ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
nowe funkcjonalności Android problem

Przyszłość tworzenia aplikacji na Androida wygląda źle. Potrzebne są zmiany!

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Android to system, który w przeciągu ostatnich lat przeszedł długą drogę – od prostego oprogramowania stał się pełnoprawnym OS-em i dziś bezproblemowo konkurować może on z iOS-em od Apple’a. Niestety Google programistom, którzy parają się tworzeniem aplikacji na Androida, nie ułatwia życia, a wręcz przeciwnie. W dzisiejszym artykule porozmawiamy sobie o poważnym problemie, który trapi twórców aplikacji na Androida. Co najgorsze, Google nie chce nic z tym fantem zrobić.

Google bezpodstawnie dożywotnio banuje konta deweloperów aplikacji

Wielu programistów, którzy tworzą aplikację na Androida, skarży się, że ich konta zostały bezpodstawnie zbanowane. Co najgorsze wymierzana kara jest niezwykle sroga – w większości przypadków deweloperzy są dożywotnio zawieszani, a każda próba stworzenia nowego konta kończy się natychmiastowym banem. Google oczywiście pozwala na odwołanie od decyzji, jednak odpowiedź programisty zmieścić musi się w 1000 znaków. Co więcej, większość zgłoszeń rozpatrywana jest przez algorytmy, a nie ludzi – oznacza to, że nawet po wysłaniu sensownych argumentów, wniosek o odblokowanie konta może zostać odrzucony bez żadnego komentarza (a to zdarza się bardzo często – wystarczy przejrzeć fora deweloperów aplikacji na Androida, by zapoznać się z dziesiątkami takich historii). Z tego powodu wielu początkujących twórców aplikacji lub gier indie nie zaczyna nawet nauki języka Java – wolą oni publikować aplikacje w sklepie Appstore od Apple’a, ponieważ gigant z Cupertino nie stosuje takich praktyk.

Zobacz też: Czy Google wstydzi się Androida?

Aby przedstawić Wam skalę problemu, wspomnę o tym, że programiści niejednokrotnie zwracali się z prośbą o pomoc do Komisji Europejskiej. Co interesujące, organizacja ta zainteresowała się już problemem i w odpowiedzi na wiadomości wspomniała, że w przeszłości niejednokrotnie karała już Google’a w ramach prawa antymonopolowego. W mailu wspomniana została również m.in. sprawa z tegorocznych wakacji, kiedy to gigant z Mountain View obarczony został rekordowo wysoką karą w wysokości około 19 miliardów złotych.

Co robić, jak żyć?

Jeżeli nie jesteście zadowoleni z sytuacji, o których mogliście przeczytać powyżej, to warto podjąć działania, które być może pozwolą nam zakończyć nieuczciwe praktyki Google’a. W tym celu warto nagłośnić sprawę na Twitterze – użytkownicy Reddita zaproponowali hashtagi #androiddev #IndieDevsMatter, które warto dodawać do postów opisujących niniejszy problem. Co więcej, każda chętna osoba może bezproblemowo skontaktować się z Komisją Europejską za pomocą specjalnej strony internetowej – być może po otrzymaniu dużej liczby wiadomości na temat tej sprawy, posłowie do Parlamentu Europejskiego zrozumieją, że problem istnieje i w jakiś sposób trzeba mu zaradzić. Miejmy nadzieję, że sprawę uda się rozwiązać – w końcu Android to system, który lubimy i z którego korzystamy, zatem chcemy dla niego jak najlepiej.

Źródło: Reddit

Sprawdź najnowsze wpisy