Oto nowy, absurdalny pomysł Samsunga. Czy to koniec darmowych motywów?

mm Michał Derej Artykuły 2018-11-16

Motywy, które instalować możemy w systemie Android, to świetny sposób na odświeżenie wyglądu naszego smartfona. Jeżeli posiadacie urządzenie wyprodukowane przez Samsunga, to z pewnością wiecie, że w aplikacji Samsung Themes znaleźć możecie wiele bezpłatnych motywów, które wyglądają naprawdę świetnie. Niestety okazuje się, że koreańskiemu gigantowi prawdopodobnie nie podoba się fakt, że darmowe motywy nie generują żadnego przychodu – z tego powodu bardzo możliwe, że już wkrótce korzystanie z bezpłatnych rozwiązań będzie bardzo mocno utrudnione.

Samsung ograniczy możliwość korzystania z bezpłatnych motywów

Jeżeli korzystacie z darmowych motywów, które pobrać można w aplikacji Samsung Themes to mam dla Was fatalną wiadomość – koreański gigant już wkrótce ograniczy Wam do nich dostęp. O co jednak dokładnie chodzi? Jak podaje portal SamMobile, wraz z Androidem 9 Pie z bezpłatnych motywów, które pobrać można ze sklepu Samsung Themes, korzystać będzie można jedynie przez czternaście dni. Po tym czasie automatycznie przywrócony zostanie domyślny wygląd systemu smartfona. Przed wszystkimi zmianami użytkownik zostanie wcześniej poinformowany – pierwsze powiadomienie pojawi się dzień przed planowaną zmianą motywu, a ostatnie 10 minut przed operacją. Pełną wersję komunikatu w języku angielskim zobaczyć możecie na poniższym zrzucie ekranu.

Samsung darmowe motywy

Zobacz też: Kochacie notche? Oto smartfon z dwoma!

Tłumaczenie firmy jest absurdalne – Samsung chce, by twórcy motywów byli wynagradzani za swoją pracę. Wygląda na to, że firma prawdopodobnie nie wie, że autorzy motywów od zawsze mogli wyznaczyć cenę za swoje dzieło, lecz z jakiegoś powodu nie chcieli. Teraz koreański gigant ich do tego zmusi – w przeciwnim wypadku użytkownicy z motywów korzystać będą mogli jedynie przez czternaście dni, a to nie ma po prostu sensu. Oczywiście darmowe motywy, które nie zostaną zmienione na płatne, po prostu nie będą używane – w aplikacjach nie znajdziemy żadnej opcji „ulepszenia” programu do wersji bez ograniczenia czasowego. Na koniec tego akapitu warto przypomnieć sobie znane powiedzenie – „jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze”. Samsung z każdej sprzedanej aplikacji ze swojego sklepu otrzymuje daną część kwoty zakupu. Wnioski wyciągnijcie już sami.

Co robić, jak żyć?

Jeżeli jesteście fanami motywów, to do wyboru macie dwie opcje – możecie zacząć za nie płacić lub skorzystać z alternatywnego rozwiązania takiego jak Substratum czy Andromeda (ten ostatni program nie działa niestety jeszcze z Androidem Pie). Poradnik dotyczący instalacji motywów na urządzeniach Samsunga działających pod kontrolą systemu Android Oreo jest dostępny na naszej stronie – jeśli oczekujecie czegoś więcej, niż motywów z Samsung Themes, to zalecam się z nim zapoznać. Gdy tylko pojawi się oficjalna metoda dla systemu w wersji Pie, to z pewnością opiszę ją na łamach naszej strony – zaglądajcie do nas, by być na bieżąco!

Źródło: XDA-Developers • sirrah777

  W aplikacji samsunga z motywami nie ma ani jednego wartego uwagi motywu. Albo są nieakceptowalne przez jakieś drobne szczegóły, albo w całości wyglądają tandetnie. Jak ktoś chce naprawdę porządny motyw to polecam aplikację Substratum.

