ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Co wie o Tobie Facebook

Korzystasz z dwuetapowej weryfikacji na Facebooku? Gigant sprzedał Twój numer telefonu

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

W dzisiejszym świecie z Facebooka korzysta niemalże każdy. Ten, moim zdaniem bardzo wygodny serwis pozwala nam na bezpłatny kontakt ze znajomymi, nieważne gdzie się znajdują. Co więcej, na portalu publikowane są również interesujące treści, filmy i zdjęcia. Facebook bardzo często proponuje nam lepsze zabezpieczenie naszego konta, co jest dość racjonalne – wrażliwe informacje (które często pojawiają się w rozmowach) należy chronić. Niestety okazuje się, że portal Marka Zuckerberga nie robi tego z czystej życzliwości. Za nakłanianiem użytkowników do korzystania z dwuetapowej weryfikacji po raz kolejny stoją pieniądze.

Zabezpieczasz swoje konto numerem telefonu? Facebook już sprzedał go reklamodawcom

Skąd to wiemy? Cała sytuacja zaczęła się stosunkowo niedawno temu, kiedy to dwóch naukowców z amerykańskich uniwersytetów przeprowadziło badanie, które miało na celu udowodnić, że Facebook wykorzystuje cząstki naszych prywatnych danych, których nie udostępniliśmy firmie do celów marketingowych, by dostosowywać reklamy do naszych upodobań. Niestety okazuje się również, że portal społecznościowy reklamodawcom sprzedaje nawet informacje poufne, takie jak numer telefonu użytkowników (a nie udostępniamy go przecież często w Internecie). Te informacje udało się uzyskać redaktorom serwisu TechCrunch, którzy postanowili skontaktować się z Facebookiem. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu wydanym przez społecznościowego giganta, wpisane na portalu dane są wykorzystywane do ulepszania i personalizacji doświadczenia płynącego z użytkowania portalu. Informacje te wykorzystywane są również do dobierania reklam. Na samym końcu oczywiście zostaliśmy poinformowani o tym, że nasze dane możemy w dowolnym momencie zmodyfikować lub usunąć z Facebooka.

Do czego dokładnie wykorzystywany jest podany numer telefonu?

Niestety nie znamy dokładnej odpowiedzi na to pytanie – społecznościowy gigant nie podał dokładnie, w jaki sposób wykorzystywany jest nasz numer telefonu. Jest jednak kilka opcji. W najgorszym wypadku może okazać się, że nasz pełny numer kontaktowy trafia do wybranych reklamodawców. Jeżeli faktycznie tak jest, to byłby to kolejny strzał w stopę Facebooka. Możliwe jednak, że wyłącznie część numeru jest udostępniana – na tej podstawie reklamodawcy mogliby np. rozpoznawać kraj, w którym znajduje się dana osoba lub tworzyć jej unikalny identyfikator. Tego jednak, jak społecznościowy gigant wykorzystuje nasze dane, nie możemy być pewni.

Zobacz też: Z jakiego smartfona korzysta Władimir Putin? Odpowiedź zaskakuje…

Co robić, jak żyć?

Jeżeli korzystacie z Facebooka, to w polityce prywatności i tak zgodziliście się na udostępnianie części Waszych danych podmiotom trzecim. Jeśli portalowi społecznościowemu nie chcecie jednak oddawać swojego numeru telefonu, to istnieje wyłącznie jedno rozwiązanie tego problemu – musicie usunąć go ze swojego konta. W ten sposób pozbędziecie się dwuetapowej weryfikacji, ale jednocześnie nie pozwolicie, na przetwarzanie Waszych kolejnych danych. Wybór należy do Was.

Źródło: TechCrunch

Sprawdź najnowsze wpisy