ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
najlepsze smartfony

Najlepsze smartfony obecnie na rynku — jak szukać?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Czy można łatwo wybrać najlepsze smartfony na rynku? Teoretycznie tak — wystarczy spojrzeć na najpopularniejszych producentów i wybrać najdroższą propozycję. Jednak nie można wziąć wszystkich modeli, wielu firm do jednego worka i wtedy wybierać te najwyżej wyceniane — to tak nie działa. Zbyt często spotykam się z opiniami, że mój OnePlus 6 nie może być dobry, skoro kosztował połowę tego, co Samsung Galaxy Note9 i kolejny ułamek iPhone’a Xs Max. Tak, z perspektywy osoby, która zna rynek to głupota, ale takich jest naprawdę niewielu. Dlatego ceny rosną, a my się dalej zastanawiamy, jakie są najlepsze smartfony na rynku?

Najlepsze smartfony na rynku — jak je rozpoznać?

zte nubia x oficjalnie

Wertowanie wszystkich recenzji w Sieci i na tej podstawie decydowanie o tym, czy dany smartfon jest najlepszy, może być męczące. To zdecydowanie zła droga — męcząca i ostatecznie zbyt mieszająca w głowie, aniżeli wskazująca najlepszego smartfona. Przede wszystkim warto ustalić swój budżet. Zawsze można dopłacać do czegoś lepszego, ale wstępnie trzeba wiedzieć, ile chce się wydać. To pierwszy punkt, który wypadałoby spełnić, a później zastosować algorytm z pierwszego akapitu — wybieramy propozycje od popularnych producentów, które mieszczą się w budżecie. Tym ruchem już zdecydowanie ograniczamy stos recenzji do przeczytania, bo bez nich jednak się nie obejdzie.

huawei mate 20 x aparaty

Niemniej możemy jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę — wcześniej zastanawiając się nad tym, co tak naprawdę powinien spełniać nasz smartfon. Czy powinien mieć świetny aparat? Może jednak akumulator powinien długo wytrzymywać? Domyślam się, że wszyscy chcieliby wszystko, ale tak się niestety nie da — szczególnie przy ograniczonym budżecie. Dlatego lista niezbędnych kwestii, opcjonalnych i zupełnie pobocznych też jest wskazana.

samsung apple huawei

Wspominałem o tym, żeby patrzeć na popularne marki, ale jak je rozpoznać? Brać tylko Samsunga, Huawei, Apple i innych? Co z mniej znanymi firmami jak OnePlus, Honor lub Asus? To faktycznie ciężkie zagadnienie dla osób nieznających rynek. Moja porada w tej kwestii to wejście na portal aukcyjny i sprawdzenie jaki podział producentów jest stosowany. Tak, można znaleźć w ten sposób marki, które nie są godne uwagi, ale te szybko odpadną na etapie weryfikowania recenzji. Jednak czemu patrzeć na popularne marki? Coraz częściej można spotkać w Polsce różne wymysły firm z Państwa Środka, które świetnie prezentują się na papierze, a beznadziejnie w rzeczywistości. Do tego oprócz czytania recenzji, warto przejrzeć też nasze forum lub dopytać się o właściwy wybór na naszej grupie na Facebooku.

Najlepszy smartfon zostanie zaprezentowany za kilka miesięcy — poczekaj!

Galaxy S10 wygląd

Skoro już wiecie, jak wybierać listę potencjalnych smartfonów, które mogą być najlepsze dla Was, to z pewnością natkniecie się też na różne opinie pokroju „za X miesięcy wychodzi Y, warto poczekać”. Czy faktycznie warto? Odpowiedź to tradycyjnie „to zależy”. Od czego? Właśnie od X i Y. Jeśli X oznacza kilka tygodni oczekiwanie na pojawienie się danego urządzenia na półkach sklepowych, to być może warto. Jeśli X to kilka miesięcy do targów, na których dopiero zostanie zaprezentowany nowy model, to… można tak w nieskończoność czekać. Z kolei parametr Y jest bardzo zagadkowy. W przypadku niektórych firm możemy być pewni, że nie zawiodą. Jednak zawsze może zdarzyć się pewna wpadka i będziemy żałować. Oczywiście im droższy model, tym to ryzyko mniejsze. Tak, tak, zdarzają się wyjątki.

Subiektywna lista najlepszych smartfonów na rynku

Huawei Mate 20 Pro

Nie macie ograniczeń finansowych? Po prostu szukasz najlepszego smartfona dostępnego obecnie na naszym rynku? Oto mój subiektywny podział:

  • uniwersalny, najlepszy smartfon — Huawei Mate 20 Pro
  • najlepszy smartfon użytkowy — Samsung Galaxy Note9
  • smartfon z najlepszym stosunkiem jakości do ceny — OnePlus 6T
  • najlepszy smartfon do gier — Asus ROG Phone
  • smartfon z najlepszym akumulatorem — Xiaomi Mi Max 3
  • najlepszy budżetowiec — Huawei Mate 20 Lite

Zobacz też: Czym są najbardziej inteligentne smartfony na rynku?

Na koniec jestem ciekawy Waszego podejścia do wyboru najlepszego smartfona. Jakimi kryteriami Wy się kierujecie, gdy szukacie nowego urządzenia dla siebie?

Sprawdź najnowsze wpisy