 • k3rnel-pan1c

  Te motywy i tak są słabe. Chciałem stworzyć własny, ale Samsung nie udostępnia narzędzi każdemu. Trzeba czekać aż łaskawie przyjmą do grona deweloperów.

  • maxandyaf

   Jak chcesz stworzyć własny motyw to zainstaluj Buzz Launcher i Widget Buzz. Ten pierwszy ostanio dziwnie „zniknął” Google Play, bo chyba był zbyt dobry w porównaniu z pozostałymi WSZYSTKIMI launcherami. Albo ja nie mogę go w tym sklepie ondnaleźć. Generalnie za pomocą tego launchera możesz stworzyć dowolny motyw z elementami jakie tylko zdołasz wykonać sam (tu przydaje się Widżet Buzz), od ikon po widgety własnego projektu. Kolorystyka ekranów dowolna, tylko kolory elementów menu androida trzeba zmienić np. Substratum. Mnóstwo ustawień, pożytecznych dodatków, np. pływajacą ikona ze skrótami, filtr koloru niebieskiego, własne ikony, kolory dymków liczników na ikonach, edycjacskrótów ekranu blokady i wiele innych. Widgety pogody, playera muzyki itd. itp. Cóż od dawna z niego korzystam i zachodzę w głowę dlaczego jest za darmo.

 • KepleRPL

  Czy ktoś jeszcze w ogóle korzysta z motywów? Rozumiem, że było to modne kilka lat temu jak Android był toporny w wyglądzie i obyciu ale teraz większość nakładek (Samsunga w szczególności) jest już na tyle stonowana i uniwersalna że motywy stają się fanaberią i niepotrzebnym wybrzydzaniem

  • mindla

   Widziałeś choć kilka motywów Samsunga?
   Bo co jak co ale wyglądają one ślicznie, i po co to ograniczać.

   • KepleRPL

    Widziałem. Co z tego, że motyw jest ładny jeżeli nawet dodatkowe paczki ikon nie załatwiają kwestii niekompatybilnych ikonek niektórych aplikacji. Przecież to tak kłuje w oczy jak w menu czy na ekranie głównym przykładowo zestaw ikon jednokolorowych a między nimi lśni logo Chrome w jaskrawych kolorach

    • Zero Cool

     A wiesz co nova launcher? Czy to za inteligenta apka dla Ciebie?

     • KepleRPL

      Idąc tym tokiem myślenia zaraz zaczniesz udowadniać że wszystko się da osiągnąć mając jeszcze roota. Omawiane tu było rozwiązanie Samsunga a nie dodatkowe aplikacje których jest multum, panie inteligent

     • Zero Cool

      Piszesz o niekompatybilnych ikonach, nova jest rozwiązaniem. Idąc tym tokiem myślenia jesteś ograniczony…

     • KepleRPL

      A czy ikony z novy działają gdziekolwiek indziej niż w tymże launcherze…? Niezależenie jakby było i tak konieczność posiłkowania się dodatkowym rozwiązaniem mając pod ręką teoretycznie gotowe narzędzie Samsunga jest bez sensu. Swoją drogą ciekawa argumentacja koleżko, może i nie jedziesz po matce ale blisko Ci już do tego poziomu

     • Zero Cool

      No do Twojego poziomu nigdy się nie zniżę

  • Stefan

   Dobrze mówisz. Nie używam tego i nigdy nie używałem i raczej nigdy nie będę . 🙂

  • Bart

   Ja używam

  • May Czos

   Ja używam. Sam Android jest najszkaradniejszą szkaradą jaką kiedykolwiek wymyślono – chwała producentom za nakładki i motywy.

  • Damian Kuśmierz

   Używam, ale tylko do zmiany interfejsu na ciemny. Reszta mnie nie interesuje

  • Szamajama_Okutasi

   Ja używam. Domyślne motywy są po prostu paskudne i tyczy się to zarówno czystego Androida (który swoją brzydotą przebija wszystko), jak i nakładek wszystkich producentów, żadna mi się nie podoba i jedynie motywem da się to naprawić.

  • Zero Cool

   Ja korzystam.x