Android ma już 10 lat – z tych funkcji korzystamy od samego początku

mm Adam Lulek Artykuły 2018-09-25

Pierwszy komercyjny debiut Androida nastąpił 23 września 2008 roku, czyli bez dwóch dni – 10 lat temu. Premiera Androida odbyła się z HTC Dream czyli T-Mobile G1, legendarnym urządzeniem o którym pisał Wam w weekend Adrian. Smartfon charakteryzował się dotykowym ekranem z wysuwaną fizyczną klawiaturą.

Android w wersji 1.0 w moim przekonaniu można wręcz było uznać jako betę systemu, a nie pełnoprawną platformę. Dała ona życie najpopularniejszemu systemowi, który niedawno zadebiutował w wersji dziewiątej. Do dzisiaj korzystamy z kilku funkcji, które wtedy zadebiutowały. Oto one.

Android Market czyli dzisiejszy Google Play

htc dream android 1

Czym byłby zielony robot bez sklepu z aplikacjami? Oczywiście część z nich była preinstalowana w wersji 1.0. Jeśli użytkownik chciał odtworzyć wideo, musiał pobrać aplikację ze sklepu. Co ciekawe, w tym czasie w Android Markecie dostępnych było około 13 programów – wszystkie za darmo. Ta liczba brzmi jak żart, ale takie były początki. Gdy Google otworzyło sklep dla deweloperów, liczba ta znacząco wzrosła do około 200 aplikacji pod koniec 2008 roku. W 2012 Google połączyło Android Market z Google Music i Google eBookstore i nazwało nowy wytwór Google Play.

Synchronizacja

Już w Androidzie 1.0 dostępna była synchronizacja takich aplikacji jak Google Contacts, Gmail i Google Calendar. Gdy użytkownik wpisywał wydarzenie do kalendarza na smartfonie, miał je też np. w wersji przeglądarkowej. Być może nie jest to jakaś niesamowita opcja, jednak dzisiaj funkcjonuje ona z wieloma aplikacjami i jest jednym z kluczowych aspektów urządzeń mobilnych.

Zobacz także: Rewolucja na Facebooku – Facebook Dating nadchodzi

Organizacja aplikacji

htc dream

Jedną z czołowych funkcji Androida od samego początku, jest możliwość dowolnego zarządzania aplikacjami na ekranie. Aż tak dużej swobody nie mają użytkownicy iOSa. Nowo zainstalowane programy pojawiały się w pierwszej odsłonie Androida jedna obok drugiej, alfabetycznie. Jeśli użytkownik zdecydował się umieścić je na ekranie głównym, mógł to zrobić w dowolny sposób. Co ciekawe od początku dostępne były także widżety! Do dziś są one bardzo lubiane przez fanów Androida.

Obsługa SMS i MMS

Być może wskazanie tej funkcji zabrzmi śmiesznie, ponieważ zwykłe telefony sprzed ery smartfonów miały możliwość wysyłana SMSów i MMSów. Warto jednak przypomnieć, że pierwszy iPhone nie obsługiwał MMSów… Opcja ta pojawiła się tu dopiero w 2009 i iPhone OS 3.0. W Androidzie jest ona dostępna od wersji 1.0.

Powiadomienia

Powiadomienia to jedna z funkcji, bez której smartfon nie byłby smartfonem. Rozwijalna belka z powiadomieniami i ich status były dostępne od Androida w wersji 1.0. Dzisiaj jest ona znacznie bardziej funkcjonalna, ale miło popatrzeć na jej ówczesne wcielenie.

To niesamowite, że w ciągu 10 lat Android tak się rozwinął i od kilku lat działa już bez żadnych przycięć czy lagów. Co roku wydawana jest nowa wersja zielonego robota, która wprowadza nowe funkcje. Google mogłoby jedynie popracować z producentami smartfonów nad szybszym aktualizowaniem urządzeń mobilnych.

