cyanogenmod-installer

Wszyscy dobrze kojarzymy CyanogenMod, będący najpopularniejszym nieoficjalnym oprogramowaniem bazującym na kodzie źródłowym czystego Androida. Wczoraj dokonał się spory przełom w historii tego projektu, a jego twórcy ogłosili odważne plany związane z przyszłością CM. Steve Kondik, znany wśród internetowej społeczności jako Cyanogen, wraz z grupką najbliższych współpracowników założył wczoraj oficjalnie firmę Cyanogen Inc., z kapitałem początkowym wynoszącym aż 7 milionów dolarów. Celem tej organizacji będzie dalsze rozwijanie własnego oprogramowania, docieranie do szerszej grupy użytkowników i zostanie trzecim największym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych na świecie, zaraz za „normalnym” Androidem oraz iOS.

group

Twórcy CyanogenMod podają, że baza unikalnych użytkowników systemu, którzy zgodzili się na przesłanie danych o swoich urządzeniach wynosi obecnie aż 8 milionów, lecz szacuje się, że rzeczywista liczba może być kilkukrotnie wyższa. Według twórców jednym z elementów, który na chwilę obecną odstrasza kolejnych użytkowników jest skomplikowany proces instalacji, wymagający sporo uwagi i wielu kroków. Problem ten ma rozwiązać nowy instalator dla systemu Windows, którego premiera spodziewana jest w najbliższych dniach. To właśnie dzięki niemu CM ma trafić pod strzechy i zyskać wzrost popularności.

nexusae0_CMInstaller_5

Bardzo istotnym elementem w rozwoju CyanogenMod jako oddzielnego oprogramowania będzie też wypuszczanie na rynek urządzeń z CM na pokładzie. Twórcy podają, że możemy spodziewać się niebawem partnerstwa z co najmniej jednym poważnym producentem. Trzeba przyznać, że brzmi to bardzo interesująco, a jeżeli wierzyć zapowiedzi, to CM może niebawem pojawić się jako domyślne oprogramowanie na pokładzie urządzenia poważnej firmy, jak na przykład Sony, LG, Samsung, HTC, a wśród domniemań często pojawia się też Oppo.

Cyanogen odpowiedział też dziś na wiele pytań zainteresowanych użytkowników, z których możemy dowiedzieć się co nieco na temat planów firmy. Nie aspiruje ona do stania się konkurencją dla Google, jednak hipotetycznym problemem, który się pojawia jest tutaj wsparcie dla usług giganta z Mountain View, takich jak Gmail, czy też pakiet związany ze Sklepem Play. By dowolne urządzenie mogło z nich korzystać, musi zostać certyfikowane, lecz ekipa CM twierdzi, że nie będzie to dla nich wielkim kłopotem.

Kolejnym z zagadnień rodzących wiele pytań jest kwestia odpłatności oprogramowania, a także jego otwartości. Cyanogen podaje, że projekt pozostanie darmowy i nie musimy się obawiać opłat za korzystanie z ROM-u, natomiast jeżeli chodzi o otwartość kodu, to podstawowe elementy systemu, tak jak w przypadku samego Androida, pozostaną tutaj dostępne publicznie, lecz autorskie rozwiązania nie zostaną upublicznione, by chronić własność firmy, podobnie jak robią to producenci w przypadku własnych nakładek, jak HTC Sense, czy TouchWiz. To właśnie rozwój własnych narzędzi i rozwiązań, których brakuje w czystym Androidzie, ma być rzeczą przyciągającą użytkowników do CM – mówi się tutaj między innymi o zaawansowanym backupie ustawień urządzenia, mającym ułatwić migrowanie między różnymi sprzętami.

CM ma więc zamiar zostać pełnowartościowym oprogramowaniem, rozwiązującym problemy użytkowników narzekających na brak aktualizacji, przynoszącym wygodę a także funkcje, których brakuje w samym Androidzie. Plany są więc tutaj bardzo ambitne, a cele postawione wysoko, pozostaje nam więc czekać na nadchodzące informacje na temat partnerów sprzętowych i kolejnych interesujących rozwiązań w samym CM, który przeszedł naprawdę sporą drogę, od bycia zwykłym modem, aż do zostania pełnoprawnym oprogramowaniem, aspirującym do miana trzeciej siły na rynku.

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Piotr Andrzejewski