Co wie o Tobie Facebook

Co wie o Tobie Facebook? Dużo więcej niż myślisz

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Media społecznościowe pozostają popularną i potężną platformą umożliwiającą kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Służą także do znajdowania osób o podobnych poglądach na wiele tematów. Od ponad dekady do 2004 r. Facebook pozostaje liderem w mediach społecznościowych, z 2,23 miliardami użytkowników na całym świecie, a także najpopularniejszą aplikacją społecznościową w USA z liczbą ponad 168 milionów użytkowników. Dzięki ponad dwóm miliardom ludzi, którzy chcą nawiązywać połączenia internetowe, Facebook pozostaje dość popularny. Zanim jednak zaczniesz włączać uprawnienia Facebooka na swoim smartfonie, warto przeanalizować, jakie informacje zapisałeś na Facebooku. Tych może być naprawdę dużo, ponieważ najpopularniejszy portal społecznościowy jest wręcz kompalnią wiedzy na temat użytkownika. Niejednokrotnie dochodziło do afer związanych z wyciekiem danych z Facebooka, więc warto wiedzieć, co wie o Tobie Facebook.

Co wie o Tobie Facebook – karta bankowa

Może to być szokujące i niespotykane, ale jednak prawdziwe wśród wielu użytkowników. Korzystający z portalu społecznościowego mogą kupować na Facebooku rozszerzenia do gier, bilety na wydarzenia, czy wpłacić jakąś kwotę na organizację charytatywną. Do wykonania tego typu czynności potrzebne jest podanie numeru karty kredytowej wraz z danymi i kodem CVC. Facebook monitoruje, na co użytkownik wydaje pieniądze i na bazie tego układa kolejne oferty, aby dana osoba wydała jeszcze więcej.

Zobacz także: Messenger 4 czyli nadchodzi rewolucja!

Co wie o Tobie Facebook ze smartfona?

Facebook jest bardzo popularny wśród użytkowników smartfonów. Warto zaznaczyć, że aż 63% korzystających z portalu robi to przez urządzenia mobilne. Z uwagi na to, że aplikacja ląduje na telefonie i włączamy jej uprawnienia, ma ona dostęp do dodatkowych danych na smartfonie. Irytujące jest, jak Facebook proponuje mi osoby, których nie chcę dodać do znajomych, często są to naprawdę zadziwiające typy i zastanawiam się skąd portal „wie”, kogo mogę znać. Co więcej, już w przeszłości pojawiały się informacje, iż Facebook przechowuje dane dotyczące połączeń telefonicznych ze smartfona. Dodatkowo portal ma dostęp do SMSów, między innymi dzięki temu, że przez Messengera można je wysyłać i odbierać.

Co wie o Tobie Facebook czyli zdjęcia i reklamy

Posiadanie aplikacji na smartfonie i udostępnianie zdjęć, to otwarty dostęp Facebooka do bazy naszych fotografii. Portal doskonale wie, jak wygląda praktycznie każdy użytkownik, który dzieli się zdjęciami i ma zainstalowaną aplikację. Co ciekawe, portal potrafi używać sztucznej inteligencji w celu automatycznego oznaczania użytkowników! Podobno Facebook zarabia głównie na reklamach. W związku z powyższym dostosowanie reklam do preferencji użytkownika zwiększa przychody uzyskiwane przez portal. Z uwagi na to, Facebook monitoruje wszelkie polubienia użytkownika i dostosowuje reklamy. W proces ten zaangażowane są też inne dane, takie jak wiek czy płeć oraz wcześniejsze kliknięcia na reklamy lub strony Facebooka.

Co wie o Tobie Facebook – podsumowanie

Co wie o Tobie Facebook? Praktycznie wszystko. Połowa z tych informacji, to te które sam udostępniłeś, druga część to dostęp np. do danych Twojego telefonu. Facebook doskonale pamięta z kim zawarłeś znajomość, kogo zablokowałeś. Portal ten to Big Brother naszych czasów.

Źródło: techradar

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy