ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[IFA] Intel jasno stwierdza, że przyszłość leży w urządzeniach mobilnych

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Artykuły
DSC01909

Na odbywających się właśnie targach IFA 2013 w Berlinie swoją obecność pragną zaznaczyć firmy ze wszystkich sektorów związanych z technologią. Spotkamy tu więc przede wszystkim producentów sprzętu, jak również twórców oprogramowania, dostawców wszelakich usług związanych z technologią, a także korporacje zajmujące się wytwarzaniem podzespołów. W tym gąszczu przeróżnych wystawców swoją obecność dość mocno zaznaczył Intel, czyli firma specjalizująca się tradycyjnie w produkcji procesorów, która od jakiegoś czasu próbuje zaistnieć w branży urządzeń mobilnych. Nasza redakcja miała okazję wziąć udział w konferencji prasowej organizowanej przez firmę Intel, na której dane nam było zapoznać się z planami Intela na najbliższe miesiące, a także przyjrzeć się bliżej nowym rozwiązaniom skierowanym dla urządzeń mobilnych.

DSC02072

Konferencję prasową firmy na IFA poprowadził wiceprezes Christian Morales i skupił się on na przedstawieniu wizji, którą Intel ma zamiar wprowadzać w najbliższych miesiącach. Punktem wyjścia są tutaj badania na użytkownikach, którzy mając do wyboru tradycyjnego laptopa oraz urządzenie hybrydowe, zapytani o to, które z nich najchętniej by nabyli, w przeważającej większości wskazali na to drugie. Intel zdecydowanie zdaje sobie sprawę z tego, że czas komputerów PC jest już za nami, firma ma zamiar skupić swoje wysiłki na tworzeniu rozwiązań z myślą o tabletach i urządzeniach konwertowanych, zarówno z systemem Windows, jak również z Androidem.

DSC02041

We wdrażaniu tej strategii ma pomóc nowo zapowiedziany układ z rodziny Intel Atom – Bay Trail. Poza oczekiwanymi usprawnieniami, takimi jak ogólnie dwukrotny wzrost wydajności względem układu poprzedniej generacji, zwiększenie mocy obliczeniowej procesora, czy też zastosowanie potężniejszego układu graficznego, Bay Trail ma skupić się znacząco na dalszym polepszaniu długości czasu pracy na baterii, czyli rzeczy, która od lat wypada bardzo przeciętnie w  nowoczesnych smartfonach. Intel zapowiada też skupienie się na bezpieczeństwie urządzeń mobilnych, a układy z linii Bay Trail będą współpracować zarówno z Androidem, jak i Windowsem 8.1.

DSC02037

Kolejną z nowości pokazanych na konferencji był mikroprocesor Intel XMM 7160, odpowiadający za obsługę radia, czyli łączności bezprzewodowej w naszych urządzeniach. Firma zauważyła, że rozwój technologii LTE nie przebiega jednakowo w różnych częściach świata, a na poszczególnych rynkach wykorzystywane są odmienne pasma, co prowadzi w rezultacie do tego, że urządzenia przeznaczone na jeden rynek nie radzą sobie z obsługą LTE w innym rejonie globu. Intel XMM 7160 ma rozwiązać ten problem, wprowadzając obsługę 15 różnych pasm w układzie, który jest o 12% mniejszy od obecnych na rynku rozwiązań i który oferuje do 30% niższe zużycie energii.

DSC02033

Możemy więc jasno dostrzec, że Intel w najbliższej przyszłości położy spory nacisk na urządzenia mobilne, a procesory Atom z linii Bay Trail, czy też nowe rozwiązania z dziedziny łączności bezprzewodowej to tylko jeden z dowodów na coraz większe zaangażowanie firmy, tradycyjnie związanej z rynkiem PC, w sektorze związanym ze smartfonami oraz tabletami.

DSC02074

Sprawdź najnowsze wpisy