliża swoje urządzenia do siebie tylnymi panelami i pojawia się slogan „bliskość, którą możesz się podzielić”. W teorii brzmi to świetnie, w praktyce – niekoniecznie.  Nowa technologia może się „pochwalić” mocą jedynie około 5W i w ciągu godziny jest w stanie naładować baterię smartfona do nieco ponad 500 mAh. Takie rozwiązanie może mieć sens przy ładowaniu akcesoriów. Po co więc reklamować je, jako jedną z naczelnych funkcji ładowania innego smartfona?

Cena Galaxy F. 7219 zł za iPhone Xs Max w wersji 512 GB pamięci wewnętrznej to nic. Elastyczny smartfon Samsunga ma kosztować 1770 dolarów, czyli około 7000 zł. Jeśli do tego doliczymy podatki, to kwota ta może zbliżyć się nawet do 9000 zł. Czy faktycznie taka technologia jest warta takich pieniędzy? Moim zdaniem nie i piszę to w momencie, kiedy nie widziałem finalnego urządzenia. Nie sądzę, aby jego funkcje, były warte dopłaty 4000-5000 zł do „zwykłego” flagowca, ale z pewnością znajdą się chętni na jego zakup.

Pixel 3 Lite. Zapewne moja opinia na temat Pixeli spotka się z falą krytyki. Zaznaczę jednak, że nie zamierzam krytykować software’u, który świetnie działa na urządzeniach Google, co nie powinno nikogo dziwić. Problem jednak dotyczy hardware’u, który według mnie jest przestarzały. Oprócz świetnego aparatu i perfekcyjnie działającego systemu, Pixele nie mają nic „wow” do zaoferowania. Ile można montować skaner linii papilarnych z tyłu ekranu? Nie widzę też sensu wprowadzenia na rynek Pixela w wersji Lite. Będzie to urządzenie przeznaczone tylko dla geeków, tak jak niegdyś Nexusy, które nigdy nie cieszyły się duża popularnością wśród klientów.

HTC U13. Czy w końcu zobaczymy HTC Ocean? Czy w ogóle ktokolwiek czeka jeszcze na smartfony firmy, która ma problemy finansowe? Mimo dość interesującego modelu U12+, spółka z uwagi na gigantyczną konkurencję pozostaje w cieniu i niestety najwyraźniej to się nie zmieni. • Paweł K. Kamiński

  XZ Premium kupione w salonie Sony. Brak aktualizacji do 9.

 • Artur Kwiatkowski

  „Jeśli chodzi o tempo aktualizacji smartfonów Sony, to… jest ono przeciętne.”

  Wasz redaktor, Łukasz Pająk tak pisał. Brak konsekwencji w redakcji. Ustalcie wersję między sobą 🙂

 • Szymon Wilczyński

  Pixel 3 Lite jest bez sensu, ale z zupełnie innego powodu – w tej samej cenie można mieć Pixela 2, który jest po prostu lepszy 🙂

  Co do czytnika linii papilarnych, to trzymam kciuki, żeby został z tyłu. Dla mnie (i podejrzewam, że nie tylko) jest to najlepsze miejsce na jego umiejscowienie. Biorąc telefon do ręki palec naturalnie się na nim ustawia, nie muszę gimnastykować kciuka.

 • edi194

  bawi mnie to z tą wanną xd
  pieniądz to pieniądz, ludzie zrobili z tego sensacje nie typ który użył drobnych do zapłacenia za telefon :V

 • Bart Bart

  system w pixelach wcale nie jest działający perfekcyjnie w każdej nowej wersji pojawia się jakaś usterka

 • Pabliell

  Zastosowanie ładowania zwrotnego w Mate 20 Pro jest bardzo dobrze zilustrowane w ich reklamie: smartfon_1 ma niski poziom baterii, więc Mate 20 Pro „ratuje go” przez przekazanie odrobiny energii, by ten mógł przetrwać resztę dnia. Krótko mówiąc – w sytuacji awaryjnej. I ewentualnie do akcesoriów.

  Z kolei akapit o Pixelu 3 Lite jest kompletnie bez sensu. Przestarzały? W którym aspekcie? Jednego z najlepszych aparatów, jednego z najlepszych średniopółkowych SoC, czy w jakości wykonania? A nie, po prostu nie ma efektu „wow”… Pewnie wszystkie pozostałe modele na rynku go mają, a zwłaszcza klony iPhona X i sam iPhone. Google po prostu stawia na sprawdzone rozwiązania, bez eksperymentów. Może to trochę nudniejsze podejście do biznesu, co nie znaczy że gorsze. I jeśli Pixel 3 Lite będzie dobrze wyceniony to sprawdzi się na średniej półce, w międzyczasie deklasując wiele popularnych modeli. Oczywiście wszystko zależy od „jeśli”.

  Patrząc jak wiele błędnych decyzji podejmuje HTC, sądzę że firma powinna przejść na emeryturę, póki może zrobić to z godnością. Niewiele już jej zostało, a zysków firmy jest jeszcze mniej.x