ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung wyprzedza Apple procesory

Oto Exynos 9820 – potężny procesor, który znajdziemy w Samsungu Galaxy S10

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Samsung to jeden z najpopularniejszych producentów smartfonów na świecie i główny konkurent Apple’a. Na premierę nowych urządzeń z serii Galaxy S każdego roku czeka wiele osób – to one często wyznaczają kierunek, w którym podąży branża zajmująca się smartfonami. Teraz Samsung prawdopodobnie zasugerował nam, jakiego układu spodziewać możemy się w europejskiej wersji Galaxy S10. Przed Wami Exynos 9820 – potężny procesor mobilny, który bez żadnego problemu poradzi sobie nawet z najbardziej zaawansowanymi zadaniami. Czego dokładnie oczekiwać możemy od nowego układu koreańskiego giganta?

Samsung Exynos 9820 – specyfikacja techniczna i funkcje

Samsung Exynos 9820 (lub Exynos 9 Series 9820 – gigant zamiennie używa dwóch nazw) to nowy procesor Samsunga, który wykonany został w procesie technologicznym 8 nm. W tym miejscu warto przyrównać go do układu A12 Bionic od Apple’a, który wykonany został w procesie technologicznym 7 nm – mówi się, że Samsung w swoich laboratoriach tworzył już podobne rozwiązania, jednak nie są one jeszcze gotowe do oficjalnej premiery. Exynos 9820 wyposażony jest w osiem rdzeni:

  • dwa autorskie rdzenie Samsunga (najwyższa wydajność)
  • dwa rdzenie Cortex-A75 (średnia wydajność)
  • cztery rdzenie Cortex-A55 (niska wydajność)

Rozwiązanie to jest krokiem w przód w stosunku do poprzednich procesorów firmy, które składały się jedynie z dwóch typów rdzeni. Większa różnorodność jest w stanie zapewnić lepszą energooszczędność w sytuacjach, gdy nie potrzebujemy pełnej mocy urządzenia – w takich momentach rdzenie przystosowane do najbardziej wymagających zadań są wyłączane.

Exynos 9820 – lepsza wydajność i większa energooszczędność

Samsung podaje, że układ Exynos 9820 pochwalić może się lepszą wydajnością i energooszczędnością niż Exynos 9810, który znaleźć można m.in. w Galaxy S9. Wyniki są lepsze o odpowiednio 20% i 40%. Koreański gigant swój nowy produkt wyposażył również w niezależną jednostkę, której zadaniem jest wspieranie obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. W informacjach promocyjnych producenta znaleźć możemy wzmiankę o tym, że operacje ściśle powiązane z AI (np. poprawianie zdjęć) będą wykonywane aż siedem razy szybciej niż na Exynosie 9810 – jeżeli te informacje się sprawdzą, to będzie to olbrzymi przeskok. Niestety przyszłoroczne urządzenia Samsunga nie mogą liczyć raczej na obsługę sieci 5G – Exynos 9820 nie wspiera tej technologii. Nie znaczy to jednak, że gigant nie może dodać oddzielnych modemów do swoich urządzeń, jednak nie byłoby to ekonomicznym rozwiązaniem.

Zobacz także: Uzyskaj ciemny motyw w aplikacji „Kontakty” od Google’a!

Warto wspomnieć również o tym, że Exynos 9820 obsłuży nagrywanie filmów w rozdzielczości 8K (7680×4320 pikseli). Na ten moment na świecie nie istnieje niestety mobilny aparat, który jest w stanie sprostać takiemu zadaniu – być może podczas premiery Galaxy S10 Samsung pokaże nam zestaw sensorów zdolnych do rejestrowania obrazu w tak olbrzymiej rozdzielczości. Należy zadać sobie jednak pytanie – czy posiadamy sprzęt, który zdolny będzie odtworzyć taki film?

Co sądzicie na temat najnowszego procesora Samsunga? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Samsung

Sprawdź najnowsze wpisy