Źródło: androidauthority • Joanna

  Co najmniej do Jelly Bean był niedopracowanym i niezbyt stabilnym bublem, w czystym wydaniu zaskakująco ubogi i pozbawiony podstawowych funkcji. Był to czas kiedy nad zapewnieniem oczekiwanej funkcjonalności pracowali głównie niezależni vendorzy w nakładkach co ze względów na optymalizację systemu, braki sprzętowe i problemy z implementacją rozwiązań głęboko ingerujących w system powodowało prawie zawsze katastrofę. Na domiar złego Android był w stanie zmarnować dowolną ilość zasobów sprzętowych, przez co wydajność urządzeń była poważnym problemem. Gdyby nie wczesne wersje z Androida nikt już prawdopodobnie nie opowiadałby o wydajności smartfonów z najwyżej półki co dzisiaj jest bezsensownymi zaszłościami historycznymi aby pozycjonować flagowce oceniając ich wydajność albo wybrać flagowca y zamiast z ze względu na wydajność – bo one wszystkie działają tak samo a różnice między nimi są absolutnie bez znaczenia.

 • Tomasz

  Apple przeciez takze wprowadza rozwiazania znane z androida. Po kilku latach, ale wprowadza. Za 10 lat ios bedzie mial te same udogodnienia co android 8.1 i bedzie tak samo dobry.

 • Grzegorz.Tur

  Mineło ładnie rzeczywiście od powstania androida i fajnie by było zobaczyć jak to sie wszystko przez te lata zmieniało, a byłoby co pokazywać. Może zajmiecie się tym kiedyś. 🙂

 • Grzmotoruchacz2000

  To, że się przepisze w skróconej formie jakiś artykuł i poda jako źródło ten portal nie znaczy, że nie popełnia się plagiatu.

 • variete

  Już w Androidzie 1.0 dostępna była synchronizacja takich aplikacji jak Google Contacts, Gmail i Google Calendar.

  …która po 10 latach potrafi nawalać w systemie w wersji 8.0 i nawet największe łby Google’a nie potrafią znaleźć przyczyny. Borykam się z tym problemem od 2 miesięcy. Ot – ni z gruchy ni z pietruchy – kontakty przestały się synchronizować z serwerem. Wszystko inne ładnie działa, a kontakty nie. Przerobiłem już wszystkie możliwości jakie znalazłem w sieci. Bez skutku.

  • Direct

   Spróbuj z innym kontem Google. Jeśli nie będzie problemu, to będziesz mieć odpowiedź.

 • no125261

  No to Adam Lulek popisał się kolejnym artykułem:
  https://www.androidauthority.com/android-1-0-features-905923/

  • łukasz Jedryszczyk

   Nie wiem czy było wcześniej ale podał źródło

   • Od samego początku było źródło

    • no125261

     Ale pisanie artykułów chyba nie polega na tłumaczeniu ich z obcojęzycznej strony i zmienianiu obrazków?

     • I tak i nie. Często mam własne pomysły, ale czasami biorę je z zagranicznych stron, nie sposób wymyślić wszystkiego samemu.

     • no125261

      Nie mówię że to zle, tylko branie pomyslu, a tłumaczenie tekstu to dwie różne sprawy .

 • Dragon84

  Śmiejcie się ale wczoraj zrezygnowałem z androida na rzecz blackberry passport bo mimo że niema aplikacji to do internetu sprawdza się świetnie.

  • variete

   że niema aplikacji

   „Niema”, to jest osoba, która nie potrafi mówić.

   • Dragon84

    Polonista się znalazł, nie mówić tylko pisać.

  • stark2991

   BlackBerry Passport ma Androida, halo…

   • fckUeve

    mgsm podaje że ma BlackBerry 10.3 OS

    • stark2991

     Dobra, chyba pomerdało mi się z Privem 🙂

     • Raf

      Wciąż obsługuje duża część APK.

     • Dragon84

      Obecnie posiada blackberry os 10.3.3x