Wiemy, co potrafi Asystent Google w Polsce, wkrótce premiera

Adrian Celej Artykuły 2018-10-03

Od jakiegoś czasu coraz głośniej mówi się o Asystencie Google w Polsce. Usługa ta nie jest oficjalnie dostępna, choć na upartego można ją uruchomić. Michał miał okazję zapoznać się z anglojęzyczną wersją i był jak najbardziej zadowolony. Tymczasem trwają beta testy polskiej wersji i jej możliwości są naprawdę ogromne.

Kiedy oficjalnie ruszy Asystent Google po polsku?

Asystent Google działa po polsku od dłuższego czasu w formie beta testów. Biorą w nich udział ludzie zaangażowani w rozwijanie usług Google, nie można od tak dołączyć do testów. Konkretnego terminu upublicznienia usługi nie ma. Mogę jedynie powiedzieć, że według pewnych plotek miało stać się to już wcześniej, ale z jakiegoś powodu premiera została przesunięta. Mówi się, że użytkownicy niezaangażowani w rozwijanie usług Google i nienależący do programu beta testerów zaczynają powoli otrzymywać dostęp do Asystenta, co może sugerować, że asystent jest już udostępniany kolejnym osobom.

Co potrafi Asystent Google?

Asystenta Google uruchamia się przez dłuższe przytrzymanie przycisku home. Działa to tak samo, jak przy uruchamiania Google Now. Da się nawet zauważyć, że na część komend jest żywcem przeniesiona ze starszej usługi.

fot. spidersweb

Komendy w stylu wyślij wiadomość, zadzwoń czy ustaw alarm działają od dawna. Co się zatem zmieni? Od teraz możliwe jest zadawanie bardziej złożonych pytań. Asystent nie tylko wyszuka daną frazę w wyszukiwarce, ale także zacytuje fragment jednego z artykułów i poda nam krótką odpowiedź. Tego w Google Now nie było.

fot. spidersweb

Kolejną nowością jest rozumienie kontekstu wypowiedzi. Jeśli zadamy pytanie, to oczywiście asystent na nie odpowie. W takiej sytuacji możemy zadać kolejne pytanie do danej odpowiedzi, asystent zrozumie co mamy na myśli i poda kolejna odpowiedź. W ten sposób rozmowa z asystentem nie kończy się na pytaniach i odpowiedziach, możemy niemal prowadzić z nim dyskusję.

Asystent Google ma dobry humor

Wszystko wskazuje na to, że Asystent Google potrafi także żartować. Tu małe sprostowanie – żartował już Google Now. Istniało parę komend stworzonych dla zabawy, wymienić można „make me a sandwich” oraz „sudo make me a sandwich”.

To już jednak przeszłość, dziś możemy pytać po polsku:

fot. spidersweb

Asystent nie wykręca się od głupich pytań nierozumieniem ich, co widać powyżej. Taki ton rozmowy przypomina mi popularne parę lat temu boty internetowe, z którymi również każdy mógł pogadać.

Problemem nie są także pytania o konkurencję. Asystent wie o istnieniu Siri, choć żartem próbuje uciec od tematu. Tu widać przewagę Asystenta Google nad Google Now, w starszej usłudze tego typu komenda byłaby odnotowywana przy każdej możliwej okazji, tu to jeden z wielu easter egg-ów

fot. spidersweb

W kwestii samych żartów trzeba zaznaczyć, że usługa chyba nie do końca je rozumie i nie wie, co jest śmieszne.

Zobacz też: Zobacz jak Asystent Google śpiewa po polsku!

Asystent Google jest potrzebny

Wielu może zastanawiać się, po co Google uruchamia w Polsce swojego asystenta. Cóż, nie jest to już „fajny bajer do komórki”. Asystent to ważna usługa, która może usprawnić obsługę smart zegarków i przystawek z Android TV. Za pomocą asystenta można wypełnić wiele luk powstałych przez naszą wygodę i niedoskonałość używanej codziennie elektroniki. Pozostaje nam tylko czekać no pojawienie się go w telefonach.

Źródło: Spidersweb, własne • SebaRoz

  Nie kumam, już kilka razy robiłem przymiarki do korzystania z tego czegoś ale zawsze rezygnowałem – jeśli osobę do której chcę zadzwonić lub wysłać sms poprawnie wybiera raz na 3-4 próby, jeśli nie ma szans na poprawne napisane sms-a, bo co drugie słowo jest błędne, to po co takie coś?

 • NASA

  Sprawdziłem i teraz zastanawiam się jak jest z tą oficjalną dostępnością. Na koncie Google, na których domyślnie korzysta się z urządzenia można wywołać asystenta tylko metodą powtarzania „weather in Warsaw” + mi po wyjściu z niego nie uruchamia się już samodzielnie i trzeba powtarzać proces od nowa. Po przełączeniu Google Now na konto Google, którego wcześniej się nie używało, ale ma się na telefonie np. do korzystania z maila, asystent uruchamia się automatycznie bez żadnej metody i działa na stałe. Sprawdzone na 2 telefonach 😉

 • Mariusz Marcinkiewicz

  Od wczoraj u mnie działa – zarejestrowałem się wczoraj do beta testów – ot ciekawostka jak narazie.

 • fckUeve

  ten asystent jest jednocześnie creepy i beznadziejny…
  Zostaje na angielskim

 • Bart Bart

  ciekaw jestem czy polski asystent będzie wykorzystywał wavenet, bardziej ludzki niż komputerowy styl syntezy mowy

 • Vatrax

  Jak uruchomić asystenta, jak się nie ma przycisku home tylko gesty?

  • Włączyć przyciski home, cofnij i wielozadaniowows

  • Adrian Celej

   Teoretycznie musi być gest obecnie otwierający Google Now

  • Damian Kozieł

   W xiaomi redmi 5 plus mam tylko gesty i do google now dostaję się przez przesunięcie palcem od środkowej części ekranu do góry.

 • zsiewicz

  Czy ten asystent będzie również działał w telewizorach sony z android tv?

  • Damian Kuśmierz

   Sony nie ma swojego asystenta więc raczej tak

  • Matt

   Tak

 • kasper53

  Drogi autorze artykułu, napisałeś że „Asystent Google działa po polsku od dłuższego czasu w formie beta testów. Biorą w nich udział ludzie zaangażowani w rozwijanie usług Google, nie można od tak dołączyć do testów”. Więc proszę mi wytłumacz, że skoro ja w żadnych beta testach nie biorę udziału ani nic z tych rzeczy to na swoim smartwatchu Huawei mam zainstalowanego asystenta fabrycznie i większość podanych przez Ciebie przykładów działa mi bez zarzutów 🙂

  • Dixx37

   Większość nie wszystkie. Masz pewnie google now, a tam program nie czeka na kolejne komendy i nie wszystko działa.x