
Przyszłość tworzenia aplikacji na Androida wygląda źle. Potrzebne są zmiany!
Autor:
Android to system, który w przeciągu ostatnich lat przeszedł długą drogę – od prostego oprogramowania stał się pełnoprawnym OS-em i dziś bezproblemowo konkurować może on z iOS-em od Apple’a. Niestety Google programistom, którzy parają się tworzeniem aplikacji na Androida, nie ułatwia życia, a wręcz przeciwnie. W dzisiejszym artykule porozmawiamy sobie o poważnym problemie, który trapi twórców aplikacji na Androida. Co najgorsze, Google nie chce nic z tym fantem zrobić.
Warto przeczytać:
Google bezpodstawnie dożywotnio banuje konta deweloperów aplikacji
Wielu programistów, którzy tworzą aplikację na Androida, skarży się, że ich konta zostały bezpodstawnie zbanowane. Co najgorsze wymierzana kara jest niezwykle sroga – w większości przypadków deweloperzy są dożywotnio zawieszani, a każda próba stworzenia nowego konta kończy się natychmiastowym banem. Google oczywiście pozwala na odwołanie od decyzji, jednak odpowiedź programisty zmieścić musi się w 1000 znaków. Co więcej, większość zgłoszeń rozpatrywana jest przez algorytmy, a nie ludzi – oznacza to, że nawet po wysłaniu sensownych argumentów, wniosek o odblokowanie konta może zostać odrzucony bez żadnego komentarza (a to zdarza się bardzo często – wystarczy przejrzeć fora deweloperów aplikacji na Androida, by zapoznać się z dziesiątkami takich historii). Z tego powodu wielu początkujących twórców aplikacji lub gier indie nie zaczyna nawet nauki języka Java – wolą oni publikować aplikacje w sklepie Appstore od Apple’a, ponieważ gigant z Cupertino nie stosuje takich praktyk.
Zobacz też: Czy Google wstydzi się Androida?
Aby przedstawić Wam skalę problemu, wspomnę o tym, że programiści niejednokrotnie zwracali się z prośbą o pomoc do Komisji Europejskiej. Co interesujące, organizacja ta zainteresowała się już problemem i w odpowiedzi na wiadomości wspomniała, że w przeszłości niejednokrotnie karała już Google’a w ramach prawa antymonopolowego. W mailu wspomniana została również m.in. sprawa z tegorocznych wakacji, kiedy to gigant z Mountain View obarczony został rekordowo wysoką karą w wysokości około 19 miliardów złotych.
Co robić, jak żyć?
Jeżeli nie jesteście zadowoleni z sytuacji, o których mogliście przeczytać powyżej, to warto podjąć działania, które być może pozwolą nam zakończyć nieuczciwe praktyki Google’a. W tym celu warto nagłośnić sprawę na Twitterze – użytkownicy Reddita zaproponowali hashtagi #androiddev #IndieDevsMatter, które warto dodawać do postów opisujących niniejszy problem. Co więcej, każda chętna osoba może bezproblemowo skontaktować się z Komisją Europejską za pomocą specjalnej strony internetowej – być może po otrzymaniu dużej liczby wiadomości na temat tej sprawy, posłowie do Parlamentu Europejskiego zrozumieją, że problem istnieje i w jakiś sposób trzeba mu zaradzić. Miejmy nadzieję, że sprawę uda się rozwiązać – w końcu Android to system, który lubimy i z którego korzystamy, zatem chcemy dla niego jak najlepiej.
Źródło: Reddit