iPhone Xs Max

Apple rozbija bank i zgarnia zysk z rynku smartfonów

2 minuty czytania
Komentarze

Niedawno Apple jako pierwsza spółka w historii, osiągnęło wartość $1 biliona. Droga do sukcesu była długo, jednak spółka kierowała się w tę stronę od dawna. W jaki sposób się to stało? Firma analityczna Counterpoint Research pokazuje nam dwa wykresy, które to wyjaśnią.

Zobacz także: Czas przed ekranem – jak działa nowa funkcja iOS 12?

Wyniki Apple robią wrażenie

Firma z Cupertino zdobyła 62% światowego zysku z rynku smartfonów, w drugim kwartale 2018 roku. To dokładnie $6 miliardów zysku z $30 miliardów przychodu. Cała konkurencja jest bardzo daleko w tyle. Ich wyniki są wręcz fatalne. Coraz gorzej radzi sobie Samsung, a poza nim są tylko chińskie firmy. Możemy spodziewać się jeszcze lepszych wyników amerykańskiej firmy w kolejnych miesiącach. Tydzień temu zadebiutowały przecież nowe smartfony. Następca iPhone X w podstawowej wersji jest wyceniony tak jak model sprzed roku, jednak w ofercie jest też droższa wersja 512 GB. Mamy jeszcze zdecydowanie najdroższego iPhone Xs Max. Cena tego urządzenia w naszym kraju przekracza 5400 złotych i to w podstawowej wersji z pamięcią wbudowaną 64 GB.

apple

Konkurenci są w kiepskiej sytuacji

Przychód głównego konkurenta, czyli Samsunga od trzech lat spada. Koreańczycy ewidentnie są w kryzysie i wydaje się, że potrzebują drogiego, topowego i świetnie sprzedającego się produktu – to nie będzie łatwe. Mimo wszystko, wszyscy czekają na premierę Galaxy S10 – ten model musi spełnić pokładane w nim, ogromne nadzieje. Niektóre decyzje szefów Samsunga wydają się nieco paniczne i chaotyczne. Bo jak inaczej nazwać wypowiedzi na temat planów wprowadzenia flagowca, który pojawi się za kilka miesięcy? Niestety Galaxy S9 sprzedaje się słabo i wykresy to potwierdzają. Zysk Koreańczyków to 17% światowego rynku. Nie jest to nawet jedna trzecia wyniku Apple. Rosną za to marki pochodzące z Chin. Huawei oraz Xiaomi notują w tym roku rewelacyjne wyniki i ogromny wzrost. Nie pytajcie nawet gdzie są Sony, LG, czy HTC… Ich czas chyba zdecydowanie przeminął.

apple

Segment najdroższych telefonów należy do Apple

Marża jest oczywiście rewelacyjna. Prawie wszystkie smartfony kosztujące $800 lub więcej zostały sprzedane przez firmę Tima Cooka. Wprowadzenie na rynek kosztującego $999 i więcej iPhone’a X zrobiło swoje. Segment o wartości $600 do $800 jest dość równomiernie podzielony przez Apple i Samsunga, w stosunku 44% do 41%. Wynik koreańskiego giganta jest gorszy niż przewidywano. Winny jest jeden – to Samsung Galaxy S9. Oczekiwano, że sprzedaż flagowca będzie dużo lepsza. Mamy jeszcze segment telefonów w cenach $400 do $600. Tutaj swoje mocne strony pokazują chińscy producenci. Sprzedają oni przecież swoje flagowe produkty w takich cenach. OPPO wypada tutaj na poziomie takim jak Apple, poniżej znajduje się Samsung z wynikiem takim jak Huawei, o resztki walczą Xiaomi i tu niespodzianka – OnePlus.

Źródło: GSMArena

Motyw