ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
android oreo pie fragmentacja

10 lat Androida. Zobacz, jak system zmieniał się na przestrzeni lat!

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Android to już prawdziwy staruszek – system Google’a ma już ponad 10 lat. Tytułowy system zadebiutował wraz z premierą smartfona T-Mobile G1. W tym samym dniu światło dzienne ujrzał także Android Market (dzisiaj Google Play). Android przeszedł długą drogę, by stać się tym, czym jest teraz. Z okazji 10 urodzin najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie, gigant z Mountain View podsumował najważniejsze momenty w jego rozwoju. Sprawdźcie, jak zmieniał się Android na przestrzeni lat!

Android 1.0

To pierwsza wersja Androida – tak wczesna, że Google nawet nie nadało jej nazwy po jakiejś słodkości. Android 1.0 wprowadził funkcje, które dziś znamy i kochamy – w ich skład wchodzą m.in. rozwijane powiadomienia, udostępnianie treści pomiędzy aplikacjami i multitasking.

Android 1.5 Cupcake

Android 1.5 Cupcake był przełomem. Najważniejszą nowością w tym wydaniu była zdecydowanie wirtualna klawiatura, która otwarła drzwi w pełni dotykowym smartfonom. Ponadto, wersja 1.5 dodało możliwość umieszczania widgetów na ekranie, większą możliwość dostosowywania systemu pod własne preferencje oraz jeszcze łatwiejsze udostępnianie treści (więcej możliwości kopiowania i wklejania, przechwytywania, udostępniania i przesyłania filmów).

Android 1.6 Donut

„Pączuś” wprowadził szybkie wyszukiwanie – od tego wydania mogliśmy wyszukiwać informacje z internetu nie wchodząc w żadną aplikację, a jedynie korzystając z widgetu wyszukiwania na ekranie głównym. Nawet wtedy wszystko było zaprojektowane tak, by wyniki wyszukiwania były jak jak najlepiej dopasowane.

Android 2.0 Eclair

Eklerek już na zawsze zmienił sposób korzystania z nawigacji. Wraz z wprowadzeniem Map Google, smartfony z Androidem stały się naprawdę inteligentne. Google Maps zawierało wiele funkcji typowych dla samochodowych systemów nawigacyjnych, takich jak wygląd perspektywiczny w widoku 3D, wskazówki głosowe i informacje o ruchu drogowym. Eclair dodał również możliwość zamiany mowy na tekst.

Android 2.2+ Froyo

android froyo


To wydanie Androida wprowadziło jeszcze więcej funkcji obsługi smartfona za pomocą głosu. Głosem można było skorzystać z wyszukiwania, spytać o drogę, napisać notatkę, ustawić alarmy i tak dalej.

Android 2.3 Gingerbread

Gingerbread wprowadził możliwość zarządzania baterią. Od tego momentu można było monitorować stan baterii, sprawdzać które aplikacje pożerają jej najwięcej – i co najważniejsze – optymalizować zużycie wspomnianej baterii.

Android 3.0 Honeycomb

honeycomb

Trzeci Android wprowadził nowy design, bogatsze animacje, które idealnie przypasowały tabletom. Była to pierwsza wersja Androida, która została zaprojektowana pod kątem różnych czynników, stanowiąc podstawę dla bardziej solidnych i elastycznych platform wprowadzonych później, takich jak Android TV, Android Auto, Android Things i Wear OS firmy Google.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Android 4.0 wprowadził uproszczony i usprawniony design, który znacząco przyspieszył wykonywanie zadań na smartfonie. Nowe funkcje, takie jak foldery aplikacji, ulubione, i widgety ułatwiały znajdowanie aplikacji i korzystanie z nich. Ponadto, w czwartej odsłonie Androida dodano także NFC, co m.in. utorowało drogę do mobilnych płatności.

Android 4.1 Jelly Bean

W 4.1 zadebiutowało Google Now, czyli prekursor Asystenta Google. Zadaniem Google Now było jak najszybsze dostarczanie informacji – asystent mógł nam podać np. aktualną pogodę. Ponadto, powiadomienia stały się o wiele bogatsze (można było je rozwinąć i od razu wykonać jakąś akcję, np. polubić post na Facebooku).

Android 4.4 KitKat

W KitKacie skupiono się głównie na rozwijaniu technologii głosowej w Google Now. Od teraz za pomocą głosu można było m.in. wyszukać piosenkę, wysłać SMSa i spytać o drogę, poprzedzając swoją prośbę czy pytanie słowami „Ok, Google”. KitKat wprowadził także jaśniejszy design, co było podstawą do Material Design w Lolipopie.

Android 5.0 Lolipop

Lizak wprowadził Material Design, czyli zupełnie nowy, uproszczony design, który nie tylko wyglądał o wiele lepiej, a także był znacznie praktyczniejszy.

Android 6.0 Marshmallow

Marshmallow był kolejnym krokiem w drodze do Asystenta Google, którego znamy dziś. Dzięki „Now on Tap” można było po prostu przytrzymać przycisk home, by otrzymać pomoc dostosowaną do aktualnie wykonywanego zadania na smartfonie. Wszystko to bez konieczności opuszczania tego, co robiliśmy.

Najważniejszą zmianą w Marshmallowie była funkcja Doze, służąca do oszczędzania energii. Działała ona tak, że gdy nie korzystaliśmy ze smartfona, to zostawał on wprowadzony w stan uśpienia, co ograniczało wpływ rzadko używanych aplikacji na żywotność baterii. 

Android 7.0 Nougat

Nougat skupił się na ulepszeniu korzystania ze smartfona. Dodano Multi-window (możliwość używania dwóch aplikacji obok siebie), możliwość natychmiastowej odpowiedzi z poziomu powiadomień (np. na wiadomość na Messengerze) oraz Oszczędzanie Danych. Wprowadzono także tryb VR i 63 nowe emoji.

Android 8.0 Oreo

oreo

Popularne ciacho wprowadziło tryb picture-in-picture i funkcję autouzupełniania, która pozwala szybciej uzupełniać informacje w różnych miejscach. Wprowadzono także kilka gestów – m.in. gest przesuwania palcem w górę, by odsłonić wszystkie zainstalowane aplikacje.

Android 9 Pie

Android 9 Pie zaczął nas uświadamiać, jak długo korzystamy ze smartfona. Wprowadzono m.in zegar aplikacji, który pozwala ustawić ograniczenia czasowe w aplikacjach i wydziela ikonę na ekranie głównym po upływie ustawionego czasu. Ponadto, dodano także nowy ekran, pokazujący ile czasu spędzasz używając poszczególne aplikacje. Jakby tego było mało, wraz z Pie nasze telefony uczą się od nas samych – im częściej ich używamy, tym działają lepiej (podpowiadają nam następne zadania itd.).

Android przeszedł naprawdę długą drogę by dojść do momentu, w którym jest teraz. Dzięki temu artykułowi możecie zobaczyć, jak zmieniał się Android na przestrzeni czasu – a zdecydowanie się zmienił. Google przez lata nieustannie ulepszało swój produkt, co zaowocowało faktem, że dziś jest to najpopularniejszy mobilny system operacyjny na świecie. A Wy które wydanie Androida wspominacie najlepiej? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: blog Google

Sprawdź najnowsze wpisy